Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

W Portugalii praca dla niewykwalifikowanych

0
Podziel się:

Sklepikarz, wytwórca tekstyliów czy opiekun w domu spokojnej starości, to według Brukseli najbardziej perspektywiczne profesje w Portugalii. Na liście dziesięciu, prawie żadna nie wymaga większych kwalifikacji

(C) Art Allianz - Fotolia.com /

Sklepikarz, wytwórca tekstyliów czy opiekun w domu spokojnej starości, to według Brukseli najbardziej perspektywiczne profesje w Portugalii. Na liście dziesięciu, prawie żadna nie wymaga większych kwalifikacji.

Najnowszy raport Generalnej Dyrekcji ds. Zatrudnienia w Komisji Europejskiej nie jest zbyt korzystny dla krajów takich jak Portugalia, Hiszpania czy Włochy. Z dokumentu wynika bowiem, że w Europie Południowej przyszłość mają zawody nie wymagające kwalifikacji. Dla Portugalii wymienia się między innymi zawody sklepikarza, sprzątaczki, pomocnika kucharza, budowlańca czy kuriera. Na liście dziesięciu najczęstszych ofert pracy, wyższego wykształcenia wymagają jedynie nauczyciel w szkołach średnich oraz animator kulturalny. W krajach takich jak Luksemburg, Holandia czy Dania poszukuje się na przykład finansistów, matematyków i prawników.

Opisując sytuację w Portugalii, autorzy raportu zwracają uwagę na rozrośnięty sektor usługowy, zwłaszcza branżę turystyczno-restauracyjną, w której zatrudnia się ludzi głównie na niższe stanowiska. Podkreślają, że coraz częściej zdarzają się przypadki, gdy osoby z wyższym wykształceniem z powodu bezrobocia wykonują zajęcia niewymagające kwalifikacji zawodowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)