Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Radca prawny we Włocławku — gdzie znajdzie pracę i ile zarobi?

0
Podziel się:

Radca prawny znajdzie pracę we Włocławku w tamtejszych urzędach administracji państwowej, a także lokalnych kancelariach prawnych zajmujących się odszkodowaniami i windykacją.

We Włocławku radca prawny znajdzie pracę w sektorze publicznym
We Włocławku radca prawny znajdzie pracę w sektorze publicznym (seb_ra)

Zakres kompetencji radcy prawnego

Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Z tego powodu musi wyróżniać go nie tylko rozległa wiedza, ale również nieposzlakowana opinia. Radcą prawnym zostaje absolwent studiów prawniczych, który ukończył również aplikację radcowską i z powodzeniem złożył egzamin radcowski. Ostatnim krokiem umożliwiającym rozpoczęcie praktyki jest wpisanie na listę radców prawnych.

Do kompetencji radcy prawnego należy przygotowywanie dokumentów procesowych (skarg kasacyjnych, pozwów, apelacji), a także umów i kontraktów. Radcy prawni odpowiadają również za tworzenie ekspertyz prawnych oraz opiniowanie projektów aktów prawnych. Nierzadko uczestniczą też w ich tworzeniu. Do obowiązków zawodowych radców prawnych należy ponadto prowadzenie procesów rejestrowych podmiotów gospodarczych.

Jednak do najważniejszych zadań radców prawnych należy prowadzenie konsultacji i udzielanie pomocy prawnej, jak również reprezentowanie klientów w urzędach i przed sądem. Radcy prawni mogą bowiem występować w postępowaniach prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy, administracyjnego i gospodarczego. Klientami radców prawnych mogą być zarówno podmioty gospodarcze i jednostki organizacyjne, jak i osoby fizyczne.

W przeciwieństwie do adwokatów radcy prawni mogą być zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Nie wyklucza to jednak możliwości współpracy w ramach umowy cywilnoprawnej lub kooperacji dwóch podmiotów gospodarczych (jeśli radca prowadzi własną działalność gospodarczą)
. Miejscem pracy radcy prawnego może być kancelaria prawna albo spółka cywilna bądź handlowa. Ważne jednak, aby profil jej działania nawiązywał do zagadnień prawnych, a partnerem, komplementariuszem albo wspólnikiem był prawnik – adwokat, radca, rzecznik patentowy, doradca podatkowy.

Praca jako radca prawny we Włocławku

Włocławek to miasto na prawach powiatu, którego rynek pracy należy do niewielkich i niezbyt dynamicznych. Trudno zatem mówić o mnogości ofert pracy dla radców prawnych. Te, które pojawiają się najczęściej, oscylują wokół zagadnień prawa, nie dotyczą zaś stricte praktyki radcowskiej.

Dużo wakatów pojawia się w lokalnych urzędach struktur rządowych i samorządowych. Chodzi o pracę biurową, w której wymogiem jest znajomość podstaw prawnych dla funkcjonowania różnego rodzaju instytucji i inspektoratów. Do obowiązków należy reprezentowanie organu w sądzie, a także sporządzanie pism procesowych i administracyjnych.

Sektor prywatny we Włocławku poszukuje do pracy radców prawnych równie sporadycznie. Najczęściej pojawiające się ogłoszenia dotyczą wakatów w niewielkich kancelariach prawnych zajmujących się odszkodowaniami oraz windykacją.

Zarobki radcy prawnego we Włocławku

Rynek pracy we Wrocławiu przedstawia niewielkie zapotrzebowanie na radców prawnych. Co za tym idzie, nie oferuje również wysokich zarobków. Wynagrodzenie młodych radców wyniesie na początek około 3 800 zł brutto miesięcznie, ale będzie rosło wraz ze stażem pracy i doświadczeniem zawodowym. Renomowani prawnicy osiągną natomiast pensję wynoszącą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Urzędy państwowe zazwyczaj oferują stawkę niezmienną niezależnie od lokalizacji. Waha się ona między 3 600 zł a 4 100 zł brutto miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)