Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Radca prawny w Lublinie – gdzie znajdzie pracę i ile może zarobić?

1
Podziel się:

Pracę jako radca prawny w Lublinie znaleźć można w lokalnych prywatnych kancelariach prawnych albo strukturach administracji państwowej.

Radca prawny w Lublinie znajdzie pracę w dziale administracji państwowej
Radca prawny w Lublinie znajdzie pracę w dziale administracji państwowej (simpson33)

Pracę jako radca prawny w Lublinie znaleźć można w lokalnych urzędach, a także w prywatnych kancelariach prawnych. Zarobki zaczynają się od 2 000 zł na rękę.

Na czym polega praca radcy prawnego?

Radcy prawni zajmują się udzielaniem porad prawnych, opiniowaniem aktów prawa, a także tworzeniem dokumentów procesowych.

Droga do uzyskania pełni praw do wykonywania zawodu radcy prawnego dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich są studnia prawnicze, następnie aplikacja radcowska i egzamin radcowski. Na koniec następuje wpisanie na listę radców prawnych.

Radca prawny, jak sama nazwa specjalizacji mówi, zajmuje się przede wszystkim udzielaniem pomocy prawnej i prowadzeniem konsultacji z zakresu prawa. Poza tym radcy prawni są uprawnieni do występowania w imieniu klientów w sądach różnej instancji, a także w urzędach. Klientami radców prawnych mogą być zarówno podmioty gospodarcze i jednostki organizacyjne, jak i osoby fizyczne. Część kompetencji radców prawnych pokrywa się z tymi przypisanymi adwokatom. Jedni i drudzy mogą występować w procesach sądowych para cywilnego, administracyjnego, gospodarczego, rodzinnego oraz prawa pracy. Różnica między dwoma wymienionymi specjalizacjami polega jednak na tym, że jedynie adwokaci mogą brać udział w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Czynnością leżącą w zakresie obowiązków radców prawnych jest wspomniane już udzielanie porad z zakresu prawa, a także sporządzanie pozwów, skarg kasacyjnych i apelacji. Radcy prawni opracowują również ekspertyzy prawne i opiniują projekty aktów prawnych. W ich kompetencji leży ponadto prowadzenie postępowania rejestrowego podmiotów gospodarczych.

Praca radcy prawnego w Lublinie – gdzie szukać?

Pracę w Lublinie jako radca prawny najlepiej szukać w prywatnych kancelariach prawnych lub strukturach administracji rządowej i samorządowej.

Podstawą zatrudnienia radcy prawnego, w przeciwieństwie do adwokata, może być stosunek pracy oraz standardowo w środowisku prawniczym umowa cywilnoprawna. Miejscami, które mogą zatrudnić radcę, są przede wszystkim kancelarie prawne. Ponadto radca prawny może praktykować w spółkach cywilnych o działalności z zakresu świadczenia pomocy prawnej. Ważne jednak, aby wspólnikiem, partnerem lub komplementariuszem spółki była osoba związana z prawe: radca, adwokat, rzecznik patentowy, doradca podatkowy, ewentualnie obcokrajowcy prowadzący na stałe praktykę prawniczą w Polsce.

W Lublinie radcy prawni pracę znajdą przede wszystkim w kancelariach prawnych. Najwięcej ofert dotyczyć będzie posad związanych z procesami o odszkodowania. Poza tym radcy prawni poszukiwani są w strukturach administracji państwowej oraz samorządowej. Zazwyczaj chodzi o podstawowe czynności administracyjne, czyli opiniowanie, przyjmowanie odwołań i zażaleń, a także reprezentowanie urzędu w procesach administracyjnych. Lublin to dobre miasto na start w pracy jako radca prawny. Pojawia się bowiem wiele ofert płatnych stażów, a także posad asystentów.

Od kandydatów na stanowisko radcy prawnego wymaga się w pierwszej kolejności pełnej wiedzy prawniczej, a nierzadko również doświadczenia w pracy zawodowej. W ogłoszeniach pojawiają się również informacje na temat dodatkowych atutów w postaci znajomości języka konkretnego obcego lub posiadania prawa jazdy kat. B.

Ile zarobi radca prawny w Lublinie?

W Lublinie wynagrodzenie radcy prawnego zaczynać się będzie od 2 000 zł netto i wzrastać wraz z latami stażu oraz w zależności od miejsca zatrudnienia.

Ze względu na fakt, że Lublin należy do niewielkich rynków pracy, a jego znaczenie na tle innych polskich miast jest relatywnie niewielkie, trudno szukać tu dużych sieci kancelarii prawnych o renomie międzynarodowej, w których normą są zarobki opiewające na kilkanaście tysięcy złotych. Praca w lokalnej prywatnej kancelarii dla młodego radcy prawnego będzie się wiązać zatem z wynagrodzeniem rzędu 3 000 zł – 6 000 zł. Inaczej będzie z radcami prawnymi z ugruntowaną pozycją na rynku. Ich pensje mogą wynieść powyżej 10 000 zł miesięcznie na rękę.

Praca radcy prawnego w lubelskim urzędzie natomiast zbliżać się będzie do typowej pensji urzędniczej. Oznacza to, że wyniesie około 2 000 zł netto w skali miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Radca prawny
2 lata temu
Radcowie prawni mogą występować w sprawach karnych i karnoskarbowych! Jedynym warunkiem jest, że dany radca prawny nie może być zatrudniony na umowę o pracę, by występować w takich sprawach. Proszę nie wprowadzać w błąd i zrobić odpowiedni research przed pisaniem artykułu, zwłaszcza że zmiana ta nastąpiła już kilka lat temu....