Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Radca prawny w Krakowie — gdzie znajdzie pracę i ile zarobi?

0
Podziel się:

Oferty pracy dla radcy prawnego w Krakowie są liczne i ciekawe. Krakowscy prawnicy cieszą się również jednymi z najwyższych stawek w Polsce.

Radca prawny w Krakowie może pracować w sektorze prywatnym albo publicznym
Radca prawny w Krakowie może pracować w sektorze prywatnym albo publicznym (shironosov)

Pracę jako radca prawny w Krakowie znaleźć można w dużych spółkach handlowych, lokalnych i sieciowych kancelariach prawnych i instytucjach publicznych. Zarobki zaczynają się od prawie 4 000 zł, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach złotych.

Na czym polega praca radcy prawnego?

Praca radcy prawnego polega na sporządzaniu dokumentów procesowych i reprezentowaniu klientów w urzędach oraz przed sądami różnych instancji.

Radca prawny to osoba wykonująca jeden z zawodów zaufania publicznego. To wiąże się nie tylko z szeroką wiedzą, jaką musi posiadać, ale również nienagannym charakterem. Radcą prawnym zostaje osoba, która ukończyła studia prawnicze, potem aplikację radcowską z egzaminem końcowym, a następnie została wpisana na krajową listę radców prawnych.

Miejscem pracy radcy prawnego może być kancelaria prawna albo spółka cywilna i prawa handlowego, której działalność związana jest z doradztwem i pomocą prawną, a wspólnikiem, partnerem albo komplementariuszem jest osoba związana z dziedziną prawa. Będzie zatem chodzić o radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych, a także rzeczników patentowych. Radcy prawni mogą współpracować z pracodawcami na zasadzie business to business, na podstawie umowy cywilnoprawnej, jak również stosunku pracy. Ostatni wymieniony typ umowy to jeden z punktów różniących specjalizację radcowską i adwokacką.

Do obowiązków radcy prawnego należy przede wszystkim prowadzenie konsultacji i udzielanie pomocy prawnej. Ponadto radcy tworzą i opiniują projekty aktów prawnych, sporządzają umowy, skargi kasacyjne, pozwy i apelacje, a także przygotowują ekspertyzy prawne. Prowadzą również procesy rejestrowe podmiotów gospodarczych. Radcy prawni mogą występować także w interesie klientów (jednostek organizacyjnych, podmiotów gospodarczych, osób fizycznych)
w urzędach oraz przed sądami. Wezmą udział w procesach prawa pracy, rodzinnego, cywilnego, administracyjnego i gospodarczego.

Praca dla radcy prawnego w Krakowie

Rynek pracy w Krakowie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Polsce. Pod względem liczby ogłoszeń oraz wysokości proponowanych stawek w kwestii pracy dla radców prawnych ustępuje jedynie Warszawie.

Kraków to miasto cenionych uniwersytetów i szkół wyższych, nic więc dziwnego, że pojawia się wiele propozycji pracy dla aplikantów radcowskich w lokalnych kancelariach prawnych. W racji tego, że przyszli prawnicy uczęszczają na zajęcia aplikacyjne, najczęściej oferowane są im niepełne etaty albo zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych.

Sami radcy prawni z doświadczeniem znajdą pracę w niewielkich lub sieciowych kancelariach prawnych. Te specjalizować się mogą w zamówieniach publicznych, w procesach windykacyjnych lub postępowaniach związanych z odszkodowaniami. Radcy prawni pracę w Krakowie znajdą także w działach zajmujących się fuzjami i przejęciami lub działach procesowych w krajowych i międzynarodowych korporacjach.

Część ofert pracy dla radców prawnych w Krakowie dotyczy także zatrudnienia w państwowych jednostkach organizacyjnych. Chodzi o urzędy zarówno struktur samorządowych, jak i rządowych.

Ile zarobi radca prawny w Krakowie?

W zależności od stażu i doświadczenia radca prawny może zarobić od 3 900 zł do kilkudziesięciu tysięcy złotych netto miesięcznie.

Wynagrodzenie radców prawnych w Krakowie, choć niższe niż tych zatrudnionych w Warszawie, należy do jednych z najwyższych w Polsce i daleko przekracza średnią krajową. Zróżnicowanie pensji będzie zależało od zakresu obowiązków, wielkości i renomy kancelarii albo spółki zatrudniającej radcę, a także doświadczenia i stażu pracy.

Już na początku swojej kariery zawodowej radca prawny pracujący dla średniej wielkości kancelarii prawnej może zarabiać nawet 6 000 zł brutto miesięcznie. Prowadząc własną działalność gospodarczą w ciągu miesiąca, radca zarobi z kolei 8 000 zł brutto. Doświadczenie i popularność w środowisku sprawi, że zarobki docenianego radcy prawnego wzrosną nawet do 20 000 zł na rękę miesięcznie. Radca prawny na etacie w instytucie naukowym zarobi natomiast około 3 900 zł na rękę.

Aplikant zatrudniony w charakterze asystenta radcy prawnego otrzyma niższe wynagrodzenie, będzie ono bowiem oscylować wokół 2 500 zł netto miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)