Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Radca prawny w Kielcach — gdzie szukać pracy i ile można zarobić?

0
Podziel się:

Kielce to miasto, które daje niewielkie możliwości radcom prawnym. Osoby poszukujące tam zatrudnienia znajdą oferty pracy biurowej jedynie nawiązującej do dziedziny prawa.

Radca prawny w Kielcach najpewniej znajdzie pracę biurową związaną ze swoją dziedziną
Radca prawny w Kielcach najpewniej znajdzie pracę biurową związaną ze swoją dziedziną

Kielce to trudny rynek pracy dla radców prawnych. Pojawia się niewiele ofert, zwłaszcza w sektorze publicznym. Również średnie pensje nie są wysokie.

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny zajmuje się doradztwem z zakresu prawa, przygotowywaniem dokumentów procesowych, opiniowaniem projektów aktów prawnych, a także reprezentowaniem klientów w urzędach i sądach różnych instancji.

Aby zostać radcą prawnym, należy ukończyć studia prawnicze, a następnie aplikację radcowską zakończoną egzaminem. Ostatnim warunkiem koniecznym do uzyskania pełni praw do wykonywania zawodu jest wpisanie na listę radców prawnych. W przeciwieństwie do adwokatów radcy prawni mogą być zatrudniani na podstawie stosunku pracy, choć możliwe jest również nawiązywanie współpracy w oparciu o umowy cywilnoprawne. Miejscem pracy radcy prawnego może być kancelaria prawna świadcząca usługi doradcze, a także spółki cywilne i prawa handlowego o takim samym profilu działalności. Ważne, aby wspólnikiem, partnerem lub komplementariuszem w spółce był adwokat, radca, doradca podatkowy albo rzecznik patentowy.

Jeszcze do 2007 roku klientami radcy prawnego mogły być jedynie przedmioty gospodarcze i jednostki organizacyjne. Aktualnie radcy mogą reprezentować również osoby fizyczne. Wezmą udział w postępowaniach związanych z prawem cywilnym, administracyjnym, gospodarczym, rodzinnym i prawem pracy.

W swojej pracy radca prawny zajmuje się przygotowywaniem pozwów i apelacji, sporządzaniem skarg kasacyjnych, a także opiniowaniem i tworzeniem projektów aktów prawnych. Radcy prawni prowadzą ponadto postępowania rejestrowe podmiotów gospodarczych. Przede wszystkim jednak do ich obowiązków należy prowadzenie konsultacji prawnych.

Praca dla radcy prawnego w Kielcach

Kielce należą do tych rynków pracy, które dopiero się rozwijają i wciąż wyróżniają się przeciętną dynamiką, co widoczne jest między innymi pod względem ofert pracy dla radców prawnych. Pojawia się ich bowiem niewiele. Te natomiast, które występują, nawiązują do prawa i administracji, co oznacza, że nie zawsze chodzi stricte o praktykę radcowską.

Osoby, które szukają pracy jako radca prawny w Kielcach, muszą liczyć się z tym, że ich znajomość prawa i procesów administracyjnych pozwoli im na znalezienie głównie pracy biurowej w urzędach czy sekretariatach instytucji państwowych albo spółek prywatnych. O pracę w kancelariach prawnych w Kielcach trudno, choć nie warto rezygnować z szukania, bo od czasu do czasu pojawiają się ogłoszenia o rekrutacji.

Średnie zarobki radcy prawnego w Kielcach

Kielce to niewielki rynek pracy, który wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Dlatego wynagrodzenie radcy prawnego w Kielcach nie będzie tak wysokie, jak w większych ośrodkach miejskich na przykład w Warszawie czy Krakowie, gdzie pensje prawników sięgają zawrotnych pięciocyfrowych sum.

Kieleccy radcy prawni zarobią od 2 500 zł netto, gdy zaczynają praktykę, najczęściej w charakterze asystenta lub specjalisty do spraw odszkodowań. Wraz z nabytym doświadczaniem i stażem pracy wynagrodzenie radcy prawnego zacznie rosnąć do nawet 10 000 zł miesięcznie. Osoby, które podejmują pracę biurową związaną z doradztwem prawnym, zarobią od 2 500 zł do 4 000 zł netto na miesiąc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)