Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pracę znajdzie ponad 340 tys. bezrobotnych. Gdzie?

0
Podziel się:

Ponad 340 tysięcy ofert zatrudnienia czeka na bezrobotnych w brytyjskich urzędach pracy. To o ponad 80 tys. więcej niż rok temu. Nie brakuje wśród nich ogłoszeń interesujących dla Polaków.

Pracę znajdzie ponad 340 tys. bezrobotnych. Gdzie?

Ponad 340 tysięcy ofert zatrudnienia czeka na bezrobotnych w brytyjskich urzędach pracy. To o ponad 80 tys. więcej niż rok temu. Nie brakuje wśród nich ogłoszeń interesujących dla Polaków. Na Wyspach funkcjonuje około tysiąca urzędów Jobcentre Plus. Instytucja ta posiada ponad 8,5 tys. elektronicznych kiosków z pracą tzw." jobpointów". Dzięki nim, za pomocą dotykowego monitora można przeglądać bazę z tysiącami ofert zatrudnienia. Ogłoszenia te znajdują się też na stronie internetowej www.jobcentreplus.gov.uk. Poniżej w ramce prezentujemy mały poradnik, który ułatwi ci poruszanie się po tej witrynie.

Warto pamiętać, że ogłoszenia Jobcentre Plus nie wyczerpują bogatej oferty brytyjskiego rynku pracy. Równie dużo propozycji zatrudnienia znajduje się w rękach prywatnych agencji pośrednictwa. Na Wyspach dostępnych jest obecnie prawie pół miliona ofert zatrudnienia, z czego ponad 340 tys. w biurach Jobcentre Plus. Najwięcej z nich, bo aż 21 proc. dotyczy prostych zajęć, niewymagających od pracowników specjalistycznych kwalifikacji.

13 proc. ofert pracy zarejestrowanych w brytyjskich pośredniakach dostępnych jest w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części kraju. W samym Londynie jest ich ponad 36 tys. To dużo więcej niż rok temu, kiedy było ich tam niecałe 25 tys. Z kolei w przemysłowym regionie East Midlands urzędy pracy dysponują 31,2 tys. ofert zatrudnienia. W samej Szkocji jest ich prawie 24 tys., a w Walii 15,7 tys.

Gastronomia i hotele

Wśród 30 tys. ogłoszeń w branży gastronomicznej przeważają oferty zatrudnienia w barach, pubach i restauracjach. Jest to zwykle praca na kilka miesięcy. Mnóstwo ogłoszeń dotyczy zajęć po 10-20 godz./tyg., najczęściej w porze wieczornej. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają już pracę i chcą jeszcze dorobić. Pracownikom barów pracodawcy nie stawiają zbyt wysokich wymagań, ale równocześnie oferują im najniższe stawki. Na stałą pracę w pełnym wymiarze godzin może liczyć personel kuchni - od pomocnika kucharza po pomywacza. Doświadczenie jest tu tylko mile widziane, a nie konieczne, za to zarobki na poziomie stawki minimalnej. Kelnerzy szukający zajęcia w brytyjskich restauracjach znajdą w bazie Jobcentre ponad 3 tys. ofert zatrudnienia. Najwięcej w regionie Cumbrii i Lancashire.

Na wiele ofert pracy tymczasowej - głównie dla pokojówek i personelu sprzątającego - trafiliśmy przeglądając ogłoszenia w branży hotelarskiej. Najczęściej jest to zajęcie sezonowe na 2-4 miesiące, po 20-25 godz./tyg.

Hurtownie, magazyny, fabryki

Ofert tego rodzaju w brytyjskim pośredniaku nie ma aż tak wiele. Na obecną chwilę jest ich kilkanaście tysięcy. Wygląda na to, że w tej branży pracodawcy preferują rekrutację przez prywatne agencje.

Osoby zainteresowane pracą przy pakowaniu produktów na linii produkcyjnej mogą wybierać spośród 3,6 tys. ofert pracy. Oferowane zarobki oscylują wokół płacowego minimum. Brytyjscy pracodawcy za pośrednictwem biur Jobcentre poszukują aktualnie aż 9,5 tys. pracowników call centre. Liczba ofert jest faktycznie imponująca, ale trzeba znać dobrze angielski, a często też i inny język obcy.

Budownictwo i sprzątanie

W bazie Jobcentre Plus znajduje się obecnie blisko 2 tys. ofert pracy dla murarzy i ponad 1,1 tys. dla tynkarzy. Jest tam też wiele propozycji dla pomocników budowlanych. Na to stanowisko pracodawcy szukają ludzi z niewielkim doświadczeniem. Wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego. Większość ofert wymaga od pracownika gotowości do pracy 45 godz./tyg. Zarobki, średnio na poziomie 6,08-7 Ł/godz.

Nasi fachowcy powinni zwrócić uwagę na ogłoszenia, w których pracodawcy oczekują od pracownika posiadania własnych narzędzi. Są to najczęściej małe firmy remontowe, które z chęcią korzystają z usług polskich budowlańców.

W brytyjskich urzędach pracy znajdziemy obecnie aż 13,6 tys. ofert zatrudnienia dla personelu sprzątającego. Osobną kategorię stanowią tu zamiatacze ulic. Jobcentre ma obecnie 250 ofert dla takich pracowników. Najwięcej tego rodzaju wakatów znajdziesz w regionie Surrey i Sussex. Osoby zainteresowane pracą przy myciu okien powinny szukać zajęcia przez agencje. W urzędach pracy takich ofert jest zaledwie 156. Najwięcej w regionie Greater Manchester Central i Cheshire.

Maciej Sibilak

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)