Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca w Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Magazyny dystrybucji towarów i hurtownie to doskonałe miejsca pracy dla wielu Polaków szukających zajęcia na Wyspach. Do podjęcia zatrudnienia w tej branży nie potrzeba specjalistycznych kwalifikacji

Praca w Wielkiej Brytanii

Wymagania stawiane przez pracodawców nie są zbyt wygórowane. W przypadku osób zatrudnionych w charakterze pakowacza lub operatora wózka widłowego wystarczy komunikatywna znajomość języka angielskiego. Początkujący pracownik zatrudniony przez agencje zarobi w granicach 7-8 funtów za godzinę. Po podpisaniu kontraktu bezpośrednio z pracodawcą stawka ta wzrasta do 10 funtów na godzinę.

Magazyn Mark&Spencer

Na rodacy zainteresowani pracą w brytyjskich magazynach powinni zwrócić uwagę na dobiegającą końca inwestycję sieci Mark&Spencer. To właśnie pod znakiem tej znanej firmy powstaje w Castle Donnington (East Midlands) największy magazyn dystrybucji towarów na Wyspach. Budowane centrum ma ponad 83 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Zgromadzony tam towar, produkty wyposażenia mieszkań i odzież, będą trafiały do klientów robiących zakupy przez stronę internetową M&S, a także do poszczególnych sklepów sieci rozsianych po całym kraju.

Zatrudnienie w Castle Donnington znajdą m.in. pracownicy biurowi, inżynierowie, kierownicy różnego szczebla, mechanicy, kierowcy, kontrolerzy transportu, a także szeregowi pracownicy magazynu oraz pakowacze. W zależności od stanowiska wymagane są różne kwalifikacje, oraz znajomość angielskiego na różnym poziomie. Nie wszędzie konieczne jest doświadczenie. Szczegółowe informacje na temat rekrutacji dostępne są na http://corporate.marksandspencer.com/mscareers. Podobne oferty pojawiają się też często w magazynach sieci Amazon i H&M. Zainteresowanych odsyłamy na stronę www.hmdistribution.co.uk.

Ogromnymi magazynami dystrybucji towarów dysponują też największe sieci supermarketów, takie jak: Tesco, Sainsbury's, ASDA i Costco. Skoncentrowane są one m.in. w miejscowościach położnych w okolicach wielkich metropolii, takich jak: Londyn, Birmingham, Liverpool czy Manchester. Znajdują się one w strefach przemysłowych miast w bliskim sąsiedztwie fabryk. Sporą grupę osób zatrudnionych przez te wielkie hurtownie stanowią Polacy. Nasi rodacy ładują i rozładowują samochody dostawcze, obsługują wózki widłowe, przewożą towary do magazynów i układają produkty na paletach.

Na początek przez agencje

W latach 2004-2006, gdy brytyjski rynek pracy nie był tak nasycony imigrantami, Polacy zarabiali w tej branży 12-13 funtów/godz. Już na samym początku otrzymywali kontrakty do podpisania. Teraz, aby trafić do takiego magazynu na stałą umowę trzeba popracować przez kilka miesięcy przez agencję. Nie mamy na to jednak żadnej gwarancji. Stawki oferowane przez biura pracy oscylują w granicach 7-8 funtów/godz. Pracownicy zatrudnieni na kontraktach zarabiają ok. 9-10 Ł. Na mniejsze pieniądze, najczęściej na poziomie płacy minimalnej (6,19 funtów/godz.), może liczyć personel sprzątający i osoby zajmujące się odzyskiwaniem towaru. Zadaniem tych ostatnich jest odratowanie jak największej ilości produktów z uszkodzonych palet.

Zatrudnienie przez agencje wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Pracując dla biura pracy musisz się liczyć z tym, że pracodawca w każdej chwili może zrezygnować z twoich usług. Nie masz też zagwarantowanej określonej liczby godzin w tygodniu. Może się tak zdarzyć, że po przyjściu do hurtowni zostaniesz odesłany do domu. Szybkie przejście na kontrakt ograniczają umowy zawarte między agencją, a pracodawcą. Biura pracy zabezpieczają się w ten sposób przed podkradaniem ludzi.

Wydajni zarobią więcej

Aby zapewnić elastyczność w przyznawaniu zadań, pracownicy przeszkalani są na kilku stanowiskach tak, aby w razie potrzeby można ich było odpowiednio przesuwać. W branży logistycznej duże znaczenie ma ciągłość dostaw i ich terminowość, dlatego też pracodawcy przykładają dużą wagę do wydajności pracy. Zatrudnieni podzieleni są na grupy zadaniowe, odpowiedzialne za wykonanie określonych dostaw. Rozliczani są na podstawie wyników swojej pracy. Wprowadza to element rywalizacji wpływający znacznie na zwiększenie wydajności. Najlepsi pracownicy wynagradzani są kontraktami i wzrostem pensji. Podobny system motywacji stosują agencje.

Wydajność pracy w magazynie mierzona jest elektronicznie za pomocą czytnika skanującego towary. Komputer wyświetla zlecenia do wykonania w postaci symboli przypisanych do konkretnych towarów, które trzeba rozładować, załadować lub przerzucić do innego magazynu. Podłączony do urządzenia czytnik kodów kreskowych rejestruje na bieżąco wykonaną pracę. Stawki pracowników zależą bezpośrednio od pomiaru wydajności. Lepszy wynik z ostatniego miesiąca przekłada się na wyższą pensje w następnych tygodniach.

Wymagania

Osoby zainteresowane pracą w magazynie dystrybucji towarów muszą znać język angielski na poziomie komunikatywnym, umożliwiającym rozumienie poleceń. Język jest też niezbędny do czytania zleceń z ekranu komputera oraz etykiet na towarach.

Konieczne jest też przejście kursu operatora wózka widłowego. W zależności od stanowiska będzie to ręczny podnośnik elektrycznych lub wózek widłowy typu Truck lub Reach Truck. Szkolenie organizowane przez firmę trwa około tygodnia. W tym czasie pracownicy uczą się teorii i praktyki. Cały kurs kończy się egzaminem, po którego przejściu zatrudniony otrzymuje certyfikat upoważniający do prowadzenia pojazdu. Szkolenia te odbywają również pracownicy agencji. Szanse na zatrudnienie w tej branży mają też osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z taką pracą.

Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w branży logistycznej powinny rozesłać swoje CV za pośrednictwem stron internetowych firm z tego sektora. Większość z nich nie publikuje otwartych ofert w gazetach i internecie. Pracownicy rekrutowani są spośród kandydatów znajdujących się w ich bazie danych.

Maciej Sibilak

Tu znajdziesz pracę

Poniżej przedstawiamy adresy wybranych centrów dystrybucji towarów sieci supermarketów Tesco i Sainsbury oraz magazyny H&M.

SAINSBURY'S

St Albans
Riverside Industrial Estate
Off A1081 London Colney
St Albans AL2 1AY

Basingstoke
Houndsmill Road
Basingstoke Hampshire
RG21 6XW

Birmingham
Faraday Avenue, Hams Hall Industrial Estate Coleshill
Birmingham B46 1AL

Northampton
Nectar Way, Swan Valley
Northampton Northamptonshire NN4 9BX

Middleton
Stakehill Ind Estate,
Middleton Manchester M24 2RW

Feltham
Central Way, Feltham Trading Est,
Middlesex TW14 0XQ

TESCO

Coventry
Unit 12 Central Boulvd
Prologis Park, Keresley,
Coventry CV6 4RX

Southhampton
Nursling Ind Est, Canberra Road,
Southhamton SO16 0YA

Harlow
Flex Medow, Pinnacles West Ind Est,
Harlow CM19 5TJ

Livingstone
Caputhall Road, Deans Ind Est,
Livingstone EH54 8AS

Doncaster
Carr Industrial Estate Doncaster,
Doncaster, Sth Yorkshire DN4 5JJ

Belfast
1 Apollo Road,
Belfast BT12 6HP
Weltham Green
Travellers Lane,
Hatfield Herts AL10 8XF

Middlewich
Midpoint 18,
Middlewich Cheshire CW19 0TE

H&M

www.hmdistribution.co.uk

H&M Distribution Ltd
Junction Lane, Sankey Valley Industrial Estate
Newton Le Willows, WA12 8DN
Tel: 01925 222 592, Fax: 01925 222 090

H&M Distribution Ltd
15 Tyne Road
Sandy, Bedfordshire, SG19 1SA

H&M Distribution Ltd
Unit 3, Quedgeley Trading Estate
Haresfield, Gloucester, GL10 3EX

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)