Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca w KGHM: jakie zarobki, jakie warunki, na czym polega?

6
Podziel się:

Praca w kopalniach i hutach KGHM polega na wydobywaniu i produkowaniu surowców takich jak miedź czy srebro rafinowane. Pracownikom oferuje się bogaty pakiet socjalny oraz liczne dodatki do pensji.

Praca w KGHM: jakie zarobki, jakie warunki, na czym polega?

Praca w kopalniach i hutach KGHM polega na wydobywaniu i produkowaniu surowców takich jak miedź czy srebro rafinowane. Praca jest ciężka i żmudna, często związana z warunkami szkodliwymi. Zaleta jest jednak bogaty pakiet socjalny oraz liczne dodatki do pensji.

Na czym polega praca w KGHM?

KGHM to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją miedzi i srebra rafinowanego. Praca w spółce polega zarówno na wydobywaniu, jak i obróbce produktu.

Firma KGHM to jeden z liderów światowej produkcji miedzi elektrolitycznej oraz srebra. To jednak niejedyne surowce dostarczane przez spółkę. W mniejszych ilościach KGHM produkuje również złoto, ołów oraz koncentrat palladu i platyny. Wydobywa też sól kamienną. Tradycja firmy sięga lat 50. ubiegłego wieku i budowy huty miedzi w Legnicy. Aktualnie posiada kilkanaście lokalizacji w Polsce, a także kopalnie w Chile, Kanadzie i Chinach. Poza tym holding KGHM Polska Miedź dysponuje udziałami w spółkach pobocznych, zajmujących się między innymi produkcją i serwisem maszyn wydobywczych (KGHM ZANAM) czy obrotem międzynarodowym (KGHM International Ltd.).

To właśnie dlatego regularnie pojawiają się oferty pracy w KGHM na różnych stanowiskach technicznych. Potrzebni są zarówno hutnicy, górnicy i sztygarzy, jak i elektromonterzy czy operatorzy maszyn. Nie brakuje również propozycji dla elektromechaników i informatyków.

Warunki umowy i pracy w KGHM

Z racji tego, że KGHM jest spółką państwową, pracownikom przysługują pewne dodatki i benefity. Zatrudniani są oni również na podstawie umowy o pracę, co gwarantuje podstawowe korzyści. Pracownicy KGHM mają zapewnioną specjalistyczną opiekę medyczną oraz szereg ubezpieczeń i świadczeń. Dniem wolnym dla pracowników jest 4 grudnia, święto Barbórki, z którym wiąże się również świadczenie pieniężne.

Przy wydobywaniu miedzi czy srebra obowiązują te same zasady co w kopalniach węgla, jeśli chodzi o wyliczanie stażu pracy i uzyskania prawa do emerytury. Każdy bowiem rok zatrudnienia przelicza się bowiem jako 1,5 roku stażu. To sprawiedliwe, ponieważ warunki pracy w KGHM, zarówno w wydobyciu, jak i przetwórstwie są trudne. Istnieje ryzyko zarówno tąpnięć szybów kopalni, jak i w dłuższej perspektywie przewlekłych chorób układu oddechowego.

Kopalnie i huty KGHM pracują przez całą dobę, dlatego każdy chcący pracować dla spółki powinien mieć na uwadze obowiązujący system pracy zmianowej, również przez całą noc. Jeśli chodzi o roboty podziemne, warto wiedzieć, że czas pracy nie zawsze równy jest standardowym ośmiu godzinom. Czasem, gdy temperatura utrzymuje się między 28 st. C a 32 st. C, górnicy spędzają w kopalni jedynie 6 godzin. Jeśli natomiast przekroczy 32 st. C, prace są odwoływane zupełnie.

Zarobki pracowników KGHM

Początki pracy w KGHM nie wiążą się z wielkimi pieniędzmi. Młodzi pracownicy dostają pensję oscylującą wokół 2000 zł na rękę. Zarobki w KGHM wzrastają jednak wraz ze stażem oraz awansem do wyższych grup zaszeregowania. W ciągu roku liczyć można również na dodatkowe świadczenia okolicznościowe.

Dodatki stażowe do podstawowej pensji w KGHM wyglądają następująco:

  • 20 proc. po 1 roku,
  • 30 proc. po 2 latach,
  • 40 proc. po 5 latach,
  • 50 proc. po 10 latach,
  • 60 proc. po 15 latach.

Dodatkowo pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe, trzynasta pensja z okazji Dnia Górnika, czyli Barbórki, a także odprawy emerytalno-rentowe. W przedsiębiorstwie KGHM przyznawane są również „czynnym” górnikom deputaty węglowe wynoszące od 6 do 8 ton w skali roku, emerytowanym zaś 3 tony rocznie. Mogą być również zastąpione ekwiwalentem pieniężnym w wysokości około 600 zł za tonę. Poza tym górnicy przodowi i strzałowi otrzymują dodatki funkcyjne, natomiast wszyscy pracownicy pracujący pod ziemią i w hutach dostają dodatki wynikające ze szkodliwych warunków pracy.

Pracownikom KGHM ponadto należy się również zwrot kosztów dojazdu do pracy, tzw. piórnikowe, czyli dofinansowanie wyprawki szkolnej dla dzieci, jak również codzienny posiłek regeneracyjny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Jabarek
rok temu
Na czym polega praca kontrolera jakości w Huty Miedzi Głogów
Twój nick
rok temu
Moim zdaniem nie warto. Płaca może nie być proporcjonalna do stopniowej i powolnej utraty zdrowia, tak mi się wydaje i nie tylko mnie.
abc940
2 lata temu
SKĄD WZIĘŁY SIĘ ZAROBKI W MILIONACH NA MIESIĄC W ROK 1993? CZY TO MOŻLIWE?
Olo
2 lata temu
Dodatek stażowy 60% ??? To tylko możliwe w państwowej spółce...
Jaaaa
3 lata temu
Stary taty 32C i co ...czasami jest 40 i trzeba robić