Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca radcy prawnego w Częstochowie — gdzie szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się:

Pracę jako radca prawny w Częstochowie znaleźć można przede wszystkim w lokalnych urzędach. Oferowane przez pracodawcę wynagrodzenie wyniesie od 2 200 zł netto miesięcznie.

Częstochowa oferuje radcom prawnym niewiele miejsc pracy
Częstochowa oferuje radcom prawnym niewiele miejsc pracy (seb_ra)

Częstochowski rynek pracy oferuje radcom prawnym najczęściej zatrudnienie w lokalnych urzędach, rzadziej w prywatnych kancelariach. Zarobki radców prawnych są zróżnicowane.

Praca radcy prawnego – charakterystyka zawodu

Radca prawny należy do osób wykonujących zawód zaufania publicznego. Pełnię praw do prowadzenia praktyki zawodowej radca nabywa po ukończeniu studiów prawniczych, aplikacji radcowskiej i umieszczeniu na liście radców prawnych.

Istnieje kilka znaczących różnic między specjalizacją radcowską i adwokacką. Przede wszystkim adwokaci mogą być zatrudniani jedynie w oparciu o umowy cywilnoprawne, radcy prawni zaś również na podstawie stosunku pracy. Wedle przepisów prawa radcy mogą pracować w kancelariach prawnych i spółkach prawa handlowego albo cywilnego. Warto jednak zaznaczyć, że chodzi o spółki, których działalność dotyczy doradztwa prawnego, a komplementariuszem, partnerem lub wspólnikiem jest osoba wykonująca zawód radcy prawnego, adwokata, rzecznika patentowego albo doradcy podatkowego.

Zakres obowiązków i kompetencji radcy prawnego obejmuje przede wszystkim prowadzenie konsultacji oraz udzielanie pomocy prawnej. Poza tym radcy prawni przygotowują dokumenty takie jak skargi kasacyjne, pozwy czy apelacje, a także prowadzą postępowanie związane z rejestrem podmiotów gospodarczych. Ponadto sporządzają ekspertyzy prawne oraz opiniują i tworzą projekty aktów prawnych. Praca radcy prawnego to również reprezentowanie interesów klientów w urzędach i przed sądem. Usługi prawne świadczyć może zarówno jednostkom administracyjnym czy podmiotom gospodarczym, jak i osobom fizycznym. Radca prawny może brać udział w postępowaniach prawa gospodarczego, administracyjnego, cywilnego, rodzinnego, a także prawa pracy.

Radca prawny w Częstochowie – gdzie znajdzie pracę?

Radca prawny znajdzie w Częstochowie pracę urzędniczą związaną z dziedziną prawa. Oferty pracy, choć pojawiają się rzadko, dotyczą też zatrudnienia w prywatnych kancelariach prawnych.

Częstochowa należy do miast, w których rynek pracy wciąż się rozwija. Trudno zatem mówić o jego dynamice, także w kwestii miejsc pracy dla radców prawnych. W odróżnieniu od metropolii takich jak Warszawa czy Kraków w Częstochowie oferty tego typu pojawiają się sporadycznie i bardzo rzadko odnoszą się dokładnie do praktyki radcowskiej.

Najczęściej ogłoszenia o pracy dla radców prawnych w Częstochowie dotyczą zatrudnienia w lokalnych urzędach na stanowisku referenta lub inspektora. Będzie zatem chodzić o pracę biurową związaną z przepisami prawa, nie zaś samym doradztwem prawnym. Jeśli chodzi o sektor prywatny w Częstochowie, tamtejsze kancelarie prawne poszukują pracowników, jednak są to sporadyczne oferty pracy dla radcy prawnego. Ewentualne ogłoszenia dotyczą stanowisk związanych z windykacją lub odszkodowaniami.

Ile zarobi radca prawny w Częstochowie?

Częstochowski rynek pracy nie daje zbyt wielu możliwości zatrudnienia radcom prawnym. To przekłada się również na wysokość wynagrodzeń. W pracy urzędniczej związanej z prawem zarobki wyniosą 3 000 zł brutto miesięcznie. Prywatna praktyka radcowska da możliwość zarabiania nawet 10 000 zł miesięcznie, ale już zatrudnienie w niej w roli asystenta nie będzie tak lukratywne. Pensja wyniesie średnio 3 500 zł brutto miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)