Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca radcy prawnego w Bydgoszczy — gdzie szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się:

Rynek pracy w Bydgoszczy daje możliwość zatrudnienia radcy prawnego w strukturach państwowych i w prywatnych kancelariach.

W Bydgoszczy istnieje wiele kancelarii prawnych poszukujących radców prawnych
W Bydgoszczy istnieje wiele kancelarii prawnych poszukujących radców prawnych (belenox)

Radca prawny znajdzie pracę w Bydgoszczy w instytucjach państwowych oraz prywatnych kancelariach. Jego zarobki będą zróżnicowane w zależności od doświadczenia i lat pracy.

Kompetencje i zadania w pracy radcy prawnego

Radca prawny to jeden z zawodów zaufania publicznego. Może nim zostać osoba, która ukończyła studia prawnicze, a następnie aplikację radcowską i złożyła egzamin radcowski. Pełnię praw do wykonywania zawodu radca otrzymuje wraz ze wpisaniem na listę radców prawnych.

Zakres kompetencji radcy prawnego pokrywa się w pewnym stopniu z kompetencjami adwokata. Tak jak on bowiem może występować przed sądem w procesach z zakresu para gospodarczego, administracyjnego, rodzinnego, prawa pracy oraz cywilnego. Nie może jednak brać udziału w postępowaniach karnych i karnoskarbowych, co stanowi różnicę w stosunku do specjalizacji adwokackiej. Radca prawny może być również zatrudniany nie tylko na podstawie umów cywilnoprawnych, ale też stosunku pracy.

Według wymogów prawa radca prawny może pracować w kancelariach, a także spółkach cywilnych albo prawa handlowego. Należy jednak zaznaczyć, że działalność tych spółek musi polegać na świadczeniu porad i pomocy prawnej, a partnerami, komplementariuszami albo wspólnikami powinny być osoby zawodowo związane z prawem i doradztwem (radcy prawni, adwokaci, doradcy podatkowi lub rzecznicy patentowi). Klientami radców prawnych mogą być zarówno jednostki organizacyjne, jak i osoby fizyczne.

Radcy prawni świadczą usługi z zakresu doradztwa prawnego, prowadzą konsultacje, a także reprezentują klientów w sądach i urzędach. Do kompetencji radcy należy również sporządzanie skarg kasacyjnych, pozwów i apelacji, jak również opiniowanie projektów aktów prawnych. Radcy prawni zajmują się także postępowaniami rejestrowymi podmiotów gospodarczych.

Praca jako radca prawny w Bydgoszczy – gdzie szukać?

Bydgoszcz to rynek pracy relatywnie niewielki, dlatego też liczba ofert pracy dla radców prawnych jest ograniczona. Mimo to warto śledzić Biuletyn Informacji Publicznej, ponieważ często pojawiają się ogłoszenia rekrutacji na stanowisko radcy prawnego w lokalnych urzędach i instytucjach państwowych. W takich przypadkach wymagane jest nie tylko wykształcenie prawnicze, ale również nierzadko doświadczenie zawodowe. Poza tym może pojawić się wymóg posiadanie prawa jazdy kat. B. Do obowiązków radcy prawnego zatrudnionego w instytucji państwowej lub urzędzie należałoby opiniowanie i tworzenie projektów umów, reprezentowanie jednostki organizacyjnej w sądach, a także konsultacje prawnicze.

W sektorze prywatnym głównymi miejscami pracy dla radców prawnych w Bydgoszczy są prywatne kancelarie prawne. Zazwyczaj poszukiwani są specjaliści do spraw prawnej obsługi klientów biznesowych, prowadzenia procesów windykacyjnych lub spraw o odszkodowania. W zakresie obowiązków mieszczą się czynności takie jak prowadzenie konsultacji, konstruowanie umów i pism procesowych, utrzymywanie kontaktu z klientami, a także reprezentowanie ich w postępowaniach procesowych.

Ile zarobi radca prawny w Bydgoszczy?

Jak w każdej branży, także i wśród prawników wynagrodzenia są zróżnicowane. Młody radca prawny w Bydgoszczy rozpocznie swoją karierę od pensji wynoszącej około 2 000 zł na rękę miesięcznie. Wraz z doświadczeniem wzrastają również wynagrodzenia. Radca prawny z kilkuletnią praktyką zarobi nawet 8 000 zł do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Mniej możliwości da praca w strukturach administracji państwowej. Tu wynagrodzenie wyniesie około 3 000 zł z dodatkami za wysługę lat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)