Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca jako radca prawny w Radomiu - oferty pracy i zarobki

0
Podziel się:

Rynek pracy w Radomiu wydaje się mało obiecujący dla radców prawnych. Zatrudnienie znajdą głównie w charakterze pracowników biurowych, których obowiązki jedynie nawiązują do zagadnień z zakresu prawa.

Radca prawny w Radomiu znajdzie pracę w lokalnych niewielkich firmach
Radca prawny w Radomiu znajdzie pracę w lokalnych niewielkich firmach (Pattanaphong Khuankaew)

Radcy prawni w Radomiu muszą uzbroić się w cierpliwość podczas szukania pracy. Pojawiające się ogłoszenia dotyczą bowiem częściej pracy biurowej niż konkretnie praktyki radcowskiej. Zarobki zaczynają się od 3 500 zł brutto miesięcznie.

Praca radcy prawnego – zakres obowiązków

Zawód radcy prawnego może wykonywać osoba, która ukończyła studia prawnicze, aplikację radcowską, zdała egzamin końcowy i została wpisana na listę radców prawnych. W środowisku oprócz rozległej wiedzy duży nacisk kładziony jest na nienaganny charakter, ponieważ radca prawny jest jednym z zawodów zaufania publicznego.

W zakresie obowiązków radcy prawnego leży prowadzenie konsultacji i udzielanie pomocy prawnej, a także sporządzanie dokumentów takich jak skargi kasacyjne, pozwy i apelacje. Ponadto radcy prawni tworzą i opiniują projekty aktów prawnych, przygotowują ekspertyzy prawne, jak również prowadzą postępowania rejestrowe podmiotów gospodarczych.

Do kompetencji radców prawnych należy także reprezentowanie klientów w urzędach i przed sądami. Jeszcze do 2007 roku jedynymi klientami radców mogły być jednostki organizacyjne albo podmioty gospodarcze. Aktualnie do grupy też należą również osoby fizyczne. Postępowania prowadzone przez radców prawnych mogą dotyczyć prawa pracy, rodzinnego, administracyjnego, gospodarczego albo cywilnego. Radcy nie występują natomiast w procesach karnych i karnoskarbowych, które pozostają domeną adwokatów.

Radcy prawni mogą być zatrudniani na podstawie umów cywilnoprawnych, współpracy podmiotów gospodarczych (jeśli radca prawny posiada własną działalność gospodarczą)
, jak również stosunku pracy. Warto jednak zaznaczyć, że miejscem pracy etatowej radcy prawnego może być kancelaria prawna albo spółka cywilna i prawa handlowego. W spółce ponadto komplementariuszami, partnerami lub wspólnikami powinni być radcy prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, doradcy podatkowi lub prawnicy zagraniczni praktykujący na stałe w Polsce.

Oferty pracy dla radcy prawnego w Radomiu

Radom to miasto średniej wielkości, usytuowane 100 km od Warszawy. Trudno zatem oczekiwać, aby lokalny rynek pracy należał do prężnie się rozwijających i dynamicznych. Oferty pracy dla radców prawnych pojawiają się sporadycznie. Część dotyczy pracy biurowej związanej z prawem, nie samej zaś praktyki radcowskiej.

Szukając pracy w Radomiu jako radca prawny, znaleźć można między innymi ogłoszenia instytucji państwowych. Chodzi zatem o zatrudnienie w lokalnych urzędach jako inspektor lub specjalista do spraw obsługi prawnej. W takich przypadkach w zakres obowiązków radcy prawnego wchodziłoby przygotowywanie i weryfikowanie umów, a także reprezentowanie urzędu w sądach i innych państwowych jednostkach organizacyjnych.

Poza tym część ofert pracy jako radca prawny pochodzi z prywatnych kancelarii lub firm związanych z procesami windykacyjnymi lub dochodzenia odszkodowań.

Zarobki radcy prawnego w Radomiu

Fakt, że rynek pracy w Radomiu jest niewielki, wpływa na średnią wysokość zarobków. Dotyczy to również radców prawnych. W ich zawodzie początkujący prawnik zarabiać będzie około 3 500 zł brutto miesięcznie. Podobne stawki dotyczyć będą osób podejmujących pracę biurową związaną z doradztwem prawnym. Bardziej doświadczeni prawnicy prowadzący własną działalność gospodarczą będą pobierać wyższe wynagrodzenie, wahające się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych na miesiąc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)