Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dorywcza na święta - jak zarobić?

0
Podziel się:

Są tacy, którzy ten czas potrafią wykorzystać nie żeby wydać, ale zarobić pieniądze w ramach pracy dorywczej.

Praca dorywcza na święta - jak zarobić?
(Syda Productions - Fotolia.com)
Okres przedświąteczny zaczyna się co prawda w połowie listopada, ale najintensywniejsze dni przypadają na dwa tygodnie przed samymi świętami. To właśnie wtedy wielu z nas udaje się do sklepów w celu zakupienia prezentów dla najbliższych lub zaopatrzenia się w świąteczne smakołyki. Są jednak tacy, którzy ten czas potrafią wykorzystać nie żeby wydać, ale zarobić pieniądze w ramach pracy dorywczej.

Praca dorywcza w święta w orszaku Mikołaja

Czasowe zatrudnienie się w roli świętego Mikołaja to bardzo lukratywne rozwiązanie. Taka praca dorywcza wymaga jednak cierpliwości i odpowiedniego podejścia do dzieci, a także dyspozycyjności przez niemal cały grudzień, a w szczególności 6 grudnia i w Wigilię. Zazwyczaj od Mikołaja wymaga się jedynie rozdawania prezentów i krótkiej wymiany zdań z maluchami. Zdarza się jednak, że zadań jest więcej. Osoba zatrudniona jako Mikołaj przychodzący z wizytą do prywatnego domu może zostać poproszona o zaśpiewanie kolędy lub zagranie na jakimś instrumencie. Na spotkaniach w przedszkolach, szkołach czy firmach organizujących imprezy świąteczne dla dzieci pracowników, powinna za to opowiedzieć jakąś historię i odpowiadać na często podchwytliwe pytania dzieci. W zależności od zadań, zarobki Mikołaja mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za godzinę.

Pracę dorywczą w orszaku Mikołaja mogą podjąć także kobiety. Wizyty z dużą ilością prezentów do rozdania wymagają większej załogi, dlatego poszukiwane są także panie mikołajowe, anioły czy śnieżynki. Mogą one pracować również, rozdając ulotki lub drobne upominki zachęcające do wejścia do danego sklepu. Stawki wahają się od 12 do 20 zł za godzinę.

Praca dorywcza w święta na stoiskach tematycznych

W okresie przedświątecznym otwieranych jest także dużo stoisk tematycznych. Pojawiają się one zarówno w centrach handlowych, jak i na rynkach oraz ulicach. To dobra okazja, żeby dorobić w ramach pracy dorywczej – taki pracownik tymczasowy może liczyć na około 7-9 zł za godzinę. Stragany sprzedają różnego rodzaju produkty związane ze świętami, zaczynając od ręcznie robionych ozdób choinkowych, przez wyroby garmażeryjne i masarskie, po żywe karpie.

Innym zajęciem dorywczym w okresie świątecznym związanym z handlem jest także sprzedawanie choinek. Taka praca jest dobrze opłacana (pracownik otrzymać może około 17 zł za godzinę), ale wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi na zewnątrz, co może być szczególnie dokuczliwe przy obfitych opadach śniegu i mrozie.

Praca dorywcza w święta w sklepach i supermarketach

Nie ulega wątpliwości, że czas przedświąteczny to moment, gdy szczególne obciążenie odczuwają sklepy i supermarkety. Tłumy ludzi robiących zakupy od wczesnych godzin porannych po późne wieczory często wymagają od zarządów sklepów zatrudnienia większej liczby dorywczych pracowników.

W sklepie lub supermarkecie znaleźć można tymczasową pracę w magazynie, przy wykładaniu towaru czy przy kasie. Kolejnym zajęciem dorywczym w okresie przedświątecznym jest pakowanie prezentów, którą to usługę oferuje swoim klientom coraz więcej sklepów. W takiej pracy dorywczej zarobić można od 10 zł do 18 zł za godzinę.

Praca dorywcza w święta przy dostawach

W okresie świątecznym w ramach pracy dorywczej poszukiwani są kierowcy dowożący zakupy z supermarketu, sprzęt RTV czy AGD i meble. Podobnie jest w przypadku firm kurierskich, które obsługują ruch towarów między sklepami internetowymi a klientami. Stawki za pracę w charakterze kierowcy lub kuriera wynoszą około 12 zł za godzinę.

Praca dorywcza w święta w contact center

Choć w dalszym ciągu wielu ludzi wybiera tradycyjną ścieżkę i zakupy przedświąteczne robi w sklepach stacjonarnych, nie brakuje też takich, którzy produkty nabywają przez internet. To wiąże się z dużą ilością zamówień telefonicznych i przez strony internetowe. Dlatego właśnie centra kontaktowe dużych sklepów poszukują do pracy dorywczej w grudniu nowych pracowników. Tego typu zajęcie można kontynuować także po świętach – po nieudanych zakupach pojawia się bowiem wiele reklamacji. Konsultant telefoniczny może zarobić nawet 800 zł za miesiąc pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)