Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla Polaków w magazynach Tesco i NEXT

0
Podziel się:

Tesco i NEXT należą obecnie do najszybciej rozwijających się sieci handlowych na Wyspach. Obydwie zwiększają zatrudnienie i budują nowe magazyny, które stają się miejscem pracy dla setek polskich imigrantów

Tesco to największa brytyjska sieć supermarketów posiadająca na Wyspach blisko trzy tysiące placówek handlowych. W sklepach i centrach dystrybucji towarów należących do sieci pracuje około 250 tys. osób, w tym spora grupa naszych rodaków.

Polacy znajdują też zatrudnienie w magazynach NEXT. To znana brytyjska sieć sklepów odzieżowych. Znakomite wyniki sprzedaży za ubiegły rok pozwoliły firmie wyprzedzić swego największego konkurenta - Marks&Spencer. Nic więc dziwnego, że NEXT sukcesywnie zwiększa zatrudnienie poszukując pracowników wśród imigrantów.

Składanie odzieży

Tylko w ubiegłym roku do jednego ze swoich magazynów w South Elmsall firma sprowadziła pół tysiąca Polaków. W tym roku trafiło tam trzystu pracowników znad Wisły. NEXT naraził się przez to na ataki ze strony brytyjskich polityków, którzy oskarżyli kierownictwo sieci o faworyzowanie imigrantów z Polski. Zarzuty te nie mają jednak wiele wspólnego z rzeczywistością.

South Elmsall to niewielka miejscowość położona 30 km na południowy wschód od Leeds. Znalezienie pracowników wśród miejscowej ludności graniczy tam z cudem. Anglicy nie garną się do fizycznej pracy w magazynie. Zajęcie do łatwych nie należy, a i zarobki nie odpowiadają ich wygórowanym oczekiwaniom.

Polacy zatrudnieni w South Elmsall pracują na trzy zmiany. Zajmują się składaniem, pakowaniem i foliowaniem odzieży. Wszystko odbywa się według określonego przez firmę wzorca. Praca, choć wykowana w dość szybkim tempie, wymaga dużego skupienia. Osoba składająca odzież musi wypatrzyć wszelkie błędy i niedoskonałości materiału, a także wychwycić niezgodność opisu na metce z towarem. Trzeba też sprawdzić ilość guzików, stan zamków i zapięć.

Oferowane zarobki w zależności od doświadczenia i rodzaju umowy zaczynają się od 7 funtów na godzinę. Na wyższe stawki mogą liczyć pracownicy będący na stałych kontraktach. Osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w magazynach sieci NEXT muszą wyrazić gotowość do pracy w trybie trzyzmianowym. Rekrutacje do magazynów prowadzone są sukcesywnie, w zależności od bieżącego zapotrzebowania i skali zamówień. Osoby szukające pracy powinny zajrzeć na stronę www.careers.next.co.uk. Oprócz informacji na temat rekrutacji i możliwości rozwoju zawodowego publikowane są tam także aktualne oferty pracy. W okresie zwiększonych zamówień firma korzysta z usług agencji. Rekrutacją pracowników zajmowały się dotychczas takie biura jak: Solsbury Solutions z Wakefiels i Meridian z Doncaster.

Tesco zatrudnia Polaków

Nasi rodacy cieszą się też dużym wzięciem w magazynach dystrybucji towarów sieci Tesco. Na każdej zmianie firma zatrudnia w każdym z magazynów około stu pięćdziesięciu osób, z czego 50-60 proc. stanowią Polacy. Pracy ciągle przybywa. Pod koniec maja br. otwarto nowe centrum dystrybucji towarów Tesco w Reading. Miesiąc później uruchomiono kolejny wielki magazyn tej sieci, tym razem w Dagenham.

Polacy zatrudnieni w centrach dystrybucyjnych brytyjskiego giganta pracują w systemie trzyzmianowym. Ich zarobki uzależnione są bezpośrednio od wydajności pracy. Każdy pracownik wyposażony jest w komputer wyświetlający zlecenia do wykonania w postaci symboli przypisanych do konkretnych towarów, które trzeba rozładować, załadować lub przerzucić do innego magazynu. Podłączony do urządzenia czytnik kodów kreskowych rejestruje na bieżąco wykonaną pracę. Pracownicy podzieleni są na grupy zadaniowe, odpowiedzialne za wykonanie określonych dostaw i rozliczani na podstawie wyników swojej pracy. Wprowadza to element rywalizacji wpływający znacznie na zwiększenie wydajności. Najlepsi pracownicy wynagradzani są kontraktami i wzrostem pensji.

Początkujący pracownik Tesco zatrudniony przez agencje może liczyć na stawkę w wysokości 7,50 funtów za godzinę. W zależności od liczby przepracowanych godzin można zarobić 220-350 funtów na godzinę. Osoby będące na kontraktach zarabiają 9-10 funtów. Na mniejsze pieniądze - w granicach 6,5 funtów/godz. - może liczyć personel sprzątający i pracownicy zajmujący się odzyskiwaniem towaru. Zadaniem tych ostatnich jest odratowanie jak największej ilości produktów z uszkodzonych palet.

Tesco oferuje pracę w pełnym i niepełnym wymiarze godzin. Szuka ludzi otwartych na nowe wyzwania i gotowych do zwiększania swoich kwalifikacji. Każdy pracownik przed podjęciem zatrudnienia przechodzi obowiązkowe szkolenie.

Rekrutacja pracowników

Zainteresowanych pracą w magazynach i supermarketach sieci Tesco odsyłamy na stronę internetową www.tesco-careers.com. Znajduje się tam wyszukiwarka z aktualnymi ofertami zatrudnienia (Search for a job at Tesco Careers). Po kliknięciu na jedną z nich uzyskamy informacje na temat szczegółów dotyczących warunków zatrudnienia (Vacancy details). Chcąc odpowiedzieć na daną ofertę wystarczy kliknąć na czerwony przycisk Apply Now. Wypełnienie elektronicznej aplikacji nie zajmie więcej niż 25 minut. Będziesz musiał w niej podać swoje dane osobowe, adres zamieszkania i numer telefonu. Na kolejnych stronach elektronicznego formularza Tesco pyta o doświadczenie zawodowe, znajomość języka angielskiego oraz gotowość do podjęcia pracy w poszczególnych dniach tygodnia.

Osoby zainteresowane pracą w charakterze sprzedawcy w marketach należących do sieci muszą się wykazać dobrą znajomością języka angielskiego. Niezbędne jest też doświadczenie w obsłudze klienta. Podobne warunki stawiane są kasjerom. Mniejsze wymagania, a co za tym idzie niższe stawki kierowane są do pracowników magazynu i osób zajmujących się rozwożeniem i układaniem towarów na półkach, ale nawet tu konieczna jest przynajmniej komunikatywna znajomość angielskiego. Szansę na pracę w supermarketach należących do Tesco mają również kierowcy samochodów dostawczych oraz personel sprzątający.

Maciej Sibilak

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)