Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Managerowie na czas - elita pracowników czasowych

0
Podziel się:

W odróżnieniu od doradców, managerowie na czas nie wymyślają koncepcji zarządzania, lecz wspomagają przedsiębiorstwa w ich realizacji. Jest ich coraz więcej, bo ta praca jest ciekawym, dobrze płatnym wyzwaniem

W odróżnieniu od doradców ds. zarządzania, managerowie na czas nie wymyślają koncepcji zarządzania, lecz wspomagają przedsiębiorstwa w osiągnięciu sukcesów w zarządzaniu. Ta grupa zawodowa jest coraz liczniejsza, bo praca jest ciekawym, dobrze płatnym wyzwaniem

W Niemczech pracuje w zawodzie managera czasowego ok. 5500 osób. Są to praktycy z wielu branż z bogatym doświadczeniem w pracy na wysokich szczeblach zarządzania przedsiębiorstwem. Przedsiębiorstwa zatrudniają managerów tymczasowych nie tylko jako zastępstwa pracowników na urlopach rodzinnych lub urlopach sabbatical, ale też wtedy, gdy trzeba wypełnić luki w managemencie lub marketingu i np. wprowadzić nowe oprogramowanie, przeprowadzić analizę struktur personalnych albo warunków strategicznych i operacyjnych - czyli poprawić jakość zarządzania przedsiębiorstwem.

Rosnące zapotrzebowanie

Management czasowy jest małą, ale szybko rosnącą siostrą doradztwa ds. zarządzania, wyjaśnia Thorsten Becker, manager tymczasowy z agencji ,,Manatnet", która pośredniczy w wynajmie interimsmanagerów. W odróżnieniu od doradców ds. zarządzania, managerowie ci nie wymyślają koncepcji zarządzania, lecz wcielają je w życie .

Rynek dla tych pracowników czasowych w eleganckich garniturach rośnie: w 2012 wysokość honorariów wypłaconych w tej branży wyniosła 925 mln euro, rok wcześniej 80 mln - te liczby podaje organizacja dachowa Interim Management Provider (AIMP).

Szybki proces rekrutacyjny i intratne zarobki

Managerowie czasowi zatrudniani są wszędzie i w dowolnym czasie z pominięciem zwyczajowej, wieloetapowej rekrutacji pracowników, na którą składają się m.in. ogłoszenia rekrutacyjne, selekcje i spotkania rekrutacyjne. - Od zapytania do zatrudnienia w naszej branży mija trzy do sześć tygodni - informuje Anselm Goerres z agencji wynajmu managerów tymczasowych z Monachium.

Ta nietypowa forma zatrudnienia charakteryzująca się elastycznością czasu i jest intratna: interrimsmanager otrzymuje za dzień pracy wynagrodzenie w wysokości ok. jednego procenta całorocznego wynagrodzenia pracownika na etacie managera. Z sondażu wynika, że ich dzienne zarobki wynoszą średnio 930 euro.

Umiejętność organizowania kontaktów

O tradycyjnej karierze managera w przedsiębiorstwie interrimsmanagerowie nie mają co marzyć. Managerowie na czas pracują na tym samym szczeblu, jaki osiągnęli już wcześniej lub nieco poniżej. Stosunkowo wysokie, lecz nieregularne zarobki sprawiają, że każdy z nich musi myśleć o odłożeniu pieniędzy na okresy bez zleceń. Czasami trwa to kilka miesięcy. Z wywiadów przeprowadzonych w tym środowisku wynika, że interrimsmanagerowie pracują w roku 140 dni, przez co najmniej 10 godzin na dobę.

Managerowie tymczasowi muszą dysponować dobrą siecią osobistych kontaktów zawodowych. To ich kapitał, ponieważ 60 procent zleceń dochodzi do skutku właśnie prywatnymi kanałami. Dlatego też nie jest łatwo wyrobić sobie dobrą pozycję na rynku w tej branży tuż po ukończeniu studiów. Nowicjusze wśród interrimsmenagerów są przeważnie w wieku 45 - 50 lat. dpa/Barbara Cöllen
red.odp.: Małgorzata Matzke

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)