Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Magazyny Amazona czekają na Polaków

0
Podziel się:

Polacy zatrudnieni przy pakowaniu i sortowaniu przesyłek w brytyjskich centrach logistycznych sklepu internetowego Amazon zarabiają 7-8 funtów na godzinę. Rekrutacje prowadzone przez agencje trwają niemal przez cały rok

Polacy zatrudnieni przy pakowaniu i sortowaniu przesyłek w brytyjskich centrach logistycznych sklepu internetowego Amazon zarabiają 7-8 funtów na godzinę. Rekrutacje prowadzone przez agencje trwają niemal przez cały rok.

Wszystko zaczęło się w 1994 roku w niewielkim garażu na przedmieściach Seattle. To właśnie tam ulokowała swój pierwszy magazyn nieznana wówczas nikomu firma Amazon, jeden z pionierów sprzedaży elektronicznej. W ciągu niespełna dwudziestu lat ta niewielka księgarnia internetowa założona przez Jeffa Bezosa zmieniła się w gigantyczny koncern, największy sklep on-line na świecie, zatrudniający obecnie 65 tys. osób w tym wielu Polaków. Naszych rodaków pracujących w magazynach amerykańskiego potentata można spotkać m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jednak to w tym ostatnim kraju wespół z Litwinami stanowimy największą część kadry pracowniczej.

O silnej obecności Amazona nad Tamizą świadczy fakt, że prawie jedna czwarta wszystkich książek kupionych w ubiegłym roku na Wyspach została sprzedana z pośrednictwem jego sklepu internetowego. Można tam nabyć już nie tylko książki i płyty, ale też inne produkty od elektroniki po biżuterie, na artykułach ogrodowych kończąc.

Logistyczny zawrót głowy

Magazyny Amazona to gigantyczne centra logistyczne zajmujące się dystrybucją zamówionych produktów, przesyłek i paczek. Dostarczony przez dostawców towar trafia tam zwykle na nie więcej niż 12 godzin. W tym czasie musi on zostać odpowiednio oznaczony, posortowany i spakowany. Dopiero wówczas przekazywany jest do dalszego transportu, tym razem już bezpośrednio do klienta. W najbardziej gorącym okresie, tuż przed świętami, z magazynu Amazona w Milton Keynes samochód z przesyłkami odjeżdżał co 2 minuty i 45 sekund!

Trafiające tam produkty sortowane są pod względem rodzaju i wielkości. Jeszcze przed ich spakowaniem wędrują na taśmie do jednego z pięćdziesięciu punktów odbiorczych. Stojący na jej końcu pracownik wygląda jak kasjer w supermarkecie. Do jego obowiązków należy nie tylko zeskanowanie produktu, ale też sprawdzenie go pod kątem ewentualnych wad i uszkodzeń.

Imponujące swą wielkością centra logistyczne Amazona zlokalizowane są na terenie całej Wielkiej Brytanii. Tylko w Anglii magazyny tej firmy znajdziemy w takich miejscowościach jak: Rugeley, Hemel Hempstead, Doncaster, Peterborough i Milton Keynes (Marston Gate). Ten ostatni magazyn zlokalizowany jest dosłownie o 20 minut drogi od lotniska w Luton. To nie przypadek, że to właśnie tam trafiło wielu Polaków. Na stałe pracuje w nim około 600 osób. Do tego trzeba doliczyć jeszcze pracowników agencji. W gorącym okresie przed świętami pracuje tam aż dwa tysiące osób! Swoje centra logistyczne Amazon ma też w Szkocji (Gourock, Inverclyde; Glenrothes, Fife) oraz Walii (Crymlyn Burrows, Swansea, okolice Jersey Marine).

Rekrutacja pracowników

Rekrutacje do magazynów prowadzone są sukcesywnie, w zależności od bieżącego zapotrzebowania i skali zamówień. Oferowane wakaty dotyczą stanowisk związanych z obsługą klienta, pakowaniem, sortowaniem i wysyłką towarów. Potrzebni są zarówno pracownicy fizyczni, magazynierzy, kierowcy, pakowacze, jak również informatycy oraz specjaliści do działu kadr i księgowości. Najwięcej osób trafia stanowiska związane z pakowaniem oraz sortowaniem i oklejaniem paczek. Rekrutacje na zlecenie firmy Amazon prowadzą zwykle lokalne agencje zatrudnienia takie jak: Prime Time w Peterborough.

Choć zajęcie przy pakowaniu i sortowaniu przesyłek nie wymaga jakiś specjalistycznych kwalifikacji, to bez wątpienia na zatrudnionych tam pracownikach spoczywa większy ciężar odpowiedzialności niż np. na osobach pracujących w hurtowni produktów spożywczych. Poprawne oznaczenie przesyłki, nadanie kodu i ułożenie na odpowiedniej półce stanowi gwarancje, że trafi ona do właściwego odbiorcy. O pomyłkę jest naprawdę nietrudno, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ogromną ilość paczek do nadania i posortowania. Dlatego też firma stara się skrupulatnie dobierać odpowiednich pracowników. Pomagają jej w tym specjalnie przygotowane testy.

Rozpoczynamy od testów

Z pierwszym z nich kandydat na pracownika spotyka się już przy rejestracji w agencji. Kolejny test również odbywa się w biurze zatrudnienia. Dopiero ten trzeci przeprowadzany jest przez rekruterów z Amazona. Wszystkie pytania sformułowane są po angielsku. Osoba znająca ten język w stopniu komunikatywnym nie powinna mieć jednak problemów ze zrozumieniem tekstu. Trzeba się jednak pospieszyć. Czas na rozwiązanie testu ograniczony jest do 20 minut dlatego też nie można się w nim zbyt długo rozczytywać. Jak wynika z relacji Polaków, pytania nie są zbyt skomplikowane. Zadania polegają m.in. na odnajdywaniu właściwych kodów i czytaniu obrazków, podliczeniu pudełek itp. Czasami wystarczy przepisać zdanie znajdujące się na poprzedniej strony. Nie brakuje też zagadnień związanych z przestrzeganiem przepisów BHP.

Przed podjęciem zatrudnienia, kandydatów na pracowników czeka obowiązkowy obchód po magazynie. W tym czasie przekazywane są im informacje o funkcjonowaniu zakładu, sposobach komunikacji, prawidłowym podnoszeniu i przenoszeniu paczek, ich poprawnym oznakowaniu. Zwraca też uwagę na błędy jakie najczęściej przytrafiają się pracownikom. Wszystko musi tu działać jak w szwajcarskim zegarku. Nic więc dziwnego, że w ostatnie święta aż 99,9 proc. paczek przybyło na czas.

Największe rekrutacje pracowników przeprowadzane są w okresie przedświątecznym. To właśnie wtedy magazyny Amazon odnotowują największe zapotrzebowanie na pracowników. Osoby zainteresowane podjęciem pracy w jednym z brytyjskich magazynów Amazon mogą też składać aplikacje za pośrednictwem witryny www.amazon.co.uk. Wyszukiwarka z ofertami pracy (Current Open Positions) znajduje się w zakładce Caarers (u dołu strony).

Maciej Sibilak

Centra logistyczne Amazon na Wyspach

Anglia
Rugeley
Hemel Hempstead
Marston Gate, Milton Keynes Doncaster
Peterborough, Kingston Park, Flaxley Road, PE2 9EN

Szkocja
Dunfermline
Gourock, Inverclyde

Walia
Crymlyn Burrows, Swansea near Jersey Marine

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)