Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

0
Podziel się:

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy tłumaczy przysięgłych? Jak wygląda obowiązkowy egzamin na tłumacza przysięgłego?

Jak zostać tłumaczem przysięgłym?
Od dawna wiadomo, że znajomość języków obcych jest niezwykle ceniona na rynku pracy. Jednym z pożytków umiejętności posługiwania się płynną angielszczyzną lub innym językiem, jest zostanie tłumaczem przysięgłym. Zawód ten to dobra alternatywna nie tylko dla absolwentów rozmaitych filologii. Kto zatem może robić tłumaczenia przysięgłe? Jak zostać tłumaczem przysięgłym? Ile można zarobić?

Jak zostać tłumaczem przysięgłym – opis zawodu

Tłumacz przysięgły to osoba, która zawodowo zajmuje się przekładaniem na język polski (lub obcy) dokumentów urzędowych, aktów procesowych, ale również uwierzytelnianiem odpisów różnych pism. Rola tłumaczy przysięgłych znacząco wzrosła po roku 1989 oraz po roku 2004 wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Oprócz tego tłumacze przysięgli zajmują się przekładem zwykłych dokumentów (np. listów), które są np. dowodami w jakiejś sprawie.

Jak zostać tłumaczem przysięgłym? – wymagania

Aby móc wykonywać zawód tłumacza przysięgłego, należy spełniać wszystkie następujące wymagania:

  • posiadać obywatelstwo polskie lub obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej,
  • posiadać pełną zdolność czynności prawnych,
  • nie być w przeszłości karanym,
  • posiadać wykształcenie wyższe magisterskie,
  • znać język polski i co najmniej jeden język obcy,
  • zdać egzamin na tłumacza przysięgłego.

Jak zostać tłumaczem przysięgłym? – egzamin

Bardzo ważnym warunkiem wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego jest uzyskanie pozytywnej oceny ze specjalnego egzaminu. Składa się on z dwóch części: pisemnej i ustnej. Obie polegają na przełożeniu z polskiego na język obcy i z obcego na polski dwóch tekstów (co daje cztery teksty na jedną część egzaminu). Chęć przystąpienia do egzaminu na tłumacza przysięgłego należy wcześniej zgłosić w Ministerstwie Sprawiedliwości. Sprawdzian ten organizowany jest raz do roku.

Jak zostać tłumaczem przysięgłym? - wykształcenie

Do niedawna od tłumaczy przysięgłych wymagano wykształcenia wyższego kierunkowego. Oznaczało to, że przekładem dokumentów mogli zajmować się tylko absolwenci studiów filologicznych. Obecnie nie ma znaczenia kierunek ukończonych studiów. Ważne jest tylko, aby kandydat na tłumacza mógł przedłożyć przed przystąpieniem do egzaminu dyplom magistra.

Kto nadaje się na tłumacza przysięgłego?

Tłumacz przysięgły musi przede wszystkim bardzo dobrze znać język obcy. Oprócz tego powinien posługiwać się poprawną polszczyzną oraz umiejętnie operować specjalistycznym słownictwem, które z pewnością pojawi się w przekładzie dokumentów urzędowych lub prawniczych. Dodatkowo tłumacz przysięgły powinien cechować się ogromną precyzyjnością i skrupulatnością. Nie może on przecież pozwolić sobie na to, by w tłumaczonym tekście pojawiły się jakieś nieścisłości lub błędy.

Ile zarabia tłumacz przysięgły?

Zarobki tłumacza przysięgłego zależą od tego, ile tekstów w ciągu miesiąca zostanie przez niego przetłumaczone. Może on przyjmować zlecenia od instytucji państwowych i wówczas cena z a jeden tekst ustalona jest odgórnymi przepisami, albo też prywatnie świadczyć usługi translatorskie i samodzielnie ustalać stawkę za przetłumaczony tekst. Trudno jednoznacznie ustalić miesięczne zarobki tłumacza przysięgłego. Szacuje się, że mogą one liczyć około 3-4 tysięcy złotych brutto.

Sytuacja na rynku pracy

Rynek tłumaczy przysięgłych jest obecnie nasycony, co nie oznacza, że nie warto zainteresować się tego typu zajęciem. Jeśli nie znajdzie się żadna posada np. w biurze tłumaczeń, zawsze można samodzielnie wkroczyć na rynek i świadczyć swoje usługi prywatnie. Ważne jest wówczas zbieranie dobrych opinii o swojej pracy i wyrabianie marki.

Tłumacz przysięgły – plusy i minusy

  • wysoki status społeczny,
  • dobre zarobki,

- pensja zależna od ilości zleceń,

- ciągłe dokształcanie się.

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)