Taksówkarz - opis zawodu
Taksówkarz to osoba, która zajmuje się odpłatnym przewozem klientów samochodem osobowym ze wskazanego punktu do innego docelowego miejsca. Opłata za przejazd ustalana jest na podstawie stawki kilometrowej.
Taksówkarz może pracować zarówno w korporacji, jak i założyć własną firmę przewozową. Bez względu na wybraną formę zarobkowania, kandydat na kierowcę musi spełnić kilka podstawowych wymagań.
Jak zostać taksówkarzem?
W związku z tym, że usługi taxi polegają na przewozie osób samochodem osobowym, taksówkarz powinien bezwzględnie posiadać prawo jazdy kategorii B, czyli dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów osobowych. Ważny jest również wiek kierowcy - trzeba ukończyć 21. rok życia.
Ponadto należy:
- przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu taksówkarza,
- przedstawić oświadczenie o niekaralności za przestępstwa spowodowane umyślnie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, wiarygodności dokumentów, przeciwko zdrowiu i życiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności,
- posiadać dokument potwierdzający dopuszczenie samochodu do ruchu drogowego jako taksówki,
- posiadać świadectwo legalizacji urządzenia kontrolno-pomiarowego.
Od kandydatów na taksówkarzy, w zależności od tego jak liczebne gminy zamieszkują, może być wymagane uczestnictwo w szkoleniach, zdanie egzaminu oraz uzyskanie licencji. W gestii samorządu gminnego leży m.in.
- decyzja o konieczności wprowadzenia wymogu obowiązkowego szkolenia (20 godzin),
- decyzja o konieczności wprowadzenia obowiązkowego egzaminu,
- decyzja o konieczności wprowadzenia licencji.
Należy jednak podkreślić, że uzyskanie licencji przez taksówkarzy jest obowiązkowe w gminach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. Oznacza to, że osoby zamieszkujące np. Warszawę, Łódź czy Poznań zobowiązani się do uzyskania licencji, bez której wykonywanie zawodu nie będzie możliwe.
Kto nadaje się na taksówkarza?
Taksówkarz to zawód, który nie będzie odpowiedni dla każdego. Tak naprawdę trzeba posiadać wiele cech, które predysponują do wykonywania takiej działalności.
Przede wszystkim taksówkarz powinien być dobrym kierowcą. Dobrym, w tym przypadku oznacza także czujnym. Nawet jeśli sam dobrze jeździ, musi mieć świadomość niespodziewanych zagrożeń na drodze spowodowanych przez innych użytkowników ruchu. Z byciem dobrym kierowcą wiąże się nieodłącznie odpowiedzialność za przewożone osoby.
W związku z tym, że taksówkarz ma na co dzień styczność z klientami, musi lubić pracę z innymi ludźmi. Nawet jeśli nie lubi prowadzić długich konwersacji, wystarczy że będzie dobrym słuchaczem. Przewożeni klienci bardzo często lubią się zwierzać, a do tego potrzebna im osoba, która wysłucha (a niekoniecznie będzie wdawać się w dyskusje).
Taksówkarz powinien być także osobą taktowną i powściągliwą. Czasami bowiem mogą zdarzyć się przypadki, w których liczy się dyskrecja.
Jakie są zarobki taksówkarza?
Ile zarabia taksówkarz? W mniejszych miastach to wynagrodzenie w wysokości 2-3 tys. złotych netto. W większych miastach, np. we Wrocławiu można zarobić nawet i 3,5 tys. złotych netto. Praca w dużych i znanych korporacjach może przynieść miesięczny dochód wynoszący nawet 6 tys. złotych netto.
Warto jednak pamiętać, że zarobki taksówkarza są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Inaczej zarabiają kierowcy pracujący w korporacji, a inaczej - prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Na miesięczne wynagrodzenie wpływa również liczba przepracowanych godzin oraz kursy w weekendy, święta czy kursy nocne. Niemałe znaczenie ma również miasto, w którym realizowane są przewozy taksówką.
Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?
Choć sytuacja na rynku pracy nie wygląda kolorowo, w każdym właściwie mieście można znaleźć ogłoszenia dotyczące pracy dla taksówkarzy. Oferty o zatrudnieniu można znaleźć m.in. na: www. praca.money.pl.
Plusy i minusy pracy jako taksówkarz
Zatrudnienie na stanowisku taksówkarza, jak każdy inny zawód, ma swoje plusy i minusy. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to praca dla Ciebie, weź pod uwagę wszystkie "za i przeciw".
_ Plusy to: _
- możliwość poznawania nowych ludzi,
- możliwość wyruszania w różne trasy każdego dnia.
_ Minusy to: _
- duża odpowiedzialność za przewożonych klientów,
- praca w weekendy i w nocy (wtedy pojawia się możliwość uzyskania wyższych zarobków).