Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać szpiegiem?

7
Podziel się:

Praca szpiega może być bardzo interesująca, lecz nie łatwo ją dostać.

Jak zostać szpiegiem?

Chcesz zostać szpiegiem jak w filmach? Sprawdź, kto nadaje się do tej pracy i jakie wymagania należy spełnić.

O wcieleniu się w szpiega marzy niejeden. Szanse na zrealizowanie marzeń mają jednak tylko nieliczni. Wszystko dlatego, że by zostać pracownikiem służb specjalnych, potrzebna jest wiedza i odpowiednie predyspozycje. Jak wygląda codzienna praca szpiega? Kto ma największe szanse, by dołączyć do elity?

Jak zostać szpiegiem? – opis zawodu

W Polsce szpiedzy mogą pracować m.in. w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Agencji Wywiadu (AW). Każda z tych organizacji realizuje inne zadania. Obowiązki pracowników ABW koncentrują się na wykrywaniu i zapobieganiu przestępstwom związanym np. z produkcją i wprowadzaniem do sprzedaży nielegalnej broni czy amunicji. ABW jest też znana z wykrywania korupcji wśród osób pełniących funkcje publiczne.

Zadania pracowników AW koncentrują się m.in. na ochronie dyplomatów przed działaniami obcych służb specjalnych. Pracownicy tej agencji mają też za zadanie zdobywać informacje, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. Szpiedzy zatrudnieni w AW najczęściej pracują poza granicami kraju.

Jak zostać szpiegiem? – wymagania

Rekrutacje do ABW i AW są owiane tajemnicą. Służby zapewniają, że skrupulatnie analizują każde zgłoszenie, ale nie każdy ma szansę na zdobycie posady. Dlaczego? Szkolenie szpiega może trwać nawet 10 lat. W praktyce przyjmowani są głównie ludzie młodzi, którzy są zdrowi zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zainteresowani muszą też przejść z wynikiem pozytywnym egzaminy i rozmowy z potencjalnymi przełożonymi.

By zostać pracownikiem ABW czy AW, każdy kandydat musi spełnić szereg wymagań formalnych:

  • posiadać obywatelstwo polskie,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • wykazać, że jest patriotą,
  • zapewnić, że nie będzie ujawniał zdobytych informacji.

Znaczenie ma też nieposzlakowana opinia. Pracy z pewnością nie otrzymają osoby, które nie czują się odpowiedzialne za Polskę lub są związane z konkretną partią polityczną.

Jak zostać szpiegiem? – wykształcenie

Szpieg niekoniecznie musi mieć wykształcenie wyższe. Ponieważ poszukiwani są ludzie o różnych umiejętnościach, szansę na pracę mają również osoby po szkole średniej. Osoby zamierzające służyć w AW muszą jednak znać języki obce. To bardzo ważne, bo najprawdopodobniej pracować będą w terenie za granicą. Największe szanse na zagraniczne misje mają ci, którzy znają przynajmniej jeden język egzotyczny, np. rumuński czy chiński.

Jak zostać szpiegiem? – szkolenie

Osoby, które pozytywnie przejdą rekrutację, rozpoczynają szkolenie. To, jak ono wygląda, jest owiane tajemnicą. Od tego, gdzie będzie pracował przyszły szpieg, zależy to, ile będzie trwała jego nauka. Najkrótsze szkolenia przechodzą osoby, które będą zatrudnione w kraju. Te, które w przyszłości będą pracowały w terenie, mogą uczyć się nawet przez 10 lat.

Kto nadaje się na szpiega?

Poza dobrym zdrowiem, przyszli szpiedzy muszą wykazywać się dyskrecją, inteligencją i umiejętnością zdobywania informacji. Ci, którzy zgłaszają się jako kandydaci, muszą pamiętać, że zostaną dokładnie sprawdzeni. Pracownicy ABW czy AW przeprowadzają wywiad środowiskowy, sprawdzając, w jakich gronach obraca się osoba zainteresowana służbą. Dobra opinia wśród kolegów z pracy czy pochwały szefa mogą pomóc. Zaszkodzić może za to przeszłość kryminalna, nieregulowanie rachunków na czas czy oszustwa podatkowe.

Praca szpiega często odbywa się w terenie. W przypadku zagranicznych wyjazdów ważne jest to, by pracownik ABW czy AW umiał radzić sobie ze stresem. I pod tym kątem są sprawdzani potencjalni pracownicy.

Praca w ABW czy AW to w rzeczywistości służba. Konieczne jest wypełnianie poleceń przełożonych. Warto zatem pamiętać o dyscyplinie – pracownicy nie będą mogli samodzielnie decydować o swoim dniu pracy, ale będą zobowiązani wykonywać zadania im przydzielone.

Ile zarabia szpieg?

Zarobki szpiegów są tajne. Zarówno ABW, jak i AW nie ujawniają takich informacji. Wiadomo jednak, że osoba posiadająca wykształcenie wyższe na wstępie otrzyma wynagrodzenie nie niższe niż 2 tys. zł. W zależności od ścieżki kariery, umiejętności i zaangażowania agenta, jego pensja rośnie z roku na rok.

Sytuacja na rynku pracy

Osoby zainteresowane pracą w ABW czy AW muszą same wyjść z inicjatywą – te agencje nie publikują ogłoszeń o naborze w ogólnopolskich serwisach internetowych czy prasie. Wysłanie kompletu dokumentów aplikacyjnych (CV i listu motywacyjnego) nie oznacza jeszcze, że kandydat zostanie zaproszony na rozmowę. Nawet pozytywny wynik na egzaminie nie gwarantuje zatrudnienia. Na ok. 100 kandydatów pracę otrzymuje tylko 10, co oznacza, że dla ABW i AW mogą pracować tylko najlepsi.

Szpieg – plusy i minusy

  • ciekawa praca, pozwalająca na rozwój osobisty,
  • możliwość zdobycia wielu cennych kontaktów,
  • najlepsi będą podróżowali po całym świecie,

- praca może być źródłem stresu,

- konieczność ukrywania również przed rodziną szczegółów pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
WYRÓŻNIONE
anonim
4 lata temu
no dzięki za informacje ale będę musiał/a nieźle się postarać o tą posadę i nie będzie tak łatwo do osiemnastki będę ćwiczyć
Kazimierz
2 lata temu
Chcę zostać szpiegiem
Wojtek G
2 lata temu
Krzysztof J.z Człuchowma TW "Jasnowidz" nie ma szkoły, wykształcenia, jest tokarzem ani nie zna języków, ale ma 240 tys.subskrybentow to i od 1994 roku ma teczkę i pracowal dla UOP a teraz jest agentem wpływu społecznego w ABW. Można można.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (7)
Kielczanin40+
6 miesięcy temu
Z kojarzeniem informacji - wolę trzymać w "ryzach," - by nie uprawiać teorii spiskowych /foliarstwa.
Konsta
9 miesięcy temu
Oni tak szpiegują że patrzą tylko żeby ich nie szpiegować jak tchorzofretku w nieswojej norce
Kazimierz
2 lata temu
Chcę zostać szpiegiem
Wojtek G
2 lata temu
Krzysztof J.z Człuchowma TW "Jasnowidz" nie ma szkoły, wykształcenia, jest tokarzem ani nie zna języków, ale ma 240 tys.subskrybentow to i od 1994 roku ma teczkę i pracowal dla UOP a teraz jest agentem wpływu społecznego w ABW. Można można.
501 22 45 44
3 lata temu
Kintakt