Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?

1
Podziel się:

Czy ciężko jest stać się rzeczoznawcą samochodowym? Jakie kursy trzeba przejść?

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?
bEKHFxxN
Motoryzacja to Twoja pasja, a na samochodach znasz się jak mało kto? Może w takim razie zawód rzeczoznawcy samochodowego jest właśnie dla Ciebie? Na czym polegają obowiązki zawodowe takiego rzeczoznawcy, co trzeba zrobić, by nim zostać i ile można zarobić? Przedstawiamy szczegółowe informacje.

Rzeczoznawca samochodowy – opis zawodu

Rzeczoznawca samochodowy to doświadczony ekspert w zakresie motoryzacji, którego zadaniem jest wydawanie opinii oraz przygotowywanie ekspertyz. Są one nierzadko podstawą do podejmowania decyzji przez sądy, firmy ubezpieczeniowe czy inne instytucje. Informacje od rzeczoznawcy samochodowego mają wiec dużą wagę, w związku z czym, i wymagania do podjęcia pracy są niemałe.

Rzeczoznawca samochodowy – obowiązki i zadania

Zakres obowiązków i zadań realizowanych przez rzeczoznawcę samochodowego jest szeroki, a praca nie ma monotonnego charakteru. Ekspert ten między innymi:

bEKHFxxP
 • wydaje opinie po wypadkach i awariach samochodu, przygotowując ekspertyzę zawierającą m.in. informację o uszkodzeniach samochodu oraz tym, które z części nadają się do naprawy, a które do wymiany. Konieczne okazać się może również opracowanie kosztorysu napraw;
 • wskazuje najlepszy sposób naprawy uszkodzonego pojazdu,
 • opiniuje stan techniczny pojazdów,
 • wykonuje badania diagnostyczne – m.in. układu hamulcowego, eksploatacyjne, zużycia paliwa, skuteczności amortyzatorów i więcej – w celu postawienia prawidłowej diagnozy.

Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym? Wymagania formalne

Choć zawód rzeczoznawcy samochodowego znalazł się w II transzy zawodów deregulowanych, nie oznacza to, że nie istnieją wymagania formalne oraz oczekiwania co do kwalifikacji. Jest to bowiem stanowisko wymagające eksperckiej wiedzy.

Obecnie od kandydatów oczekuje się:

bEKHFxxV
 • minimum średniego wykształcenia (wcześniej było to wykształcenie wyższe),
 • 2 – letniej praktyki w dziedzinie związanej z motoryzacją. UWAGA: wymóg ten został zniesiony w stosunku do osób, które ukończyły studia wyższe I stopnia na studiach technicznych w obszarze związanym z motoryzacją oraz absolwentów jednolitych studiów magisterskich w tym samym obszarze;
 • posiadania prawa jazdy kategorii: A, B oraz C bądź C1,
 • posiadania certyfikatu z zakresie rzeczoznawstwa samochodowego, który został wydany przez akredytowaną jednostkę,
 • niekaralności w zakresie przestępstw popełnionych umyślnie,
 • wpisu na listę rzeczoznawców samochodowych prowadzoną przez właściwe ministerstwo.

Certyfikat rzeczoznawcy samochodowego – gdzie go zdobyć?

Na chwilę obecną certyfikaty akredytacji w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydają trzy jednostki. Są to:

 • Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Samochodowych
 • Polski Związek Motorowy, Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców
 • TÜVPOL Sp. z o.o., Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej.
bEKHFxxW

By go otrzymać, należy ukończyć trwający ok. 18 miesięcy kurs specjalistyczny. Większość z nich organizowanych jest przy współpracy z Towarzystwem Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Ruchu Drogowego. Każdy z nich kończy się egzaminem potwierdzającym kompetencje przyszłego rzeczoznawcy.

Ile kosztuje kurs na rzeczoznawcę samochodowego?

By rozpocząć pracę w tym zawodzie, jak widać, trzeba poświęcić wiele czasu na kursy i szkolenia, ale także mieć środki, by sfinansować podniesienie kwalifikacji. Kurs na rzeczoznawcę samochodowego to bowiem dość spora inwestycja. Ceny brutto wahają się w granicach 30 000 zł – nie jest to zatem wydatek, na który pozwolić sobie może każdy. Czy jednak warto? Z uwagi na duże zainteresowanie ekspertami zakresie motoryzacji przez sądy oraz ubezpieczycieli (i nie tylko), a także wysokie stawki za ekspertyzy – na pewno tak. Dobry rzeczoznawca samochodowy przy odpowiedniej ilości zleceń odrobi koszt inwestycji w krótkim czasie.

Ile zarabia rzeczoznawca samochodowy?

Zarobki rzeczoznawcy samochodowego, co oczywiste, uzależnione są od ilości wykonywanej przez niego pracy oraz stopnia zaawansowania podejmowanych ekspertyz. Zasadnicze wynagrodzenie rzeczoznawcy, bez wskazania konkretnej specjalności, jak podaje serwis Wynagrodzenia.pl wynosi średnio ok. 5 000 zł brutto.

bEKHFxxX

Rzeczoznawca samochodowy jednak może się spodziewać wyższych zarobków. Wskazywana przez pracujących w zawodzie kwota oscyluje w granicach 9 500 zł brutto miesięcznie – mowa również o średniej. Widełki są jednak bardzo szerokie, a im większe doświadczenie i im wyższy prestiż rzeczoznawcy – tym większa szansa na wysoki zarobek.

Rzeczoznawca samochodowy: plusy i minusy zawodu

 • Dla pasjonatów motoryzacji – praca staje się realizacją własnych pasji.
 • Dobre zarobki .
bEKHFxxY
 • Duże możliwości pracy: rzeczoznawców potrzebują m.in. sądy, firmy ubezpieczeniowe, ale i klienci indywidualni.

- Konieczność nieustannego podnoszenia kwalifikacji.

- Wysokie koszty i długi czas zdobycia uprawnień.

bEKHFxyq
praca
rekrutacja
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Eryk
10 miesięcy temu
Bylem sie dowiedziec w pzm- polskim zwiazku motorowym i jak zapytalem czy istnieje 18 miesieczny kurs ktory kosztuje bagatela 30k zl to pan mnie wysmial i wytlumaczyl ze droga do objecia tego stanowiska jest zupełnie inna