Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać ratownikiem medycznym?

0
Podziel się:

Ratownik medyczny to zawód, który cieszy się sporą popularnością. Daje dużą satysfakcję, jeśli chodzi o niesienie pomocy osobom potrzebującym. Sprawdź, jak zostać ratownikiem.

Jak zostać ratownikiem medycznym?
Jeżeli lubisz pracę z ludźmi, a dodatkowo Twoim powołaniem jest ratowanie życia ludzkiego, pomyśl o zawodzie ratownika medycznego. Jeśli znajdziesz zatrudnienie i będziesz często brać na siebie dyżury, wówczas możesz liczyć na dość wysokie zarobki. Sprawdź, jakie wymogi formalne musisz spełnić.

Ratownik medyczny - opis zawodu

Ratownik medyczny jest zatrudniony w zakładzie opieki zdrowotnej. Jego praca polega na udzielaniu pomocy, szczególnie w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Można więc powiedzieć, że na co dzień pracuje "na wezwanie" - wraz z lekarzem stanowi bowiem skład karetki pogotowia ratunkowego.

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Ratownik medyczny to zawód, który wymaga odpowiednich kwalifikacji. Istotne znaczenie odgrywa wykształcenie, czyli ukończenie studiów wyższych na kierunku "ratownictwo medyczne". Zgodnie z obowiązującymi od 2013 roku przepisami, trzeba ukończyć przynajmniej wyższe studia licencjackie, by zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu. Wcześniej wystarczyło ukończyć szkołę policealną, by móc pracować jako ratownik medyczny. Warto przy tym wiedzieć, że osobom, które uzyskały uprawnienia do wykonywania zawodu w ramach ukończenia szkoły policealnej przed 1 marca 2013 rokiem, nie zostaną odebrane tytuły zawodowe.

Ponadto należy:

  • posiadać zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu ratownika medycznego,
  • posiadać pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych.

Jeśli to cudzoziemiec chce zostać ratownikiem medycznym w Polsce, wówczas warunkiem koniecznym jest również znajomość języka polskiego w stopniu pozwalającym na swobodne komunikowanie się z pacjentami.

Ratownicy medyczni a obowiązek doskonalenia zawodowego

Osoby chcące zdobyć uprawnienia do pracy jako ratownik medyczny muszą liczyć się z koniecznością doskonalenia zawodowego przyjmującego formę 5-letnich okresów rozliczeniowych. Ratownik medyczny zobowiązany jest do uzyskania co najmniej 200 punktów w danym okresie rozliczeniowym, z czego 120 punktów musi uzyskać za udział w specjalnym kursie doszkalającym kończącym się egzaminem. Pozostałe punkty przydzielane są na podstawie uczestnictwa w innych kursach doszkalających, publikowanie książek i artykułów, udział w seminariach, warsztatach szkoleniowych.

Przebieg okresu edukacyjnego zapisywany jest w karcie doskonalenia zawodowego.

Kto nadaje się na ratownika medycznego?

Ratownik medyczny powinien posiadać rozległą wiedzę medyczną, ponieważ to właśnie on dociera do osoby potrzebującej pomocy jako pierwszy. To jednak nie wszystko, ponieważ kandydat na ratownika powinien wyróżniać się określonymi predyspozycjami psychicznymi.

W związku z tym, że zawód ten jest niezwykle wymagający i bezpośrednio związany z udzieleniem pomocy, ratownik medyczny powinien cechować się dużą odpowiedzialnością. W jego rękach bardzo często leży życie i zdrowie ludzkie. Z tym wiąże się również konieczność bycia człowiekiem zdecydowanym, potrafiącym podejmować szybkie (i słuszne) decyzje. Podczas ratowania życia ludzkiego nie ma bowiem czasu na dogłębne analizy, ponieważ liczy się tak naprawdę każda minuta. To wszystko sprawia także, iż ratownik medyczny musi być wyjątkowo odpornym na stres. Praca pod presją czasu jest niezwykle stresująca, dlatego nie każdy może ją wykonywać.

Kolejną cechą, jaką powinien wykazywać się ratownik medyczny jest opanowanie. Osoba pracująca w tym zawodzie na co dzień może mieć styczność z różnymi osobami, nierzadko spanikowanymi i awanturującymi się. Zachowanie spokoju odgrywa w takich przypadkach ogromną rolę. Zapanować nad paniką należy również umieć w sytuacji, gdy ratownik medyczny zostaje wezwany na miejsce katastrofy lub wypadku.

Jakie są zarobki ratownika medycznego?

W zawodzie ratownika medycznego nie ma jednolitych zarobków. Zgodnie z danymi zamieszczonymi w serwisie www.wynagrodzenia.pl:

  • 25% ratowników medycznych deklaruje zarobki poniżej 2335 zł brutto,
  • 25% ratowników medycznych zarabia więcej niż 3791 zł brutto.

Z kolei mediana pensji ratownika medycznego wynosi 3000 zł brutto.

Warto przy tym podkreślić, że wysokość zarobków uzależniona jest również od wielkości firmy. Ratownicy medyczni zatrudniani w firmach poniżej 50 pracowników otrzymują średnio 2956 zł brutto. Ratownicy medyczni pracujący w firmach zatrudniających 51-249 osób zarabiają średnio 3210 zł brutto, zaś osoby pracujące w firmach z 250 i więcej pracownikami otrzymują średnio 2964 zł brutto.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Ratownik medyczny to zawód, którego poszukują pracodawcy. Osoby zamierzające zdobyć uprawnienia mogą więc liczyć na znalezienie zatrudnienia - nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Aktualne oferty pracy dostępne są m.in. w serwisie www.praca.money.pl/.

Plusy i minusy bycia ratownikiem medycznym

Do plusów pracy jako ratownik medyczny można zaliczyć:

  • dość wysokie zarobki,
  • możliwość podejmowania wyzwań,
  • możliwość pomagania innym ludziom,
  • brak monotonii.

Do minusów pracy w zawodzie ratownika medycznego zaliczyć można:

  • dużą odpowiedzialność,
  • pracę w stresujących warunkach.
praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)