Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać psychiatrą?

2
Podziel się:

Z czym wiąże się wykonywanie zawodu psychiatry? Na jakie zarobki można liczyć?

Jak zostać psychiatrą?
(Chema Hernández / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Od zawsze marzysz o zawodzie psychiatry i wydaje Ci się, że masz predyspozycje? Sprawdź, jak zrealizować swoje marzenia w tym zakresie.

Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne. Depresja, schizofrenia i inne zaburzenia dotykają ludzi częściej, niż może się wydawać. Dlatego też perspektywy zawodowe dla psychiatry są bardzo duże. Co jednak trzeba zrobić, by nim zostać, jakie predyspozycje warto mieć i ile można zarobić? Prezentujemy najistotniejsze informacje.

Psychiatra – opis zawodu

Psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył staż specjalizacyjny na psychiatrii. Zakresem zainteresowań i działań psychiatry są zaburzenia w funkcjonowaniu psychiki człowieka. Jego zadaniem jest ich wykrywanie, diagnozowanie oraz leczenie z wykorzystaniem różnych form terapii i farmakologii. Psychiatra może pracować bądź to w szpitalu czy przychodni medycznej, bądź to np. jako orzecznik czy ekspert sądowy w swojej specjalności.

Psychiatra zajmuje się m.in. prowadzeniem badań oraz diagnostyki, także długofalowej, często prowadząc wywiady z pacjentami w celu poznania ich problemów i nadzoru postępu w leczeniu. Niejednokrotnie, pracuje z jednym pacjentem przez wiele lat – z uwagi na charakter schorzeń natury psychiatrycznej.

Psychiatra a psycholog

Choć przez wiele osób oba zawody są często mylone, różnice między psychiatrą a psychologiem – mimo podobnych obszarów działalności - są zasadnicze.

Aby zostać psychiatrą, należy ukończyć studia medyczne oraz odbyć staż specjalizacyjny w dziedzinie psychiatrii. Psychiatra jest zatem przede wszystkim lekarzem, obowiązku go m.in. Kodeks Etyki Lekarskiej i jest specjalistą, który może podjąć pracę w placówkach medycznych – lecząc pacjentów z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Ma również, w przeciwieństwie do psychologa, możliwość przepisywania pacjentów leków w związku z zaburzeniami, na które cierpią. Wiedza medyczna zaś pozwala mu z dużą pewnością wskazać przyczynę zaburzeń psychicznych i podjąć kompleksowe leczenie.

Psycholog jest natomiast osobą po studiach magisterskich w zakresie psychologii. Przedmiotem jego zainteresowań jest również psychika ludzka, jednak nie zajmuje się wyłącznie chorobami i zaburzeniami psychicznymi, a również np. udzielaniem wsparcia psychologicznego w trudnych momentach życia, doradztwem zawodowym i tym podobnymi obszarami.

Jak zostać psychiatrą?

Psychiatra to lekarz medycyny. Podstawą zatem jest ukończenie studiów medycznych. Studia trwają 6 lat i kończą się egzaminem państwowym, który daje uprawnienia do rozpoczęcia specjalizacji z zakresu psychiatrii. Specjalizacja trwa ok. 5 lat i obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i staż odbywany w wyznaczonej placówce medycznej. Dopiero po zaliczeniu egzaminu specjalizacyjnego w zakresie psychiatrii absolwent medycyny uzyskuje prawo do wykonywania zawodu psychiatry.

Warto podkreślić, że lekarz psychiatra – podobnie, jak lekarz każdej innej specjalizacji ma możliwość kontynuacji nauki i kariery zawodowej, decydując się na specjalizację II stopnia. Wiąże się to również z podjęciem pracy naukowej i zdobywaniem stopni naukowych.

Predyspozycje wymagane do podjęcia zawodu psychiatry

By zostać psychiatrą, co oczywiste, trzeba wykazywać zainteresowanie problematyką zaburzeń psychiatrycznych oraz mieć zdolność do szybkiego przyswajania wiedzy – jej brak w przypadku lekarza może oznaczać poważne konsekwencje dla pacjenta. Warto jednak podkreślić, że to nie wszystko. Dobrego lekarza psychiatrę cechuje również:

  • dążenie do stałego poszerzania umiejętności – medycyna, także psychiatria, jest dziedziną wiedzy, która rozwija się niezwykle prężnie, a to oznacza dla lekarza psychiatry bieżące śledzenie periodyków medycznych i nowinek ze świata nauki,
  • odpowiedzialność – lekarz odpowiada za zdrowie i życie pacjenta, a każda jego decyzja ma konsekwencje,
  • wysoki poziom umiejętności interpersonalnych – kontakt z pacjentem to podstawa pracy każdego lekarza – zdolność porozumienia się, empatia i skuteczność komunikacyjna są kluczem, szczególnie w tak „delikatnej” specjalności jak psychiatria,
  • cierpliwość – praca z pacjentem nie zawsze jest prosta, a zaburzenia psychiczne mogą powodować dysfunkcyjne zachowanie – lekarz musi umiejętnie zareagować tak, by pomóc pacjentowi,
  • poczucie misji – praca lekarza nie ma charakteru „etatowego”, a poczucie powołania do zawodu i odpowiedzialności za dobro pacjentów przekłada się na wyższą jakość leczenia.

Ile zarabia psychiatra?

Zarobki lekarza psychiatry uzależnione są od wielu czynników. Na ich ostateczną wysokość wpływa między innymi staż pracy, miejsce pracy oraz rodzaj prowadzonej praktyki, posiadany stopień naukowy czy też renoma wśród pacjentów. Mówiąc o konkretnych liczbach, za serwisem wynagrodzenia.pl podajemy, że mediana zarobków lekarzy psychiatrów wynosi 4 992 zł brutto, a kwoty uzyskiwane przez większość specjalistów mieszczą się w granicach między 3 619 zł a 8 528 zł brutto.

Podkreślić warto, że lekarz psychiatra najwięcej zarobi, prowadząc prywatną praktykę lub też pracując w prywatnych placówkach służby zdrowia. Lekarz współpracujący na stałe z placówkami medycznymi może również liczyć na dofinansowanie szkoleń z zakresu swojej specjalizacji.

Psychiatra – plusy i minusy zawodu

  • Interesujący przedmiot pracy
  • Szerokie możliwości zatrudnienia

+Wysoki prestiż społeczny

  • Realizowanie misji
  • Możliwość nieustannego rozwoju
  • Wysokie zarobki

- Długi czas uzyskiwania kwalifikacji

- Wysokie wymagania do uzyskania prawa do wykonywania zawodu

- Konieczność ciągłego dokształcania

- Praca z „trudnymi” pacjentami

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Smerfetka99
rok temu
Dziekuje serdecznie za dobry informacyjny artykul.
Nie dla prani...
rok temu
Po wyłączeniu adblocka treści artykułów znikają ze strony, zostają same reklamy i ew. Zdjęcia z nagłówkami danego artykułu. Pomijając, że pierdyliard reklam na waszej stronie skutecznie spowalnia systemy waszych czytelników, zwiększa ryzyko złapania wirusa, dodatkowo okazuje się, że nie ma co wam dawać zarabiać na tym bombardowaniu nas reklamami, bo jaki ma sens wyłączanie adblocka na danej stronie, skoro oznacza to zamienienie interesujących nas treści na debilne reklamy którymi piorą nam mózgi na każdym kroku? Słabizna