Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać programistą?

2
Podziel się:

Programista to zawód z przyszłością. Jeśli jesteś nim zainteresowany, sprawdź jak zostać specjalistą w dziedzinie programowania.

Jak zostać programistą?
Branża IT przeżywa ogromny rozwój, dlatego popularność zawodów takich jak programista również wzrasta. Wynika to między innymi z możliwości znalezienia zatrudnienia w dobrze prosperującej firmie oraz osiągania dość wysokich zarobków. Co więc zrobić, by zostać programistą?

Programista - opis zawodu

Programista to osoba, która zajmuje się tworzeniem programów komputerowych w jednym z wybranych języków programowania. Wraz z rozwojem branży IT, można wyróżnić dwa główne obszary specjalizacji programistów, dzieląc osoby pracujące w tym zawodzie na:

  • programistów aplikacji - zajmujących się tworzeniem aplikacji komputerowych, np. służących do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem,
  • programistów systemowych - zajmujących się rozwijaniem aplikacji oraz systemów odpowiadających za nadzór pracy sprzętu komputerowego.

Jak zostać programistą - wymagania

Aby zostać programistą w Polsce, nie trzeba posiadać żadnego certyfikatu ani kończyć żadnej szkoły - liczą się przede wszystkim umiejętności. Tak jest zwykle jednak w teorii, ponieważ pracodawcy bardzo często wymagają od kandydata posiadania wykształcenia wyższego (w zakresie informatyki). Bardzo ważne jest także posiadane doświadczenie w zakresie wymaganych technologii. Warto także wiedzieć, że praca na stanowisku programisty np. aplikacji w firmach choćby z sektora bankowego, wymaga także znajomości konkretnej branży oraz prawnych uwarunkowań.

Mimo że wykształcenie nie jest ważne, dobrze jest ukończyć szkołę wyższą - studia inżynierskie lub magisterskie na kierunku informatyka. W trakcie tego etapu edukacji, przyszły programista i tak zdobędzie tylko podstawową wiedzę i umiejętności. Dlatego ważne jest, by po skończonych studiach i uzyskaniu dyplomu dalej się kształcić. Niezbędne mogą okazać się kursy ukierunkowane już na konkretną specjalność, czyli programowanie w wybranym przez siebie języku programowania.

W zawodzie programisty liczy się również znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego. Warto bowiem mieć świadomość, że wiedzę nabywa się najczęściej z kursów i szkoleń - także organizowanych za granicą. Ponadto podstawą jest korzystanie z zagranicznych źródeł książkowych.

Kto nadaje się na programistę?

Właściwie w zawodzie programisty liczy się przede wszystkim wiedza oraz doświadczenie. Jednak osoba zamierzająca wykonywać taką pracę powinna mimo wszystko wyróżniać się pewnymi cechami. Wśród najważniejszych wymienić można: zdolność logicznego myślenia, zamiłowanie do matematyki, systematyczność. Liczy się ponadto samodzielność, ponieważ - nawet w przypadku pracy w kilkuosobowych zespołach - każdy programista swoje zadania wykonuje samodzielnie. Niemałe znaczenie ma również kreatywność, dzięki czemu spod jego "klawiatury" mogą wychodzić ciekawe projekty o skomplikowanej konstrukcji.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Rynek IT w Polsce cały znajduje się na etapie rozwoju. Z tego powodu firmy nadal borykają się z problemem braku wykwalifikowanych specjalistów w zakresie programowania - mimo że rynek jest już nasycony takimi osobami. Można więc przypuszczać, że szanse na znalezienie pracy w tym zakresie nie będzie trudne.

Świadczyć może o tym choćby fakt, że już teraz pojawia się mnóstwo ofert pracy dedykowanych właśnie programistom. W samym serwisie www.praca.money.pl zamieszczonych jest co najmniej kilkaset ofert pracy, w których pracodawcy poszukują programistów specjalizujących się w konkretnych językach programowania.

Ile zarabia programista?

Programista z doświadczeniem oraz bogatą wiedzą może liczyć na spore zarobki w tej branży. Zgodnie z danymi serwisu www.wynagrodzenia.pl, średnie wynagrodzenie programisty wynosi 5693 zł brutto. 25% osób deklaruje zarobki powyżej 7590 zł brutto. Ponadto programiści wskazują na dodatkowe benefity w postaci prywatnego ubezpieczenia medycznego (39%) czy dostęp dodatkowych zajęć sportowo-rekreacyjnych (30%).

Warto mieć świadomość, że zarobki mogą różnić się w zależności od posiadanych umiejętności. Biorąc pod uwagę specjalizację w różnych językach oprogramowania, średnie zarobki przedstawiają się następująco:

  • programista Java - 6240 zł brutto,
  • programista baz danych - 6156 zł brutto,
  • programista C/C++ - 6425 zł brutto,
  • programista PHP - 4680 zł brutto.

Plusy i minusy zawodu programisty

  • wysokie zarobki
  • możliwość rozwoju zawodowego

+szansa na znalezienie pracy w renomowanej firmie

  • możliwość pracy jako freelancer

- konieczność ciągłego dokształcania

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
V-2
3 miesiące temu
Czyli tak: "pracodawcy bardzo często wymagają od kandydata posiadania wykształcenia wyższego (w zakresie informatyki)", ale zarazem "wykształcenie nie jest ważne". Firmy "borykają się z problemem braku wykwalifikowanych specjalistów w zakresie programowania", ale zarazem "rynek jest już nasycony takimi osobami". Czy autor w ogóle czytał, co sam pisze? Zresztą spora część stwierdzeń w tym tekście to łagodnie mówiąc nonsensy.
Patrick
3 miesiące temu
Praca w it zawsze wydawała mi się mega interesująca. Byłem trochę samoukiem i nie wiedziałem, że ktokolwiek da mi szanse na prace. Ale udało się, firma mojej koleżanki potrzebowała pracowników w it i postanowili dać mi szanse. Aby czuć się pewniej w pracy zapisałem się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunek Programowanie (programista Java developer). Studia bardzo mi pomogły poukładać sobie wiedzę w głowie. Dowiedziałem się wielu nowych ciekawych rzeczy.