Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać policjantem?

0
Podziel się:

Jak zostać policjantem?
Praca w policji to marzenie wielu małych chłopców. Czy w dorosłym życiu opłaca się jednak zostać policjantem? Jakie są wymagania od kandydatów do służby? Na co może liczyć nowo zatrudniona osoba? Oto wszystkie najważniejsze informacje dotyczącego tego, jak zostać policjantem.

Jak zostać policjantem?

Policjant to zawód, który w Polsce cieszy się raczej średnią popularnością. Z pewnością jest to praca bardzo odpowiedzialna i przeznaczona dla wybranych osób. Co należy zatem zrobić, by dostać się do policji? Kto idealnie nadaje się do służby?

Wymagania od kandydatów na policjanta

Każdy, kto chciałby zacząć służbę w policji musi spełnić kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim, kandydat na policjanta zobowiązany jest posiadać polskie obywatelstwo oraz co najmniej wykształcenie średnie. Niezbędne będzie również przedłożenie dokumentu poświadczającego niekaralność. Każdy ochotnik musi również być w pełni sprawny fizycznie, a także ma obowiązek uregulowania wszelkich spraw związanych z zasadniczą służbą wojskową (odbycie obowiązkowej służby lub, w przypadku osób młodszych, wstawienie się na kwalifikacyjnej komisji lekarskiej). Ubiegając się o prace w policji należy posiadać również pełne prawa publiczne.

Praca w policji: rekrutacja

Rekrutacja do policji przebiega w kilku etapach i jest procesem dość żmudnym. W pierwszej kolejności kandydat na policjanta musi złożyć w odpowiedniej jednostce (najczęściej w komendach wojewódzkich i powiatowych) kilka dokumentów. Są to:

1. podanie o przyjęcie do służby w policji skierowane do komendanta wojewódzkiego, zawierające również informacje o konkretnej jednostce, w której chce się pracować;
2. wypełniony kwestionariusz osobowy;
3. kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenie i nabyte umiejętności;
4. dowód osobisty i w razie potrzeby książeczka wojskowa.

Dowód osobisty należy mieć przy sobie podczas każdego etapu rekrutacyjnego. Warto również złożyć powyższe dokumenty w takiej kolejności, w jakiej zostały rozpisane. Kolejnym etapem jest test wiedzy z zakresu znajomości wykonywania władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. Składa się na niego 40 pytań, do których dołączone są cztery możliwe odpowiedzi (tylko jedna z nich jest poprawna). Sprawdzian ten nie jest selekcyjny, więc jego niezaliczenie nie skutkuje przykrymi konsekwencjami. Trzecim etapem są testy kondycyjne – pokonanie toru z przeszkodami w czasie nie dłuższym niż 1 minuta i 45 sekund (im szybciej, tym kandydat więcej punktów rekrutacyjnych uzyska). Kolejno przed ochotnikiem do służby czekają jeszcze: test psychologiczny, wywiad zorganizowany, komisja lekarska i ankieta bezpieczeństwa osobowego. Za wszystkie te elementy (poza ostatnim) przyznawane są punkty, które decydują o ostatecznym rankingu kandydatów.

Praca w policji a wykształcenie

Kandydat do pracy w zawodzie policjanta musi mieć co najmniej wykształcenie średnie. Ukończenie studiów gwarantuje jednak zdobycie dodatkowych punktów rekrutacyjnych, szczególnie w przypadku kierunków przydatnych dla tego zawodu – np. prawo, administracja lub informatyka. Oprócz tego dodatkowe punkty rekrutacyjne przysługują absolwentom uczelni policyjnych.

Praca w policji: najpierw szkoła policyjna

Każdy policjant zanim na stałe zostanie przyjęty do służby (decyzja podejmowana na podstawie list rankingowych), musi wcześniej odbyć szkolenie w szkole policyjnej. Trwa ono 5 i pół miesiąca, za które adept otrzymuje wynagrodzenie (ok. 1300 zł) i zakwaterowanie. Dopiero po tym okresie można na stałe wstąpić do służby.

Obowiązki policjanta

Zakres prac policjanta zależy od uzyskanego stopnia. Ogólnie można określić jego główne obowiązki jako utrzymywanie bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także ściganie osób, które łamią obowiązujące w kraju prawo. Policjant może w niektórych przypadkach karać krnąbrnych obywateli, wystawiając im mandaty.

Kto nadaje się do pracy w policji?

Do pracy w policji nadają się przede wszystkim osoby o bardzo dobrej sprawności fizycznej. Oprócz tego niezbędna będzie duża odporność psychiczna i umiejętność pracy w stresujących sytuacjach. Policjant powinien również potrafić szybko podejmować decyzje i dobrze sobie radzić w pracy zespołowej.

Ile zarabia policjant?

Średnia krajowa zarobków policjantów w Polsce wynosi około 3795 zł (dane za www.wynagrodzenia.pl)
. Początkujący policjant może liczyć na miesięczną pensję ok. 2200 zł netto. Każdy awans zawodowy oznacza odpowiednią podwyżkę – dla porównania detektyw śledczy zarabia już w okolicach 3100 zł netto, kierownicy sekcji około 4000 zł, a komendanci nawet 8000 zł.

Sytuacja na rynku pracy

Wolne wakaty w policji ogłaszane są najczęściej na oficjalnych stronach internetowych poszczególnych komisariatów. Policja co jakiś czas regularnie prowadzi pobory do służby. Miejsc pracy nie przybywa – każdego roku w szeregi policji przystępują kilka tysięcy nowych funkcjonariuszy.

Wady i zalety pracy w policji

  • wysokie zarobki,
  • możliwość szybkiego awansu,
  • możliwość przejścia na emeryturę po 25 latach pracy.

- praca ryzykowna dla życia i zdrowia,

- stres,

- zawód o niskim poziomie zaufania wśród obywateli.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)