Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać nauczycielem?

5
Podziel się:

Nauczyciel to zawód nieodłącznie związany z edukacją dzieci i młodzieży. Choć jest odpowiedzialny, może dawać dużą satysfakcję.

Jak zostać nauczycielem?
Nauczyciel jest jednym z najstarszych zawodów świata. Najstarszych, ale przy tym bardzo trudnych i odpowiedzialnych. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Jakie kwalifikacje są potrzebne? Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Ile można zarobić?

Nauczyciel - opis zawodu

Nauczyciel to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, które umożliwiają jej podjęcie pracy w szkole - na każdym etapie edukacji. W grę wchodzi więc nie tylko nauczanie w szkole podstawowej, gimnazjum, technikum / liceum, ale również szkolnictwo wyższe. Do zadań nauczyciela należy przedmiotowe przygotowanie uczniów oraz sprawdzanie nabytej wiedzy. Odbywa się to poprzez prowadzenie zajęć lekcyjnych z konkretnego przedmiotu oraz organizowanie sprawdzianów.

Nauczyciel - kwalifikacje zawodowe

Zgodnie z wymogami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, każda osoba posiadająca wykształcenie wyższe, może zostać nauczycielem. Warunek jest tylko jeden: należy ukończyć kurs pedagogiczny w wymiarze 270 godzin. Podczas kursu realizowane są zajęcia z zakresu pedagogiki, psychologii i metodyki nauczania. Ponadto należy odbyć praktykę w szkole.

Oznacza to, że właściwie każda osoba posiadająca dyplom ukończenia szkoły wyższej (np. akademii pedagogicznej, szkoły ekonomicznej, uniwersytetu) oraz posiadająca dyplom wskazujący na wykształcenie pedagogiczne, może ubiegać się o stanowisko nauczyciela. Zatem żaden kierunek i żadna szkoła nie zamyka drogi do tego, by swoją wiedzę przekazywać uczniom.

Nauczyciel - stopnie awansu zawodowego

Każdy nauczyciel ma możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji na zasadzie awansu zawodowego. W pracy w tym zawodzie można wyróżnić cztery stopnie.

1. Nauczyciel stażysta - jest to osoba posiadająca podstawowe kwalifikacje do pracy w charakterze nauczyciela, ale nie mająca na swoim koncie innych stopni awansu. Oznacza to, że nauczycielem stażystą zostaje się już pierwszego dnia pracy w szkole.

2. Nauczyciel kontraktowy - jest to nauczyciel stażysta, który odbył 9-miesięczny staż pracy w szkole i zyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.

3. Nauczyciel mianowany - jest to osoba z tytułem nauczyciela kontraktowego, która przepracowała co najmniej 2 lata, licząc od momentu nadania mu tytułu nauczyciela kontraktowego. Ponadto należy uzyskać pozytywną ocenę dorobku zawodowego oraz zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną.

4. Nauczyciel dyplomowany - jest to osoba z tytułem nauczyciela mianowanego, która odbyła staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkolnictwie co najmniej 12 miesięcy od dnia nadania tytułu nauczyciela mianowanego i uzyskała pozytywną ocenę dorobku zawodowego. Ponadto należy uzyskać akceptację komisji kwalifikacyjnej - pod dokonaniu analizy dorobku oraz po przeprowadzonej rozmowie.

Kto nadaje się na nauczyciela?

Nauczyciel jest zawodem, w którym nie każdy się sprawdzi. Poza odpowiednimi kwalifikacjami, należy posiadać także inne predyspozycje.

Ważne jest, by nauczyciel posiadał w sobie umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów. Podczas pracy w szkole cały czas będzie miał styczność z dziećmi i młodzieżą, z którymi musi nawiązać dobre relacje. Ponadto liczy się również duża charyzma, która sprawia, że uczniowie postrzegają nauczyciela bardziej przyjaźnie i chcą go po prostu słuchać.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedzialność oraz wykazywanie się empatią. Otwartość na problemy innych ludzi także jest cechą pożądaną, ponieważ niejednokrotnie w pracy w szkle przyjdzie się spotkać z poważnymi kłopotami sprawianymi przez uczniów.

Ile zarabia nauczyciel?

Zarobki nauczyciela uzależnione są przede wszystkim od posiadanego stopnia awansu zawodowego. Zgodnie z danymi umieszczonymi w serwisie www.wynagrodzenia.pl:

  • nauczyciel stażysta zarabia średnio 2356 zł brutto,
  • nauczyciel kontraktowy zarabia średnio 2541 zł brutto,
  • nauczyciel mianowany zarabia średnio 3052 zł brutto,
  • nauczyciel dyplomowany zarabia średnio 3700 zł brutto.

Natomiast średnie wynagrodzenie nauczyciela akademickiego wynosi 3270 zł brutto.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

W związku z niżem demograficznym, praca w szkole jest coraz trudniej dostępna. Niemniej jednak co jakiś czas pojawiają się oferty pracy dedykowane nauczycielom różnych specjalności. Warto przy tym mieć świadomość, że osoby z wykształceniem pedagogicznym mogą ubiegać się o zatrudnienie nie tylko w państwowych placówkach edukacyjnych, ale również szkołach prywatnych. Aktualnych ofert związanych z zawodem nauczyciela można szukać m.in. w serwisie praca.money.pl.

Plusy i minusy zawodu nauczyciela

  • satysfakcja z pracy z dziećmi
  • możliwość rozwoju zawodowego

+świadomość wpływania na rozwój uczniów

- dość niskie zarobki

- konieczność pracy w domu

- duża odpowiedzialność

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
jack
6 miesięcy temu
Nie ma co owijać w bawełnę: żeby zostać nauczycielem trzeba mieć do tego serce. Ja mam ten komfort, że od dawna wiem czego chcę więc właśnie zaczynam studia licencjackie z pedagogiki, akurat na tej samej uczelni, co Marek. I mozna to robic nowoczesnie, bo studia odbywaja się online, z wszystkimi materiałami i testami zdalnie.
Marek
rok temu
Praca nauczyciela jest bardzo wymagająca, ale niosoąca za sobą wiele satysfakcji :) pracuje od 10 lat w w szkole podstawowej, ale chcę się rozwinąc i rozpocząc pracę w szkołach zawodowych :) mój wyuczony zawód to krawiec, natomiast w WSKZ robię podyplomowo przygotowanie pedagogiczne do zawodówek :) mam nadzieję, ze podołam, bo praca z młodzieżą może być wyzwaniem :)
HerrFlick
2 lata temu
Jak zostać nauczycielem? To proste. Należy skończyć trudne studia wyższe, a potem się sprzedawać za czapkę śliwek.
mick
2 lata temu
"W związku z niżem demograficznym, praca w szkole jest coraz trudniej dostępna" - no nie wiem kto to wymyślił - 17 000 etatów czeka, tyle że na różnych poziomach nauczania. Poza tym co to za pieniądze... w osławionej już Biedrze lepiej się zarabia. Nie wiem czego oczekuje w przyszłości rząd, ale program nauczania z lat 80tych średnio się sprawdza. Na WDŻ powinno sie uczyć o podatkach, opłatach i gotowaniu, a nie o susiakach... Szacunek dla Was, że wam sie chce. Jeśli jeszcze czerpiecie z tego przyjemność to jak 6 z plusem w lotto :)
Dorota
2 lata temu
Jestem nauczycielką od ponad 20 lat i za nic w świecie nie zmieniłabym zawodu. Uwielbiam swoją prace i kiedy tylko mam możliwość to się dokształcam. Ostatnio dostałam propozycje nauczania dodatkowego przedmiotu biologii. Nawet się nie zastanawiałam, od razu zapisałam się na studia podyplomowe. Trafiłam przy okazji na genialną uczelnię WSKZ. Studia w formie onlina dodatkowo mają świetne podejście do słuchaczy. Od 3 miesięcy nauczam biologii i z dnia na dzień coraz bardziej kocham swoją prace.