Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać lekarzem?

0
Podziel się:

Jakie wykształcenie musi zdobyć lekarz? Jakie cechy charakteru warto mieć by zostać lekarzem?

Jak zostać lekarzem?
Lekarz to zawód, który cieszy się w społeczeństwie dużym zaufaniem. Trudno się zresztą dziwić – to przecież w rękach medyków znajduje się zdrowie (a nierzadko także życie) wszystkich pacjentów. Droga do tego, by zawodowo zajmować się leczeniem ludzi jest jednak długa i wyboista. Warto o tym wiedzieć już od najmłodszych lat. Lekarz to bowiem powołanie, które trzeba w sobie czuć w zasadzie od dziecka. Jak zostać lekarzem? Ile trwa nauka tego zawodu? I wreszcie – ile zarabia lekarz?

Jak zostać lekarzem? – opis zawodu

Jak zostało już wspomniane – lekarz zajmuje się leczeniem ludzi. Jednak pod terminem 'leczyć' znajduje się cały szereg czynności, jakie musi zrobić doktor, by pacjenci wrócili do pełni zdrowia. Przede wszystkim lekarz musi rozpoznać jednostkę chorobową przez dokonanie odpowiednich badań, a także podjąć decyzję o skutecznej metodzie leczenia. Lekarze różnią się od siebie specjalizacjami wybieranymi jeszcze w trakcie nauki fachu. Oprócz tego medycy prowadzą działalność profilaktyczną, badają ludzi w ramach rutynowych kontroli, a także sprawdzają, czy zdrowie poszczególnych osób pozwala na wykonywanie konkretnych zawodów (tym ostatnim zajmują lekarze medycyny pracy)
.

Jak zostać lekarzem? – edukacja

Każdy, kto w głębi duszy wypowiedział niezwykle ważne słowa – „chcę zostać lekarzem”, musi przede wszystkim zdobyć odpowiednie wykształcenie, aby wykonywać wymarzony zawód. Po zdaniu matury należy podjąć naukę na jednej z akademii medycznych. Studia na tych uczelniach są jednolite, trwają 6 lat i w ich trakcie nabywa się ogólnej wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej. W trakcie edukacji studenci medycyny zostają zapoznani ze wszystkimi podstawowymi zagadnieniami różnych dziedzin sztuki lekarskiej. Ukończenie akademii medycznej nie oznacza, że jej absolwent może automatycznie zacząć pracę w charakterze lekarza. Po zdobyciu dyplomu adepci medycyny są zobowiązani zgłosić się do okręgowej izby lekarskiej w celu uzyskania tzw. ograniczonego prawa do wykonywania zawodu. Po odebraniu tego dokumentu przyszli lekarze mają obowiązek odbycia 13-miesięcznego w jednej z placówek służby zdrowia. Okres ten kończy się egzaminem. Jego zdanie równoznaczne jest z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu. Ostatnim etapem
jest uzyskanie specjalizacji – do wyboru jest aż 40 konkretnych profesji, a czas nauki trwa od 2 do 6 lat (w zależności od tego, na jaką specjalizację się zdecydujemy).

Jaki powinien być lekarz?

Kandydat na lekarza musi zdać sobie sprawę, że zanim zacznie wykonywać swój wymarzony zawód, czekają go lata nauki i wyrzeczeń. Przyszły medyk musi być chłonny wiedzy, dociekliwy, konsekwentny oraz skrupulatny. Oprócz tego idealny lekarz powinien cechować się empatią. Pacjenci doceniają również, gdy lekarz z łatwością nawiązuje z nimi kontakt, potrafi cierpliwie wysłuchać wszystkich zdrowotnych problemów. Lekarz musi być także odporny na stres oraz ludzkie cierpienie. Strach przed widokiem krwi lub przyrządów medyczny w zasadzie dyskwalifikuje osobę do wykonywania zawodu medyka. Ważne jest również posiadanie umiejętności analitycznego myślenia, powiązywania ze sobą faktów oraz zdolność szybkiego podejmowania decyzji.

Ile zarabia lekarz?

Zarobki lekarzy są dziś tematem dość wrażliwym. Aby oszacować pensję lekarską, należy mieć na uwadze fakt, że ta różni się w zależności od specjalizacji oraz stażu pracy. Szacuje się, że zarobki lekarza zatrudnionego w państwowej placówce służby zdrowia wynoszą około 3000 złotych (serwis wynagrodzenia.pl podaje medianę rzędu 3700 złotych brutto). Trzeba jednak dodać, że część lekarzy prócz swojego etatu świadczy usługi medyczne prywatnie, pobierając od pacjentów odpowiednie opłaty. W ten sposób miesięczna pensja lekarza może wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych.

Sytuacja na rynku pracy

Lekarz to zawód elitarny i niedostępny dla każdego. Absolwenci szkół średnich, którzy zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego kierunku studiów mogą mieć pewność, że w przypadku medycyny, ukończenie jej daje gwarancję pracy w zawodzie. Prócz placówek publicznych, na młodych lekarzy czekają także ośrodki prywatne. Rozwiązaniem jest także założenie własnej praktyki lekarskiej.

Praca lekarza – plusy i minusy

  • praca w elitarnym zawodzie,
  • zawód o wysokim zaufaniu społecznym,
  • dobre zarobki,
  • niesienie pomocy potrzebującym.

- wiele lat nauki i wyrzeczeń,

- praca stresująca i wymagająca sporej odporności psychicznej,

- bardzo duża odpowiedzialność za zdrowie i życie innych.

W. Chentkiewicz

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)