Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać kierowcą TIRa?

2
Podziel się:

Z czym wiąże się praca kierowcy TIRa? Jakie są wymagania? Dla kogo będzie dobra taka praca?

Jak zostać kierowcą TIRa?
bETiqoad

Lubisz jeździć samochodem i chcesz z tym związać swoją przyszłość? Zostań kierowcą tira, dając sobie szansę na dobrze płatną pracę i ... możliwość podróżowania nie tylko po Polsce.

Kierowca tira daje szansę na wysokie zarobki, szczególnie w przypadku współpracy z zagranicznymi firmami. Dlatego zainteresowanie pracą w tym zakresie jest coraz większe. Sprawdź więc, jakie kwalifikacje trzeba posiadać oraz jakich zarobków się spodziewać na tym stanowisku.

Kierowca tira - opis zawodu

Kierowca tira to zawód, który tylko z pozoru jest prosty. Teoretycznie wystarczy wsiąść w samochód, podjechać pod magazyn, załadować towar, przewieźć asortyment w docelowe miejsce i dokonać rozładowania towaru. Podczas pracy należy dostosować się do ogólnie panujących zasad bezpieczeństwa związanych nie tylko z poruszaniem się na drodze, ale również dotyczących załadunku i rozładunku.

bETiqoaf

Warto także mieć świadomość, że praca kierowcy tira wiąże się z wieloma godzinami spędzanymi "za kółkiem", nierzadko też z pracą z dala od domu. Można więc śmiało powiedzieć, że kabina samochodowa jest ich drugim domem. To tutaj śpią, jedzą i odpoczywają po długiej trasie.

Jak zostać kierowcą tira - wymagania

Kierowca tira to kierowca zawodowy, czyli osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Należy więc podkreślić, że samo prawo jazdy kategorii C / C+E nie wystarczy, by móc kierować pojazdami ciężarowymi. Trzeba zdobyć świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowców, zapisując się na odpowiednie kursy do ośrodka szkoleniowego.

Aby zostać kierowcą zawodowym należy:

bETiqoal
  • posiadać prawo jazdy danej kategorii, np. C / C+E, D / D+E,
  • posiadać świadectwo kwalifikacji zawodowej,
  • posiadać orzeczenie lekarskie (wydawane na podstawie art. 39j ustawy o transporcie drogowym),
  • posiadać orzeczenie psychologiczne (wydawane na podstawie art. 39k ustawy o transporcie drogowym).

Jak uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej?

Świadectwo kwalifikacji zawodowej uprawniające do pracy na stanowisku m.in. kierowcy tira można zdobyć, kończąc specjalistyczny kurs kwalifikacji oraz uzyskując pozytywny wynik na egzaminie państwowym.

Kierowcy mają do wyboru kilka rodzajów kursów - w zależności od posiadanych uprawnień:

bETiqoam
  • kwalifikacja wstępna - dotyczy kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C / C+E, którzy ukończyli 18 rok życia,
  • kwalifikacja wstępna przyspieszona - dotyczy kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C / C+E, którzy ukończyli 21 rok życia,
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca - dotyczy kierowców, którzy posiadają uprawnienia do przewozu osób, a chcą zdobyć uprawnienia do przewozu rzeczy i nie ukończyli 21 roku życia,
  • kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyspieszona - dotyczy kierowców posiadających uprawnienia do przewozu osób, a chcą zdobyć uprawnienia do przewozu rzeczy i ukończyli 21 rok życia.

Ponadto każdy kierowca, który uzyskał świadectwo kwalifikacji i powoli zbliża się 5 lat od momentu jego wydania, musi przejść szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych.

Każdy kurs na świadectwo kwalifikacji zawodowej (z wyjątkiem szkolenia okresowego) kończy się egzaminem państwowym zdawanym przed komisją.

Egzamin ma formę pytań testowych zamkniętych. W przypadku kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej przyspieszonej składa się z części ogólnej (20 pytań) i części specjalistycznej (10 pytań). W przypadku kwalifikacji wstępnej uzupełniającej i przyspieszonej składa się z 10 pytań (część specjalistyczna).

bETiqoan

Kto może zostać kierowcą tira?

Kierowca tira to zawód bardzo wymagający. Trzeba nie tylko lubić jazdę samochodem, ale i wykazać się pewnymi predyspozycjami.

W związku z tym, że kierowca zawodowy spędza wiele godzin w trasie, musi lubić samotność. Dlatego liczy się dużą odporność psychiczna, by "nie zwariować". Kwestie psychiczne to zaledwie "wierzchołek góry lodowej". Należy mieć świadomość, że siedząca praca bardzo często negatywnie wpływa na aparat ruchu (szczególnie kolana). Dochodzi do przybierania na wadze, zaburzeń trawiennych i wielu innych dolegliwości. Dlatego kierowca powinien o siebie dbać - nawet w trakcie postoju.

Ile zarabia kierowca tira?

Zarobki kierowcy tira są dość zróżnicowane. Z badań opublikowanych w serwisie Wynagrodzenia.pl wynika, że mediana wynagrodzenia wynosi 2875 zł brutto. 25% osób wskazuje jednak na wyższe zarobki oscylujące wokół 3910 zł brutto. Ale jest też grupa 25% osób, które deklarują wynagrodzenie niższe wynoszące około 2000 zł brutto.

bETiqoao

Portal Wynagrodzenia.pl podaje również informację o tym, jak kształtują się zarobki kierowców tira w przypadku pracy na rzecz firm zatrudniających zróżnicowaną liczbę osób. Na wynagrodzenie wynoszące 2645 zł brutto mogą liczyć kierowcy zatrudnieni w firmach do 50 osób. Ponad 3200 zł brutto otrzymują kierowcy pracujący w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 250 osób.

W przypadku pracy dla firmy zagranicznej zarobki bywają dużo wyższe.

Plusy i minusy

  • Możliwość znalezienia zatrudnienia w firmach zagranicznych

- Praca w samotności

- Praca z dala od rodziny

bETiqoaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Seba
5 miesięcy temu
KW W Olsztynie dobrze prowadzą w Motorxie. Robiłem u nich właśnie kwalifikacje. Szybko, sprawnie i skutecznie.
Andrzej
6 miesięcy temu
Fajny artykuł. W zupełności się z nim zgadzam. Kierowca tira z jednej strony ma robotę nie łatwą ale ja lubię jeździć i bardzo mi się podoba. Jeżeli chodzi o kursy to mogę polecić ośrodek Autodrive w Poznaniu. Profesjonalnie szkolą przyszłych kierowców zawodowych.