Projekty graficzne to dziś nieodłączny element naszej rzeczywistości. Czy mowa o grafice komputerowej czy też tradycyjnej – praca grafika wydaje się być atrakcyjną opcją dla każdej osoby, która ma zacięcie i talent artystyczny. Chcesz wiedzieć czym tak naprawdę zajmuje się grafik? Zależy Ci na tym, by sprawdzić wymagania zawodowe i zarobki? Więcej informacji znajdziesz właśnie tutaj.
Grafik – opis zawodu
Grafik to osoba, która, mówiąc w uproszczeniu, zajmuje się tworzeniem wszelkiego typu prac graficznych – zarówno na potrzeby estetyczno – artystyczne, jak i użytkowe. Prace autorstwa grafika mogą być wykonywane zarówno komputerowo, jak i tradycyjnymi metodami.
W zależności od tego, jaką grafiką zajmuje się artysta – jego zadania są zróżnicowane. Zasadniczo jednak, tworzy projekty graficzne zleconych przez klientów materiałów – będąc zarówno autorem ich koncepcji, jak i osobą, która dopracowuje wszelkie detale.
Gdzie może pracować grafik?
Graficy dziś przede wszystkim kojarzeni są ze światem reklamy. I rzeczywiście, agencje reklamowe czy interaktywne (zajmujące się m.in. tworzeniem stron internetowych) to miejsca, które bez wsparcia graficznego się nie obejdą. Ale to nie wszystko. Graficy pracują również np. w wydawnictwach, gazetach, czy też w szeroko pojętym świecie mody oraz architektury. Grafik może również działać w obszarze sztuki – ci najbardziej znani za swoje dzieła zarabiają bardzo wiele.
Co trzeba zrobić, aby zostać grafikiem?
W pracy grafika liczą się przede wszystkim talent oraz umiejętności. Wszelkie inne kwalifikacje mają charakter poboczny, a dostęp do zawodu nie jest w żaden sposób regulowany. Chętni mogą wybrać kierunek studiów związany z grafiką – studia w zakresie projektowania graficznego czy grafiki właśnie są oferowane przez każdą akademię sztuk pięknych i inne szkoły wyższe w Polsce. Podczas studiów, adepci grafiki poznają m.in. zagadnienia związane z grafiką warsztatową, komputerową, jak również fotografią i animacją – dziś bowiem komputer jest wręcz nieodzownym narzędziem pracy w tym zawodzie.
Poza wykształceniem kierunkowym, bądź kursem / szkoleniem z zakresu grafiki, warto zapoznać się z obsługą graficznych programów komputerowych, a w szczególności QuarkXpress, Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator oraz zaznajomić się z obecnymi trendami w świecie mediów, reklamy i designu – tak, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Grafik – jakie cechy powinien posiadać?
Istotny jest po pierwsze talent artystyczny – estetyczny zmysł, wprawne „oko” oraz kreska i bogata wyobraźnia pozwalają grafikowi tworzyć ciekawe, przyciągające uwagę odbiorców projekty – bez względu na ich charakter. Ale w tym zawodzie talent, choć jest fundamentem, sam w sobie nie wystarczy. Idealny grafik to osoba, która:
- jest pracowita i stale poszerza swoją wiedze i doskonali umiejętności,
- ma otwarty na nowe trendy w designie umysł,
- jest dokładna i w działaniach troszczy się o każdy detal,
- jest cierpliwa – niejednokrotnie praca nad jednym projektem może trwać wiele godzin, dni, tygodni a nawet miesięcy,
- ma umiejętność aktywnego słuchania – większość grafik jest tworzonych na zlecenie, przez co projekty muszą być dopasowane do oczekiwań klientów,
- umie zorganizować swoją pracę – grafik najczęściej ma elastyczne godziny i zadaniowy tryb pracy, a to wymaga samodyscypliny i umiejętności zarządzania czasem,
- nie boi się nowoczesnych technologii – grafika, nie tylko komputerowa, staje się coraz bardziej multimedialna, a podążanie za najnowszymi trendami stało się standardem oraz wymogiem koniecznym.
Gdzie znajdzie pracę grafik?
Możliwości są szerokie, gdyż jak pisaliśmy, miejsc gdzie potrzebne jest wsparcie graficzne jest wiele. Jeśli chodzi o konkrety, wymienić można: agencje reklamowe, redakcje gazet i portali internetowych, wydawnictwa, instytucje publiczne, galerie sztuki i tym podobne.
Warto podkreślić, że większość grafików nie pracuje na jednym, konkretnym etacie a działa w charakterze freelancerów. Oznacza to samodzielne pozyskiwanie klientów, niejednokrotnie w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej.
Pewne jest jedno – wysoko wykwalifikowany grafik – kreatywny i z dobrymi umiejętnościami plastycznymi nie będzie miał problemu z pozyskaniem klienta, szczególnie, gdy wyrobi sobie „markę”.
Ile zarabia grafik?
Nie można jednoznacznie określić wysokości zarobków grafików, ponieważ wszystko zależy od charakteru wykonywanej pracy, ilości przyjmowanych zleceń, czy też poziomu zaawansowania. Jeśli jednak chodzi o grafików komputerowych, którzy są dziś wśród wszystkich grafików największą chyba grupą zawodową, mediana zarobków wynosi 3 300 zł brutto. Kwoty te jednak mogą być i niższe, i wyższe.
Wynagrodzenie na stanowisku grafika będzie rosło wraz z doświadczeniem i renomą artysty, a także w miarę poszerzania sieci kontrahentów.
Plusy i minusy zawodu grafika
- Elastyczne godziny pracy i zadaniowy tryb pracy
- Możliwość realizacji artystycznych aspiracji w pracy zawodowej
- Zawód wymagający kreatywności
- Brak monotonii w wykonywanej pracy – każde zlecenie różni się od innych
- Coraz większa konkurencja na rynku pracy
- Konieczność posiadania talentu artystycznego
- Nierzadko praca wykonywana pod presją czasu – szczególnie w przypadku grafików komputerowych.