Zawód dietetyk – opis ogólny
Dietetyk to wykwalifikowana osoba specjalizują się w kwestiach żywieniowych człowieka. Jego zadaniem jest ocena wpływu poszczególnych produktów spożywczych na ludzkie zdrowie oraz kondycję. Dietetyk przygotowuje jadłospis dla konkretnych osób, uwzględniając ich najważniejsze potrzeby i problemy zdrowotne. Z usług dietetyka korzystamy głównie podczas ustalania diety odchudzającej. Jego kompetencje sięgają jednak znacznie dalej – ustala on sposób żywienia osób chorych np. na cukrzycę lub nowotwory. Dietetyk odpowiada również za propagowanie zdrowego stylu odżywiania się.
Jak zostać dietetykiem?
Aby wykonywać zawód dietetyka należy przede wszystkim zdobyć odpowiednie wykształcenie. Dziś można je uzyskać na dwa sposoby. Pierwszym z nich są liczne szkoły policealne, które oferują specjalne kursy. Ich ukończenie wiąże się z uzyskaniem tytułu zawodowego dietetyka, uprawniającego do pracy w tym charakterze. Oprócz tego istnieje możliwość ukończenia studiów na kierunku dietetyka (zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim). Zdobycie wykształcenia wyższego równoznaczne jest z uzyskaniem tytułu licencjata lub magistra dietetyki.
Jaki powinien być kandydat na dietetyka?
Osoba chcąca zostać dietetykiem powinna interesować się wszelkimi sprawami żywieniowymi. Oznacza to, że w zdobyciu uprawnień do sprawowania tego zawodu z pewnością przyda się szeroka wiedza z zakresu chemii, anatomii i fizjologii człowieka. Oprócz tego dietetyk powinien być osobą, z którą łatwo nawiązać dobry kontakt. Jeśli świadczy on usługi prywatnym klientom, warto by wzbudzał zaufanie i potrafił wysłuchać problemów odwiedzających go ludzi. Oprócz tego dietetyk musi skrupulatny i dokładny. Sporządzany przez niego jadłospis nie może bowiem zawierać żadnych błędów, mogących zaszkodzić pacjentowi.
Ile zarabia dietetyk?
Zarobki dietetyka są zależne od tego, gdzie świadczy on swoje usługi oraz jakim stażem pracy może się pochwalić. Osoba pracująca w państwowych placówkach zarobi zdecydowanie mniej od kogoś, to na co dzień pomaga pacjentom w zakładach prywatnych. Według portalu internetowego wynagrodzenia.pl, mediana zarobków dietetyków w Polsce wynosi 2530 złotych brutto. Szacuje się jednak, że miesięczna pensja osoby pracującej jako dietetyk, może wynieść nawet 5-6 tysięcy złotych brutto.
Dietetyk – sytuacja na rynku pracy
Obecnie jest dość duży popyt na dietetyków na rynku pracy. Absolwenci szkół policealnych oraz studiów kierunkowych mogą liczyć na zatrudnienie w różnego rodzaju placówkach. Gdzie na co dzień pracuje dietetyk? Między innymi w poradni żywieniowej, w firmach cateringowych, klubach fitness, w szpitalach i ośrodkach zdrowia i w innych wyspecjalizowanych firmach. Wielu dietetyków decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej i świadczeniu swoich usług prywatnie.
Zawód dietetyk – plusy i minusy
- praca ciekawa, brak w niej monotonii,
- duży popyt na dietetyków w obecnych czasach,
- dość niskie zarobki (przynajmniej na początku kariery)