Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać detektywem?

0
Podziel się:

Praca detektywa od lat ma opinię niezwykle intrygującej, ciekawej, ale także niebezpiecznej i stresującej. W ostatnim czasie zainteresowanie tym zawodem znacząco wzrosło. Co trzeba zrobić, by zostać detektywem? Oto krótki opis tego zawodu i jego podstawowych tajników.

Jak zostać detektywem?

Z pewnością nie brakuje w Polsce osób, które marzyłyby o pracy w zawodzie detektywa. Zajęcie to każdego dnia dostarcza nowych wrażeń i niemałej dawki adrenaliny. Jak jednak zostać detektywem? Na czym dokładnie polega jego praca?

Wymagania

Każdy, kto chce pracować w charakterze detektywa, musi wcześniej zdobyć specjalną licencję do wykonywania tego zawodu. By móc się o nią ubiegać należy spełnić kilka koniecznych warunków:

1. ukończony 21. rok życia,
2. wykształcenie min. średnie,
3. posiadanie pełnych zdolności do czynności prawnych,
4. posiadanie obywatelstwa polskiego lub innego państwa Unii Europejskiej (ewentualnie kraju będącego członkiem EFTA),
5. niekaralność,
6. poświadczona zdolność fizyczna i psychiczna do wykonywania zawodu detektywa,
7. dobra opinia zdobyta podczas wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez komendanta powiatowego,
8. brak zwolnienia dyscyplinarnego w ostatnich pięciu latach w służbach mundurowych.
Jak zdobyć licencję detektywa?

Spełnienie powyższych warunków to dopiero początek drogi do zdobycia licencji detektywistycznej. Wniosek o przyznanie tego dokumentu należy złożyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji wraz z dwiema fotografiami, świadectwem pracy, kopią dyplomu poświadczającego zdobyte wykształcenie, zaświadczeniem o niekaralności, kopią dowodu osobistego oraz pisemnym oświadczeniu o posiadaniu pełnych zdolności do czynności prawnych. Jeśli wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, kandydat na detektywa zostaje skierowany na obowiązkowy egzamin państwowy sprawdzający wiedzę z zakresu znajomości prawa, ochrony praw osobowych, kryminalistyki itd. Ze sprawdzianu zwolnione są osoby posiadające dyplom szkoły oficerskiej MSW oraz mające za sobą służbę w policji.

Praca detektywa – wykształcenie

By zostać detektywem, nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego. Jedynym warunkiem w tej kwestii jest obowiązek ukończenia szkoły na szczeblu średnim. W Polsce istnieją kursy i szkolenia przygotowujące adeptów do przystąpienia do egzaminu licencyjnego. Ukończenie jednak nauki w takiej placówce nie gwarantuje automatycznego zdobycia niezbędnych uprawnień do wykonywania zawodu.

Jak wygląda praca detektywa?

Detektyw jest osobą, która świadczy dość szeroki wachlarz usług. Przede wszystkim zajmuje się on poszukiwaniem osób zaginionych, rozwiązywaniem niewyjaśnionych spraw kryminalnych, obserwacją osób, na które dostał zlecenie od klienta itd. Praca detektywa z pewnością nie należy do nudnych, ale też trudno zaliczyć ją do zajęć bezpiecznych. Nierzadko ma się bezpośrednią styczność ze światem przestępczym, do którego trzeba nawet niekiedy przeniknąć.

Kto nadaje się na detektywa?

Kandydat na detektywa musi z pewnością cechować się opanowaniem, silną osobowością, odpornością psychiczną oraz dobrą sprawnością fizyczną. Oprócz tego przydatny będzie spryt i umiejętność wcielania się w różne role. Detektyw powinien również wzbudzać zaufanie i umieć wtopić się w tłum.

Zarobki detektywa

Trudno jednoznacznie wskazać wysokość wynagrodzenia dla prywatnych detektywów. Dane zamieszone na portalu wynagrodzenia.pl informują, że mediana zarobków polskich detektywów wynosi 3400 zł. Wiele oczywiście zależy od ilości i poziomu trudności zleceń przyjmowanych przez daną agencję detektywistyczną.

Sytuacja na rynku pracy

Detektyw to nadal mimo wszystko zawód dość niszowy. Choć agencji detektywistycznych przybyło przez ostatnie kilka lat, to trudno powiedzieć, by oferowały one wiele wolnych wakatów. Najwięcej ogłoszeń o pracę dla detektywów znaleźć można oczywiście w Internecie (np. http://praca.money.pl/oferty/detektyw/)
.

Wady i zalety pracy detektywa

  • ciekawa praca,
  • ponadprzeciętne zarobki,
  • stosunkowo łatwe do spełnienia wymagania.

- praca często niebezpieczna,

- zawód dość niszowy.

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)