Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

1
Podziel się:

Interesuje cię praca w ubezpieczeniach, lubisz kontakty z ludźmi? Sprawdź, jak zostać brokerem ubezpieczeniowym.

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?
Jest to zawód niezbyt popularny, ale z przyszłością. Nie należy go utożsamiać z zajęciem agenta ubezpieczeniowego. Agent jest zatrudniany przez firmę ubezpieczeniowa i reprezentuje interesy firmy. Broker zaś pracuje w firmie brokerskiej.

Broker ubezpieczeniowy – opis zawodu

Broker ubezpieczeniowy to osoba pośrednicząca między klientem a firmą ubezpieczeniową. Posiada pełnomocnictwo od klienta (którym może być zarówno osoba fizyczna jak i firma czy instytucja), działa w jego imieniu i na jego rzecz. Celem jego pracy jest dobro klienta, a nie dbałość o interesy firmy ubezpieczeniowej.

Broker nie jest związany z żadnym ubezpieczycielem. Do jego obowiązków należy:

  • przedstawienie klientowi różnych propozycji wielu firm ubezpieczeniowych,
  • doradzanie, jaki wariant ubezpieczenia jest najkorzystniejszy dla danego klienta, jakie Towarzystwo Ubezpieczeniowe wybrać,
  • załatwianie wszystkich papierkowych spraw z firmą ubezpieczeniową, łącznie z podpisem polisy ubezpieczeniowej w imieniu klienta (jeśli ma pełnomocnictwo),
  • bierze udział w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia (likwidacja szkody).

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym - wymagania

Tego zawodu nie zdobywa się w żadnej szkole. Kandydaci do tego zawodu mogą legitymować się wykształceniem średnim lub wyższym o dowolnym kierunku kształcenia. Praca wymaga znajomości branży ubezpieczeniowej, którą można zdobyć na szkoleniu branżowym, ewentualnie samodzielnie zapoznawać się z ofertami Towarzystw Ubezpieczeniowych. Do niedawna wszystkich kandydatów na brokera ubezpieczeniowego obowiązywał egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

Obecnie ten obowiązek został zniesiony dla osób:

  • z pięcioletnim doświadczeniem w branży ubezpieczeniowej,
  • dla absolwentów studiów o kierunku obejmującym zakres tematów egzaminacyjnych dla brokerów i zaliczyli w ich toku egzaminy pisemne.

Pozostali kandydaci przystępują do egzaminu, jednak nie muszą wcześniej przechodzić szkolenia branżowego. Jednak do egzaminu niezbędne jest co najmniej dwuletni staż pracy w branży ubezpieczeniowej.

Od kandydatów na brokera wymaga się:

  • niekaralności za przestępstwa karno- skarbowe, przeciwko mieniu i dokumentom,
  • pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • zameldowania w Polsce,
  • złożenia rękojmi zgodnego z zasadami etyki prowadzenia działalności,
  • ubezpieczenia OC od swej działalności.

Pomocne są takie kwalifikacje „miękkie” jak:

  • umiejętność prowadzenia rozmowy, przekonywania,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • wysoka kultura osobista.

Broker nie może być agentem ubezpieczeniowym, nie może pracować na rzecz żadnej firmy ubezpieczeniowej, nie może zasiadać w jej władzach ani posiadać akcji (z wyjątkiem akcji firmy ubezpieczeniowej, które są w obrocie publicznym).

Po spełnieniu wszystkich wymagań należy złożyć wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zezwolenie na działalność brokerską. Wtedy można założyć własną firmę brokerską.

Zarobki brokera ubezpieczeniowego

Zarobki zależą od liczby umów ubezpieczeniowych, w jakich uczestniczą. Im większa jest suma prowizji, tym większe są zarobki. Zwykle są to sumy znacznie przekraczające średnią krajową, a doświadczeni brokerzy, mający stałych klientów, mogą osiągnąć kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie.

Praca dla brokera ubezpieczeniowego

Brokerów ubezpieczeniowych zatrudniają firmy brokerskie. Wielu licencjonowanych brokerów zakłada własną działalność. Jest to zawód dla osób, które nie boją się ryzyka, wierzą w sukces. W związku z rozwojem przedsiębiorczości wzrasta zapotrzebowanie na pracę brokera.

Plusy i minusy zawodu brokera ubezpieczeniowego

  • wysokie zarobki, uzależnione od własnego zaangażowania,
  • duża samodzielność,
  • możliwość łączenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi (ruchome godziny pracy),

- dyspozycyjność,

- praca wiążąca się z wyjazdami,

- nieregularne godziny pracy,

- nieregularne zarobki,

- konieczność stałego dokształcania się (monitorowanie branży ubezpieczeniowej).

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Tomekbroker
rok temu
Ja pracuję jako broker już ładne parę lat i w mojej opinii dobre studia w tej branży to solidna podstawa. Korzystnie jest mieć takie szersze spojrzenie na branżę, w której się pracuje, muszę przyznać, że mi po kierunku ubezpieczenia i zarządzanie ryzykiem (na WSKZ robiłem), łatwiej było rozpocząć swoją przygodę jako broker. :)