podatkowym) oraz szeroko pojętymi finansami. Łącznie na przyszłych kandydatów czeka aż 10 egzaminów.
Kto nadaje się na biegłego rewidenta?
Z całą pewnością nie każdy może zostać biegłym rewidentem. Ten zawód powinny wykonywać wyłącznie osoby, które są skrupulatne, spostrzegawcze i dokładne. Znajomość przepisów jest ważna, lecz istotne jest także to, by łączyć uzyskaną wiedzę z praktyką. Dopiero wówczas biegły rewident rzeczywiście może wydawać trafne opinie.
Zawód biegłego rewidenta powinny również rozważyć osoby, które interesują się finansami i podatkami. Trzeba jednak pamiętać, że od biegłych rewidentów znajomość tych zagadnień jest wymagana na bardzo wysokim poziomie.
Biegli rewidenci muszą być osobami dotrzymującymi tajemnicy zawodowej, działającymi na podstawie przepisów i zgodnie z etyką zawodową.
Jakie są zarobki biegłych rewidentów?
Z uwagi na odpowiedzialną pracę, biegli rewidenci mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Początkujący rewident będzie zarabiał powyżej 3,5 tys. zł. Najlepsi mogą liczyć na zarobki powyżej 10 tys. zł. W zależności od miejsca pracy, ścieżka kariery audytorów jest ściśle zaplanowana. Zdobycie awansu jest równoznaczne z tym, że na konto rewidenta wpłynie wyższe niż dotychczas wynagrodzenie.
Praca dla biegłych rewidentów
Biegli rewidenci nie powinni narzekać na problemy ze znalezieniem pracy. Konieczność ukończenia specjalnej aplikacji, odbycia praktyk i zdania egzaminów skutecznie odstrasza wielu potencjalnych konkurentów. W efekcie ci, którym uda się przebrnąć przez cały proces, mogą liczyć na to, że otrzymają intratną posadę.
Plusy i minusy pracy w zawodzie biegłego rewidenta
Plusy to:
- możliwość wykonywania bardzo elitarnego zawodu,
- możliwość świadczenia pracy również dla podmiotów zagranicznych,
- atrakcyjne zarobki.
Wady to:
- odpowiedzialna i wymagająca praca,
- długa droga do zdobycia uprawnień.