Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać animatorem?

0
Podziel się:

Jesteś wulkanem energii, kopalnią pomysłów, lubisz ludzi i dobrą zabawę? Jeśli zostaniesz animatorem czasu wolnego, możesz miło i aktywnie spędzić czas, zarabiając przy tym pieniądze. Poza tym miejscem pracy jest atrakcyjna miejscowość turystyczna, najczęściej za granicą.

Jak zostać animatorem?
bEDMelJx

Animator to nowy zawód, który nie wymaga przygotowania w żadnej szkole, natomiast osoba, która chce go wykonywać, musi dysponować wieloma umiejętnościami oraz posiadać takie predyspozycje do pracy z ludźmi, by ci mogli podczas wakacyjnego wyjazdu, imprezy firmowej itp. Dobrze się bawić.

Animator – opis zawodu

Animacja czasu wolnego to dział turystyki, bo też animatorzy zatrudniani są głównie przez hotele w miejscowościach turystycznych, gdzie przybywa na odpoczynek wielu turystów. Innym pracodawcą może być biuro podróży, organizujące wyjazdy na urlopy. Zadaniem animatorów jest przygotowywanie i przeprowadzanie imprez rekreacyjnych dla gości hotelowych. Takie imprezy to:

 • zajęcia sportowe, mecze, turnieje, zawody,
 • zajęcia taneczne, począwszy od nauki tańca, przez wieczorki taneczne, po konkursy taneczne,
 • karaoke,
 • warsztaty artystyczne,
 • zajęcia rekreacyjne dla dzieci (plastyczne, ruchowe, teatralne, sportowe),
 • organizowanie wycieczek po okolicy, zapoznawanie z atrakcjami turystycznymi.
bEDMelJz

Głównym zadaniem animatora jest więc uatrakcyjnianie czasu wczasowiczom, którzy nie chcą ograniczać się tylko do biernego odpoczynku. Dobre wrażenia z miłego pobytu zaowocują kolejnym przyjazdem do danego hotelu, większą liczbą nowych gości zachęconych do przyjazdu przez stałych bywalców. Dzięki pracy animatora wzrasta ranga hotelu, zwiększa się liczba dobrych opinii, wzrastają dochody.

Pracę animatora można też wykonywać na zimowiskach, obozach czy „zielonych szkołach”.

Jak zostać animatorem - wymagania

Jak na razie do zawodu animatora czasu wolnego przygotowuje jedno technikum hotelarskie. Są natomiast kursy, często prowadzone przez firmy turystyczne, które wprowadzają w arkana zawodu. Szkolenia trwają od kilku godzin do dwóch dni. Obejmują m.in. wiedzę z zakresu psychologii, turystyki, metod pracy z dziećmi i dorosłymi, poznają zasady prowadzenia zajęć sportowych, gier i zabaw. Zapoznają się też z zasadami bezpieczeństwa oraz uczą się udzielać pierwszej pomocy. Zajęcia prowadza doświadczeni animatorzy, którzy udzielają tez praktycznych porad, ponadto psychologowie i pracownicy turystyki.

Jest to zawód chętnie wykonywany przez studentów dowolnego kierunku, także absolwentów uczelni i szkół średnich.

bEDMelJF

Od animatorów czasu wolnego wymaga się:

 • znajomości języka obcego, najczęściej angielskiego. ( Na zatrudnienie mogą też liczyć ci, którzy znają język hiszpański, francuski, niemiecki albo język kraju pobytu),
 • znajomości kilku dyscyplin sportowych (chetnie jako animatorzy są zatrudnieni absolwenci i studenci AWF-u),
 • umiejętności tańca,
 • orientacji w popkulturze,
 • talentów artystycznych.

Bardzo się liczą takie cechy jak:

 • otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, zamiłowanie do pracy z dziećmi,
 • pogoda ducha, wesołe usposobienie,
 • pomysłowość, aktywność, pasja,
 • asertywność,
 • dobra kondycja fizyczna,
 • wysoka kultura osobista.
bEDMelJG

Jest to zawód chętnie wykonywany przez studentów i absolwentów dowolnego kierunku studiów.

Zarobki animatora czasu wolnego

Jeśli jest to praca w hotelu w zagranicznym ośrodku wczasowym płaca wynosi od 500 do 1500 euro miesięcznie lub w innej walucie odpowiadającej 2000 – 5000 złotych. W Polsce płace są niższe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to praca sezonowa, choć w krajach o ciepłym klimacie może trwać przez cały rok.

Praca dla animatora

Animatorzy są zatrudniani głównie przez biura podróży i firmy odpowiedzialne za organizację zajęć rozrywkowo-rekreacyjnych dla gości hotelowych, domów wczasowych itp. W polskich hotelach animatorzy rzadko znajdują pracę, zdecydowanie większe zapotrzebowanie na ich działalność są w krajach zachodnich (Hiszpania, Grecja, Włochy, także na wyspy żyjące z turystyki) czy egzotycznych (np. Tajlandia, Filipiny). Aby zdobyć taką pracę, należy zgłosić się w biurze podróży, które – po wstępnej rozmowie i akceptacji predyspozycji) zaproponuje szkolenie. Doświadczeni animatorzy są chętnie zatrudniani bezpośrednio przez hotele.

bEDMelJH

Plusy i minusy pracy animatora

+pobyt w atrakcyjnych miejscowościach,

+poznawanie ciekawych miejsc, obyczajów, tradycji, ludzi,

bEDMelJI

+praca poprzez zabawę,

+podróże,

-praca sezonowa,

-rzadko jest to zajęcie na 8 godzin dziennie,

-praca poza miejscem zamieszkania, często z dala od domu,

-oddalenie od rodziny.

bEDMelKa
praca
rekrutacja
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)