Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać aktorką?

0
Podziel się:

Jaką szkołę ukończyć, by pracować jako aktorka? Jakich zarobków należy oczekiwać?

Jak zostać aktorką?
bEEHcpCJ

Aktorka to osoba zawodowo zajmująca się odgrywaniem ról w filmach i na deskach teatru. Ciekawa praca i dobre perspektywy zarobkowe to główne powody, dla których wiele młodych dziewczyn myśli o pracy właśnie w tym charakterze. Jeżeli jesteś jedną z nich, to sprawdź, jak możesz zostać aktorką i jakie wymagania musisz spełnić.

Aktorka – opis zawodu

Aktorka to osoba zawodowo zajmująca się odgrywaniem ról w filmach i sztukach teatralnych. Z tego względu wcielając się w rolę musi wypadać naturalnie. Ponieważ pracuje ciałem, mimiką czy gestami, to właśnie na ich opanowaniu musi się skupić.

Część aktorek łączy etat w teatrze nie tylko z pracą na planie filmowym, lecz także ze współpracą z agencjami reklamowymi. Wówczas występują one również w reklamach. Jak widać z powyższego, praca aktorek jest bardzo różnorodna i z pewnością nie mogą one narzekać na monotonię.

bEEHcpCL

Jak zostać aktorką – wykształcenie

Dziewczęta chcące pracować jako aktorki nie muszą posiadać wykształcenia kierunkowego, choć to zawsze jest mile widziane. Trzeba pamiętać, że na planie filmowym często pracują bardzo młode aktorki, które zawodu uczą się od swoich starszych koleżanek. Ważniejsze są zatem konkretne umiejętności i predyspozycje, choć wykształcenie również może pomóc w karierze.

Jeżeli chodzi o wykształcenie, to przyszłe aktorki mają kilka możliwości: mogą ukończyć np. szkołę policealną, mogą również wybrać się na studia i zdobyć dyplom na kierunku aktorstwo. Aktualnie na rynku istnieją również inne szkoły, które przygotowują przyszłe aktorki do zawodu. W szkołach tych wykładają osoby zawodowo związane z filmem czy teatrem, które objaśniają niuanse tego fachu.

By dostać angaż w filmie czy przedstawieniu teatralnym, aktorki muszą być aktywne. Samo wykształcenie nie wystarczy, niezbędne jest też aktywne uczęszczanie na castingi, które są organizowane bardzo często. Dzięki nim każda aktorka – nawet amatorka – może rozpocząć przygodę z pracą przed kamerą.

bEEHcpCR

Kto nadaje się na aktorkę?

O zawodzie aktorki powinny pomyśleć dziewczyny odważne, które nie boją się pracy przed ludźmi. Warto pamiętać, że aktorki – jako osoby publiczne – często są narażone na krytykę i to nie zawsze konstruktywną.

Predyspozycje w przypadku aktorek są niezwykle ważne – osoba zainteresowana pracą w tym charakterze powinna umieć grać ciałem. Ważne jest też, by była przy tym naturalna i wiarygodna – sztuczność wyklucza dobrego aktora. Liczy się również opanowanie, zwłaszcza w przypadku aktorek występujących przed publicznością w teatrze.

Aktorki muszą wykazywać się świetną pamięcią. Ponieważ odgrywanie ról wymaga zapamiętania kwestii, to aktorka nie może pozwolić sobie na roztargnienie.

bEEHcpCS

Choć ten zawód może się wydawać dość łatwy, to jest zupełnie przeciwnie – aktorki pracują głównie fizycznie. W zależności od roli, często pracują po kilka godzin nie w studiu filmowym, lecz na zewnątrz i to niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Wszystko to sprawia, że w praktyce aktorki muszą liczyć się z tym, że wciąż będą czekać na nie nowe wyzwania.

Zarobki aktorek

Zarobki aktorek są zróżnicowane. To, ile miesięcznie wpłynie na konto bankowe aktorki tytułem wypłaty zależy wyłącznie od tego, w jakich przedsięwzięciach bierze ona aktualnie udział. Najgorzej zarabiają aktorki związane z teatrem – ich zarobki zaczynają się od 2 tys. zł i rzadko kiedy przekraczają 4 tys. zł. Na lepsze wynagrodzenie mogą liczyć aktorki filmowe – tu stawki za dzień na planie filmowym są znacznie wyższe i zaczynają się od 2 tys. zł. W zależności od liczby dni na planie, aktorka filmowa może zarobić nawet ponad 10 tys. zł miesięcznie.

Praca dla aktorek

Konkurencja w branży jest duża – aktorki muszą liczyć się z tym, że o angaż przy danej produkcji będą musiały zabiegać tygodniami, jeżeli nie miesiącami. Choć co roku wystawia się tysiące sztuk i tworzy tyle samo filmów, to jednak aktorów na rynku nie brakuje. Z tego względu tak ważne jest, by zadbać o rozpoznawalność swojego nazwiska. To zagwarantuje wiele zleceń, bo i producenci będą mogli być pewni zarobku – film z gwiazdorską obsadą z pewnością znajdzie się w centrum zainteresowania widzów.

bEEHcpCT

Plusy i minusy pracy jako aktorki

Zastanawiasz się nad pracą w charakterze aktorki? Musisz więc zdać sobie sprawę zarówno z plusów tej pracy, jak i minusów. Poznaj je, by wybrać właściwie.

Plusy to:

bEEHcpCU
  • ciekawa, rozwijająca praca,
  • możliwość podróżowania po całym świecie w przypadku udziału w międzynarodowych produkcjach,
  • okazja do poznania ciekawych ludzi.

Minusy to:

  • nieregularne dochody w przypadku mniej znanych aktorek,
  • konieczność wyrobienia sobie renomy w branży, co może trwać latami,
  • praca w różnych warunkach.
bEEHcpDm
praca
rekrutacja
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)