Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zostać adwokatem?

0
Podziel się:

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać adwokatem?

Jak zostać adwokatem?

Adwokat kojarzy się z prestiżowym zawodem i wysokimi zarobkami? Sprawdź, jak możesz nim zostać.

By móc wykonywać czynności zarezerwowane dla adwokatów, niezbędne jest ukończenie studiów prawniczych. Ale to dopiero początek drogi do tego, by móc reprezentować klienta przed sądem. Sprawdź, co cię czeka, jeżeli zdecydujesz się zostać adwokatem.

Adwokat – opis zawodu

Codzienna praca adwokatów polega na udzielaniu pomocy prawnej klientom indywidualnym i firmom. Adwokaci mogą sporządzać dla nich opinie prawne lub reprezentować ich przed sądami czy urzędami. W odróżnieniu od radców prawnych, adwokaci mogą występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Adwokaci najczęściej prowadzą własne kancelarie. Ci, którzy nie mają dużego doświadczenia zawodowego, szukają zatrudnienia w kancelariach już działających na rynku. Część adwokatów decyduje się na współpracę z konkretną firmą i wówczas najczęściej koncentrują się oni na sporządzaniu dokumentów, opinii i doradztwie. Zgodnie z ustawą z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, adwokaci mogą wykonywać zawód również w zespole adwokackim i w spółce (cywilnej lub jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej).

Jak zostać adwokatem? – wykształcenie

Punktem wyjścia dla adwokata jest ukończenie studiów prawniczych, bo tylko te pozwalają przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. By podejść do egzaminu, niezbędne jest złożenie stosownego wniosku wraz z załącznikami, czyli:

  • kwestionariuszem osobowym (wzór znajduje się na stronach internetowych izb adwokackich),
  • życiorysem,
  • oryginałem lub odpisem dyplomu ukończenia wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania tytułu magistra (osoby, które ukończyły studia zagraniczne, muszą sprawdzić, czy są one uznawane w Polsce),
  • 3 zdjęciami.

Niezbędne jest też dołączenie oryginału potwierdzenia uiszczenia opłaty za egzamin wstępny.

Egzamin w formie testu składa się ze 150 pytań. By zdać, kandydat musi uzyskać co najmniej 100 punktów. Ci, którzy uzyskają wymaganą ilość punktów, zostają wpisani na listę aplikantów. Wówczas też niezbędne jest dostarczenie kolejnych dokumentów, czyli:

  • wniosku o wpis na listę aplikantów,
  • dokumentu poświadczającego niekaralność przyszłego aplikanta,
  • odpisu dyplomu.

Aplikacja trwa 3 lata i jest zakończona egzaminem. Aplikanci, którzy uzyskają pozytywny wynik z egzaminu zawodowego, zostają wpisani na listę adwokatów.

Kto się nadaje na adwokata?

Samo ukończenie studiów prawniczych nie jest łatwe, bo student musi opanować ogromną ilość materiału i wciąż być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami. Z tego względu o pracy adwokata powinny myśleć wyłącznie osoby zdyscyplinowane, które będą w stanie systematycznie pogłębiać swoją wiedzę. Znaczenie ma też dokładność czy umiejętność analizowania i łączenia faktów. W czasie studiów i na dodatkowych kursach przyszli adwokaci uczą się retoryki. Stosowanie zasad retoryki, może pomóc w wygraniu sprawy.

Adwokat musi być opanowany i pewien swojego stanowiska. Z tego też względu najlepiej sprawdzą się w tym zawodzie osoby, które potrafią wyznaczyć sobie cel i do niego dążyć. Z całą pewnością adwokatowi przyda się również dobra pamięć i umiejętność organizacji własnego czasu pracy.

Ile może zarobić adwokat?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w serwisie Wynagrodzenia.pl, średnia wartość zarobków adwokatów kształtuje się na poziomie 5824 zł brutto. Jednak to, ile zarobi adwokat, zależy od tego, gdzie będzie wykonywał zawód. Najwięcej zarabiają ci, którzy decydują się na otwarcie własnej kancelarii. Ich zarobki są nieograniczone – ceniony w środowisku adwokat może zarobić nawet 50 tys. zł miesięcznie. Znacznie mniej zarabiają ci, którzy zdecydowali się dołączyć np. do zespołu adwokackiego. Oni mogą liczyć na dodatkowe benefity, w postaci np. przenośnego komputera czy służbowego samochodu.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?

Co roku studia prawnicze kończy kolejne grono potencjalnych adwokatów, radców prawnych, notariuszy czy komorników. Zdawalność na egzaminie zawodowym kończącym aplikację wynosi ok. 70%, co oznacza, że każdego roku na rynku przybywa od 3 do 5 tys. adwokatów. Pracy jednak nie brakuje, a ci, którzy myślą o tym zawodzie wskazują, że – poza klientami indywidualnymi – istnieją jeszcze firmy. Coraz więcej podmiotów gospodarczych docenia współpracę z adwokatami i radcami prawnymi, bo w ten sposób mogą one np. nawiązać współpracę z podmiotami zagranicznymi.

Mimo że od czasu do czasu porusza się kwestię zmiany przepisów i dopuszczenia do zawodu większej ilości osób, adwokaci śpią spokojnie – rynek weryfikuje skuteczność poszczególnych prawników. Ci bez gruntownego wykształcenia i praktyk nie będą w stanie poradzić sobie na sali sądowej.

Plusy i minusy pracy adwokata

  • prestiżowy, cieszący się zaufaniem społecznym zawód,
  • bardzo dobre zarobki,
  • możliwości rozwoju,

- duża odpowiedzialność,

- konieczność nieustannego śledzenia zmian w przepisach,

- konieczność bycia skutecznym – presja by wygrywać sprawy.

praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)