Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Etat w szkole - nie tylko dla pedagogów

0
Podziel się:

W brytyjskich szkołach czeka sporo etatów do obsadzenia. Praca nie tylko dla nauczycieli i ich pomocników. Szansę na umowę mają także osoby, które nie posiadają kwalifikacji pedagogicznych. Od wszystkich kandydatów, niezależnie od tego, na jakich stanowiskach mieliby pracować, wymagane jest DBS (świadectwo niekaralności)

(C) Woodapple - Fotolia.com /

W brytyjskich szkołach czeka sporo etatów do obsadzenia. Praca nie tylko dla nauczycieli i ich pomocników. Szansę na umowę mają także osoby, które nie posiadają kwalifikacji pedagogicznych. Od wszystkich kandydatów, niezależnie od tego, na jakich stanowiskach mieliby pracować, wymagane jest DBS (świadectwo niekaralności).

Jeśli nie możesz wylegitymować się takim dokumentem, bo w przeszłości miałeś jakieś zatargi z prawem, zapomnij o pracy w szkole. Nawet na stanowisku woźnego. To, jakie inne wymagania są stawiane kandydatom, zależy już od stanowiska, na jakie się aplikuje.

I jeszcze jedno - wymaganie ogólne - stawiane w zasadzie wszystkim kandydatom, którzy chcą pracować w brytyjskich szkołach: znajomość angielskiego. Bez niej ani rusz. Oczywiście stopień, w jakim musisz władać językiem zależny jest od stanowiska. Jak się nietrudno domyślić, nauczyciel czy jego pomoc muszą znać angielski biegle, ale już pracownicy techniczni ,,tylko" komunikatywnie.

Dobra wiadomość jest taka, że szansę na pracę w szkołach mają także osoby bez konkretnych kwalifikacji. I bez wcześniejszego doświadczenia.

Personel pomocniczy

W szkołach nie brakuje ofert dla stróżów i konserwatorów, popularnie zwanych ,,złotą rączką", sekretarek, bibliotekarek, a także pracowników kuchni, oraz księgowych i pielęgniarek.

Szansę na zatrudnienie mają także stażyści oraz wolontariusze. To z kolei doskonała okazja na zdobycie kwalifikacji dla tych, którzy z pracą w szkolnictwie wiążą swoją przyszłość

Lollipop Person / School Crossing Patrol

To najniższy szczebel w szkolnej karierze. De facto pracuje się nie w samej szkole, a przed budynkiem. Obowiązkiem osoby zatrudnionej na takim stanowisku jest czuwanie nad bezpieczeństwem uczniów, przechodzących przez jezdnię.

Wymagania - prócz DBS oczywiście - to wiek 17-74 lata, dobry wzrok i niezłe zdrowie, otwartość, komunikatywność i to w zasadzie tyle. Doświadczenie ani żadne konkretne wykształcenie nie są wymagane. Ile można zarobić? Godzinowa stawka waha się w granicach 6,31-9,28 funtów. Nie jest to jednak praca na pełen etat, bo zaledwie 10-15 godzin w tygodniu. Zwykle w godzinach 8.00-9.30 i 15.00-16.00. Czasami także w porze przerwy na lunch. ,,Lizakowy" często łączą pracę z nauką, albo z pracą na stanowisku.

Dinner Lady / Supervisory Assistant

Osoba zatrudniona na tym stanowisku także dba o bezpieczeństwo dzieci, tyle że już na terenie szkoły, w czasie przerwy na posiłek, a także na boisku. Nie trzeba mieć żadnych konkretnych kwalifikacji. Niezbędne jest za do dobre podejście do dzieci. Wynagrodzenie waha się zwykle w granicach 6,31-7,50 funtów za godzinę. Podobnie, jak na stanowisku School Crossing Patrol, nie jest to praca na etat, a jedynie 7-10 godzin w tygodniu.

Support/Teaching Asistant

To pomocnik lub asystent nauczyciela. Tutaj już trzeba wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami - NVQ Teaching Assistant Level 2, 3. Do obowiązków takiej osoby należy pomoc w organizowaniu i przygotowywaniu zajęć, indywidualna praca z uczniami, którzy tego akurat w danym momencie potrzebują, opieka nad dziećmi znajdującymi się poza salą lekcyjną, a także prowadzenie tzw. klasowej administracji. Bez płynnej znajomości angielskiego (w mowie i w piśmie) się nie obejdzie.

Jest to już praca na cały etat, jednak zwykle za najniższą krajową (6,31 funtów za godzinę). Wysokość wynagrodzenia różni się jednak w poszczególnych hrabstwach.

Nauczyciele

Class Teacher, to nic innego jak ,,zwykły" nauczyciel - tutaj trzeba mieć już studia wyższe, biegle władać angielskim i wykazać się doświadczeniem w pracy z dziećmi. Większość początkujących nauczycieli w przeszłości zaczynało jako asystenci, niejednokrotnie mają za sobą także wolontariat w szkołach, przedszkolach czy różnego rodzaju świetlicach.

SEN Teacher, to nauczyciel pracujący z dziećmi o tzw. specjalnych potrzebach (Special Educational Needs Teacher). Często są to dzieci z różnego rodzaju problemami, ale także dzieci imigrantów, których jedynym problemem jest niewystarczająca znajomość angielskiego. Od kandydatów na SENT wymaga się zatem także znajomości języka obcego (to jedna z takich prac, gdzie atutem może być język polski) lub migowego. Niejednokrotnie osoby takie pracują w kilku szkołach jednocześnie.

Warto zwrócić uwagę, że w Wielkiej Brytanii nauczycieli dzieli się na tych od konkretnych przedmiotów (zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich). W ogłoszeniach o naborze do szkół podstawowych często stosowany jest podział na Key Stage 1 (nauczyciel klas 0-2) i Key Stage 2 (klasy 3-6).

Gdzie szukać pracy?

Metody znalezienia zatrudnienia są w zasadzie dwie: albo bezpośrednio, albo przez agencję specjalizującą się w wyszukiwaniu personelu do szkół i przedszkoli. Poszukiwania najlepiej zacząć od odwiedzania stron internetowych, lokalnych urzędów samorządowych (np. urząd miasta). Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz pracować w konkretnej placówce, warto wejść bezpośrednio na stronę szkoły. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie Jobcentre Plus, a także śledzenie ofert w lokalnej prasie (także tej internetowej).

Warto przeglądać strony:

www.workinschools.co.uk/default.aspx, www.jobs.ac.uk. www.sector1.net, www.totaljobs.com czy www.reed.co.uk. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy agencji, uderz do największych: Supply Desk (www.thesupplydesk.co.uk), Capita Education Resourcing (www.capitaresourcing.co.uk/education) i Protocol Education (www.protocol-education.com).

DBS - certyfikat potwierdzający niekaralność

Wszystkie niezbędne informacje na temat DBS można znaleźć na stronie internetowej www.gov.uk/disclosure-barring-service-check/overview. O dokument występuje pracodawca. Kandydat na pracownika jedynie upoważnia go do tego i wypełnia stosowny formularz, który otrzymuje od pracodawcy.

Warto dodać, że DBS jest dokumentem, który zastąpił wydawany jeszcze do niedawna CRB (Criminal Record Bureau).

Mariola Sobotko

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)