Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Elektryk w Krakowie – gdzie można znaleźć pracę i jakie są zarobki?

0
Podziel się:

Oferty pracy dla elektryków w Krakowie pozwalają na znalezienie zatrudnienia w różnych branżach takich jak przemysł, automatyka czy elektroenergetyka. Wynagrodzenie dla elektryków zazwyczaj mieści się w przedziale 2000-5000 zł, przy czym w Krakowie mniej zarobią elektrycy z wykształceniem średnim, a więcej inżynierowie elektrycy.

Elektryk może znaleźć zatrudnie w Krakowie w różnych branżach
Elektryk może znaleźć zatrudnie w Krakowie w różnych branżach (pixabay.com / jarmoluk / CC0)

W Krakowie praca dla elektryków oferowana jest w branży budowlanej, elektroenergetycznej, w przemyśle i przedsiębiorstwach usługowych. Zarobki elektryków zależne są o wykształcenia – w Krakowie wynagrodzenie technika elektryka zaczyna się od 2000 zł, a inżyniera elektryka w okolicach 3500 zł.

Praca elektryka – wykształcenie i wymagania

Zawód elektryka opiera się przede wszystkim na pracy związanej z instalacjami elektrycznymi, głównie naprawami i montażem. Istnieją pewne przeciwwskazania zdrowotne do pracy na stanowisku elektryka, które mogą utrudniać wykonywanie niektórych czynności. Chodzi tu m.in. o wady wzroku, zaburzenia pracy stawów, epilepsję, alergie skórne czy schorzenia układu oddechowego. Elektryk powinien wykazywać dobrą koordynację ruchową i spostrzegawczość, radzić sobie w trudnych warunkach pracy, a także mieć wyobraźnię przestrzenną i zdolności techniczne oraz konstrukcyjne.

Możliwe są różne ścieżki rozwoju elektryka, jednak początkowy etap to zdobycie wykształcenia w zawodzie technika elektryka. Technik elektryk może być specjalistą w dziedzinach takich jak automatyka, mechanika pojazdów, elektroenergetyka czy technika świetlna. Uzyskanie uprawnień technika elektryka jest możliwe po ukończeniu szkoły zawodowej czy technikum. Wyższe kwalifikacje otrzymuje się po ukończeniu magisterskich studiów inżynierskich, co daje pracownikowi dodatkowe możliwości rozwoju zawodowego, a także pozwala na uzyskanie wyższych zarobków.

Możliwości zatrudnienia w zawodzie elektryka

Do obowiązków elektryka należy wykonywanie takich czynności, jak projektowanie instalacji elektrycznych oraz ich montaż, odczytywanie dokumentacji technicznej, przeglądy i konserwacja, a także naprawa instalacji oraz urządzeń elektrycznych.

Osoby poszukujące pracy na stanowisku elektryka mogą zacząć od zatrudnieniu się w branży budowlanej lub zająć się elektromechaniką samochodową w warsztacie. Zatrudnienie elektrycy znajdą też w elektrowniach, zakładach energetycznych, w energetyce kolejowej, kopalniach czy w przedsiębiorstwach zajmujących się automatyką, oświetleniem, czy serwisowaniem urządzeń elektrycznych i maszyn.

Pracownicy zajmujący się prostymi pracami instalacyjnymi mogą zarabiać ok. 12 zł za godzinę, natomiast elektrycy z uprawnieniami takimi jak dozór nad siecią elektryczną zarobią w Polsce średnio 15 – 20 zł za godzinę. Pracami częściowo biurowymi, a więc z użyciem odpowiedniego oprogramowania, mogą zajmować się inżynierowie elektrycy – wykształcenie wyższe daje też szanse na wyższe wynagrodzenie, które w przypadku głównych elektryków i kierowników odpowiadających za roboty elektryczne sięga 4000–5000 zł brutto.

Oferty pracy dla elektryka w Krakowie

W Krakowie do pracy poszukiwane są osoby z wykształceniem technika elektryka oraz* inżyniera elektryka*. Zatrudnienie można znaleźć w stacjach elektroenergetycznych, przedsiębiorstwach zajmujących się instalacjami wodnymi, branżą stalową i automatyką, w firmach budowlanych oraz usługowych specjalizujących się w eksploatacji instalacji.

Pracodawcy poszukują elektryków z odpowiednimi uprawnieniami takimi jak SEP czy CNC, na niektórych stanowiskach wymagane jest doświadczenie w zakresie danej specjalności. Zatrudnienie w Krakowie znajdą elektrycy przemysłowi i elektrycy budowlani, jest również zapotrzebowanie na projektantów i monterów instalacji elektrycznych. Do obowiązków elektryków poszukiwanych do pracy w Krakowie może należeć eksploatacja i konserwacja instalacji i urządzeń, tworzenie i weryfikowanie dokumentacji technicznej, a także nadzór nad projektami.

Ile zarabia elektryk w Krakowie?

Wynagrodzenie elektryka w Krakowie jest zależne od wykształcenia, ale spory wpływ na możliwości zarobkowe ma też doświadczenie w specyficznych dziedzinach, dzięki czemu pracodawca ma szansę na uzyskanie wyspecjalizowanego pracownika. Pracując* w Krakowie na stanowisku technika elektryka, można zarobić od 2000 zł do 3000 zł brutto. Wyższa płaca oferowana jest inżynierom elektrykom*, którzy mają wykształcenie wyższe, a zatem mogą wykonywać zadania nakładające na pracownika większą odpowiedzialność. Osoby z wykształceniem wyższym mogą pracować jako główny elektryk, zajmować się projektowaniem, nadzorowaniem produkcji i prowadzeniem dokumentacji technicznej. W Krakowie elektryk z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem może otrzymać wynagrodzenie rzędu 4000–5000 zł brutto.

KOMENTARZE
(0)