Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Analiza wymagań stanowiska, jak ją wykonać?

0
Podziel się:

Szef chce zatrudnić nowego pracownika. Jako jego asystentka mam wykonać analizę wymagań stanowiska, na które ma zostać zatrudniona nowa osoba. Jak powinna taka analiza wyglądać? Co należy w niej zamieścić?

Szef chce zatrudnić nowego pracownika. Jako jego asystentka mam wykonać analizę wymagań stanowiska, na które ma zostać zatrudniona nowa osoba. Jak powinna taka analiza wyglądać? Co należy w niej zamieścić? Odpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Wbrew pozorom, to nie jest łatwe zadanie i musi zostać wykonane z największą dokładnością, by proces rekrutacyjny był efektywny. Analiza musi być szczegółowa - pozwoli to znaleźć najlepszego kandydata na dane stanowisko. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jaki byłby zakres obowiązków, które miałby wykonywać nowy pracownik i je wypisać. Po przygotowaniu listy obowiązków będzie Pani w stanie określić niezbędne wymagania, które powinna spełniać osoba aplikująca, by móc wykonywać obowiązki. Warto podzielić je na niezbędne i dodatkowe.

Tutaj powinno nie tylko znaleźć się wymagane wykształcenie i doświadczenie zawodowe, ale też potrzebne umiejętności i kompetencje, np. znajomość języków obcych, programów komputerowych, zarządzania projektami itd. By znaleźć najlepszych kandydatów, adekwatnych na dane stanowisko, najlepiej ściśle określić kryteria, jakim muszą sprostać. Warto też sprawdzić oferty pracy publikowane przez innych pracodawców, a dotyczące analogicznych stanowisk. Pomoże to Pani przygotować listę tych kwalifikacji i umiejętności, które są najczęściej wymagane, a następnie porównać z własną listą. Taka analiza powinna zawierać także szczegółowy zakres uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy.

Dobrze i szczegółowo przygotowana analiza wymagań stanowiska pomoże nie tylko w dalszych etapach rekrutacji odnaleźć najlepszego dostępnego pracownika na rynku pracy, ale dzięki niej pracodawca może ustalić, co jest w stanie zaoferować kandydatowi - jakie powinno być wynagrodzenie i inne benefity na danym stanowisku.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)