Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zarobki w pierwszej pracy

0
Podziel się:

Osoby, które rozpoczęły swoją karierę zawodową zarabiały przeciętnie 2 500 PLN brutto

Zarobki w pierwszej pracy

Osoby, które rozpoczęły swoją karierę zawodową zarabiały przeciętnie 2 500 PLN brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Średnie wynagrodzenie młodych, którzy w ubiegłym roku dopiero zaczęli swoją karierę zawodową, było niższe o 38 proc. od mediany wynagrodzeń uczestników OBW ogółem. Dla osób, które podjęły swoją pierwszą pracę mediana wynagrodzeń wynosiła 2 500 PLN brutto, podczas gdy dla ogółu badanych wartość ta kształtowała się na poziomie 4 000 PLN. W 2012 połowa osób w swojej pierwszej pracy zarabiała od 1 900 PLN do 3 500 PLN.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, jednym z czynników które wpływało na zarobki w pierwszej pracy było wykształcenie. Najmniej zarabiały osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym - mediana ich wynagrodzeń wynosiła 1 950 PLN brutto. Pracownicy z tytułem magistra zarabiali natomiast prawie 1 000 PLN więcej. Co ciekawe wyniki badań nie pokazały różnicy pomiędzy wynagrodzeniem osób, które uzyskały stopień licencjata lub inżyniera, a osobami z wykształceniem wyższym niepełnym. Przeciętne wynagrodzenie w tych grupach wynosiło 2 500 PLN.

Wynagrodzenie w pierwszej pracy stanowiło od 52 proc. do 73 proc. wynagrodzenia przeciętnego dla branży. Najwyższe płace odnotowano w branży IT, gdzie osoby zaczynające pracę zarabiały 3 300 PLN brutto. Wynagrodzenia na poziomie 3 000 PLN otrzymywali zatrudnieni w bankowości oraz przemyśle ciężkim. W pozostałych branżach nowicjusze zarabiali mniej niż 3 000 PLN. Najniższe stawki charakterystyczne były dla sektora publicznego oraz handlu.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Adam Wrona
Sedlak & Sedlak
wynagrodzenia.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)