Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach rolniczych

0
Podziel się:

Studia rolnicze bazują na budowie maszyn, technologiach uprawy i hodowli, a także zarządzaniu. Przygotowują do pracy w instytutach badawczych, dużych gospodarstwach rolnych czy instytucjach rządowych i samorządowych.

Studia rolnicze uczą nie tylko obsługi maszyn, ale też zarządzania gospodarstwem
Studia rolnicze uczą nie tylko obsługi maszyn, ale też zarządzania gospodarstwem (PublicDomainImages / Pixabay (CC0 Public Domain))

Studia rolnicze to pojęcie ogólne określające kilka kierunków pokrewnych, nawiązujących do nauk ścisłych, a także inżynierii i ekologii. Absolwenci rolnictwa pracę znajdą w gospodarstwach rolnych, przedsiębiorstwach produkcji maszyn czy instytutach badawczo-naukowych.

Studia rolnicze a rynek pracy

Jednak Polska to jeden z ważniejszych graczy na europejskiej arenie produkcji wysokiej jakości maszyn rolniczych oraz nawozów, dlatego istnieje zapotrzebowanie na pracowników związanych z rolnictwem lub inżynierią rolniczą.

Studia rolnicze to również dobra podstawa do prowadzenia własnego gospodarstwa w sposób wydajny i według zapotrzebowania gospodarki. Kompleksowa wiedza pozwoli na efektywne wykorzystanie dotacji z samorządów i Unii Europejskiej, a także rozsądne zarządzanie majątkiem rolnym.

Wiedza i kompetencje po studiach rolniczych

Studia rolnicze to szeroki termin obejmujący kierunki z zakresu biologii, chemii, inżynierii maszynowej czy zarządzania. Studenci mogą uczyć się w niemal 20 szkołach wyższych w całej Polsce, między innymi na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Wydziale Biologiczno-Rolniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży czy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Kierunki, które zaliczają się do profilu studiów rolniczych to między innymi rolnictwo, inżynieria rolnicza, inżynieria mechanizacji rolnictwa, agrobiologia, agrochemia, bioinżynieria produkcji zwierzęcej, leśnictwo, ichtiologia i rybactwo czy inżynieria rolno-spożywcza. Różnią się one między sobą zakresem wiedzy, chociaż wszystkie bazują na naukach rolniczych.

Absolwenci inżynierii mechanizacji rolnictwa będą posiadali wiedzę z zakresu planowania pracy i kontroli eksploatacji maszyn, zasad zakładania przedsiębiorstw mechanizacji i zmechanizowanych gospodarstw prywatnych, a także prowadzenia dokumentacji technicznej użytkowania i naprawy maszyn rolniczych. Z kolei agrobiolog czy agrochemik będzie ekspertem w dziedzinie kontroli jakości – pierwszy z nich zajmuje się badaniem upraw i hodowli, drugi zaś gleby i wpływu stosowanych nawozów.

Student leśnictwa zdobędzie wiedzę na temat dendrologii oraz leśnej fauny, prawa stosowanego w leśnictwie i myślistwie, a także zarządzania zasobami leśnymi głównie na terenach państwowych. Podobnie jest z ichtiologią i rybactwem. Ten kierunek obejmuje wiedzę na temat hodowli ryb, genetyki i ekologii, a także prawa polskiego i międzynarodowego wobec hodowli i handlu.

Gdzie można pracować po studiach rolniczych?

Podstawowym miejscem pracy absolwenta studiów rolniczych jest gospodarstwo rolne. Może on zajmować się w nim pracą fizyczną, zarządzaniem czy logistyką. Osoby, które ukończyły jeden z kierunków w zakresie rolnictwa, znajdą pracę także w laboratoriach badających jakość upraw, przedsiębiorstwach produkujących nawozy i inne substancje chemiczne wykorzystywane w rolnictwie, a także w państwowych i prywatnych instytutach badawczo-naukowych.

Potencjalnym miejscem pracy dla absolwenta rolnictwa są jednostki samorządowe i rządowe związane z tą dziedziną. Wśród nich wymienia się także służbę cywilną w Ministerstwie Rolnictwa lub stanowisko eksperta w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zarobki po studiach rolniczych

Korzyści finansowe z pracy w rolnictwie są zróżnicowane. Zarobki samodzielnego rolnika posiadającego własne gospodarstwo rolne średniej wielkości, według danych Głównego Urzędu statystycznego, mogą wynosić 27,5 tysiąca złotych brutto w skali roku. Wynagrodzenie laboranta w ośrodkach naukowych sięga około 2000 zł brutto miesięcznie. Ten, kto zdecydował się na ukończenie studiów w zakresie inżynierii mechanizacji rolnictwa, zarobi średnio 3800 zł brutto miesięcznie. Na najwyższe wynagrodzenie liczyć mogą zatrudnieni w leśnictwie. Zarobki wykwalifikowanego leśnika to od 4900 zł do 8000 zł brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)