Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach logistycznych

0
Podziel się:

Logistyka to prężnie rozwijająca się dziedzina gospodarki. Absolwenci studiów logistycznych mogą liczyć na pracę w firmach transportowych, magazynach, portach lotniczych czy sklepach wielkopowierzchniowych.

Absolwenci studiów logistycznych mogą podjąć pracę między innymi w magazynach
Absolwenci studiów logistycznych mogą podjąć pracę między innymi w magazynach (Gwan Kho/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Logistyka to jedna z dziedzin, która w Polsce rozwija się już od wielu lat. Absolwent logistyki musi wykazywać się umiejętnością zarządzania towarami, finansami i ludźmi, spostrzegawczością oraz świetną organizacją czasu pracy. Praca po studiach logistycznych czeka między innymi w przedsiębiorstwach transportowych, magazynowych i produkcyjnych.

Studia logistyczne a rynek pracy

Dzisiejsze programy nauczania w szkołach średnich i na uczelniach wyższych w niewielkim stopniu odpowiadają zapotrzebowaniu rynku pracy. Panujące trendy wyróżniają kierunki humanistyczne, po których absolwentom w rzeczywistości ciężko jest znaleźć pracę. Tymczasem brakuje specjalistów IT czy wykwalifikowanych logistyków. To te branże, obok finansów i audytu, rozwijają się w Polsce najprędzej. Warto zatem podjąć studia logistyczne oraz pokrewne.

Kompetencje po studiach logistycznych

Studia na kierunku logistycznym oferują uczelnie wyższe o różnym profilu. Kierunek znajdzie się przede wszystkim w ofercie politechnik oraz uniwersytetów ekonomicznych.

Studia logistyczne przygotowują do pracy w logistyce i transporcie. W toku nauki student poznaje mechanizmy łańcucha dostaw oraz zasady funkcjonowania w nim przedsiębiorstw. Dowiaduje się także, czym są kanały dystrybucji, jak wyglądają procesy przepływu towaru oraz jak działają punkty dystrybucyjne i logistyczne. Poza tym absolwent logistyki posiada wiedzę na temat właściwego doboru dostawców, odpowiedniej wielkości dostaw oraz zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Zaznajamia się też z polityką magazynową, a w zależności od wybranej specjalności również z zasadami organizowania transportu różnymi środkami lokomocji – drogą lądową, powietrzną czy morską.

Praca w logistyce wiąże się z wykorzystaniem pewnych narzędzi, między innymi programów komputerowych. To jedne z kompetencji, które zdobywa się na studiach logistycznych. Oprócz tego student powinien rozwijać się w zakresie efektywnego zarządzania czasem pracy oraz na polu języków obcych.

Kompetencje miękkie dobrego logistyka, czyli umiejętności wrodzone lub nabyte odnoszące się do usposobienia, to odporność na stres, plastyczność umysłu, zdolność planowania, umiejętność analizowania i przewidywania ryzyka oraz spostrzegawczość i dokładność.

Praca po logistyce – propozycje

Istnieje wiele miejsc pracy dla absolwentów studiów logistycznych. W każdym z nich obowiązki logistyka mogą być odmienne, jednak zawsze mieszczą się w tej samej dziedzinie – zarządzania dobrami.

Rozwiązania logistyczne to nieodzowny element funkcjonowania magazynów, hurtowni oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Zadaniem zatrudnionego w nich logistyka jest kontrola stanu przechowywanych zapasów, organizacja dystrybucji towarów oraz zarządzanie personelem. Podobne wyzwania stoją przed specjalistą do spraw logistyki w firmach kurierskich. W tego typu przedsiębiorstwach chodzi przede wszystkim o zadbanie o punktualność dostaw, zapewnienie odpowiednich warunków przewozu oraz planowanie optymalnych tras wykonywanych przez samochody kurierskie. Absolwent studiów logistycznych może szukać pracy także w różnego rodzaju firmach spedycyjnych i transportowych, gdzie do jego obowiązków należeć będzie rozliczanie czasu kierowców, kalkulowanie tras oraz kontrolowanie dokumentów dotyczących transportu.

Logistyków poszukuje się także w portach lotniczych i morskich oraz w dużych stacjach kolejowych, czyli tam, gdzie odbywa się przepływ nie tylko osób, ale też towarów. Zadania logistyczne polegają tam na zarządzaniu personelem w zakresie załadunku, organizowaniu transportu zastępczego w razie awarii czy planowania przyjazdów i odjazdów pod kątem ruchu w porcie lub na stacji oraz punktualności dostaw. Podobne zadania czekają logistyka w miejskiej centrali kontroli ruchu. Organizuje on bowiem ruch komunikacji miejskiej z uwzględnieniem awarii, korków, robót drogowych oraz pod kątem liczby potencjalnych pasażerów.

Zarobki po logistyce – na ile można liczyć?

Wynagrodzenia specjalisty do spraw logistyki może się znacznie różnić w zależności od miejsca pracy. W prywatnych firmach zajmujących się magazynowaniem, spedycją czy produkcją zarobki logistyka mogą sięgać od 4500 zł do 6000 zł brutto miesięcznie, a managera spedycyjnego nawet ponad 9000 zł brutto. Inaczej sytuacja może przedstawiać się w przedsiębiorstwach sektora publicznego. Porty lotnicze czy zakłady komunikacji miejskiej mogą zaoferować logistykom około 3000 zł brutto miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)