Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach inżynierskich

0
Podziel się:

Absolwenci studiów inżynierskich to jedni z najbardziej poszukiwanych specjalistów na polskim rynku. Pracę znajdą w instytutach badawczych i firmach budowlanych lub produkcyjnych.

Inżynierowie to jedni z najbardziej poszukiwanych absolwentów uczelni wyższych
Inżynierowie to jedni z najbardziej poszukiwanych absolwentów uczelni wyższych (Shutterstock)

Studia inżynierskie prowadzone są najczęściej na uczelniach o profilu technicznym. Zawierają się w nich kierunki związane z mechaniką, technologią materiałową oraz budownictwem. Rynek pracy wykazuje duże zapotrzebowanie na inżynierów różnych specjalizacji. Znajdą oni zatrudnienie w zakładach produkcyjnych, firmach budowlanych i telekomunikacyjnych czy w ośrodkach badawczych.

Rynek pracy a absolwenci studiów inżynierskich

Podczas, gdy w Polsce panuje prawdziwy rozkwit kierunków humanistycznych, a liczba osób je studiujących stale rośnie, rynek pracy wyraża ogromne zapotrzebowanie na pracowników wykształconych w kierunku technicznym. Wśród nich znajdą się przede wszystkim specjaliści z branży IT, jak również inżynierowie innych specjalizacji. Chodzi przede wszystkim o inżynierię maszyn, elektrykę, wiertnictwo, ochronę środowiska oraz robotykę.

Kompetencje absolwenta studiów inżynierskich

Umiejętności, jakie student zdobywa podczas nauki na studiach inżynierskich, zależą od kierunku, który podejmuje. Inżynieria bowiem odnosić może się do budownictwa, mechaniki oraz technologii przemysłowych. Do budownictwa należą między innymi kierunki dotyczące planowania i projektowania, czyli architektura, gospodarka przestrzenna oraz geodezja i kartografia. Mechanika to dział inżynierii, na który składają się kierunki studiów takie, jak kosmonautyka, mechatronika, robotyka, elektrotechnika czy chociażby informatyka. Natomiast technologie przemysłowe to na przykład włókiennictwo, inżynieria biomedyczna, metalurgia albo papiernictwo i poligrafia.

Wszystkie te kierunki mają wspólny mianownik, ponieważ opierają się na naukach ścisłych. Natomiast każdy z kierunków wykształca u studenta inne kompetencje. Wykorzystują metody matematyczne, łącząc je z wiedzą o maszynach, urządzeniach, materiałach czy związkach chemicznych.

Student ochrony środowiska zaznajamia się z klimatologią, geografią, prawem i regulacjami dotyczącymi środowiska oraz budową urządzeń i systemów mających wpływ na zmiany klimatyczne. Natomiast inżynier biomedyczny na studiach zasięga wiedzy o chemii, anatomii człowieka, aparaturze medycznej oraz implantach i sztucznych narządach. Z kolei absolwent lotnictwa i kosmonautyki ukierunkowany będzie na fizykę, budowę maszyn, geografię, astronomię oraz znajomość materiałów konstrukcyjnych.

Z pewnością inżynierowie muszą mieć zmysł planowania, talent do nauk ścisłych, a także w większości przypadków wyobraźnię przestrzenną.

Gdzie można pracować po studiach inżynierskich?

Możliwości zdobycia pracy w zawodzie inżyniera z danej dziedziny jest wiele. Podobnie, jak w przypadku zakresu wiedzy, także i miejsce zatrudnienia zależy od specjalizacji, jaką dany student wybrał podczas podejmowania studiów.

Absolwenci architektury i urbanistyki, kartografii i geodezji czy gospodarki przestrzennej mogą ubiegać się o pracę w instytucjach rządowych i samorządowych, zajmujących się planowaniem oraz budową infrastruktury danych terenów. Poza tym zatrudnienie możliwe jest w ośrodkach naukowo-badawczych oraz doradztwie w sprawie zagospodarowania przestrzeni prywatnej czy publicznej. Inżynierowie z dziedziny budownictwa znajdą pracę w licznych przedsiębiorstwach zajmujących się konstrukcją budynków oraz obiektów użytkowych, na przykład dróg i mostów. Architekci natomiast mogą zatrudnić się w pracowniach projektowych.

Praca po inżynierii mechaniki czeka m.in. w różnego rodzaju fabrykach, z racji ich wyposażenia w maszyny wymagające nadzoru i ewentualnej konserwacji. Poza tym inżynierowie produkcji mogą zająć się doradztwem w organizacjach rządowych i samorządowych. Nie należy zapominać również o specjalistach IT, którzy zatrudnienia szukać mogą niemal w każdej firmie, ponieważ zdecydowana ich większość pracuje przy pomocy wymagających aktualizacji i serwisu komputerów oraz innych urządzeń z nimi powiązanych.

Zatrudnienie po inżynierii technologii przemysłowych znaleźć można i w instytutach badawczych, i przedsiębiorstwach produkcyjnych z niemal każdej dziedziny: spożywczej, metalowej, drzewnej czy włókienniczej.

Ile zarobi inżynier?

Wynagrodzenie proponowane inżynierom należy do najwyższych w kraju. Najwięcej zarabiają specjaliści IT, w szczególności programiści, a także eksperci w dziedzinie telekomunikacji. Ci pierwsi już na początku swojej kariery w dużym mieście mogą otrzymać 3200 zł brutto, natomiast drudzy około 3000 zł brutto miesięcznie. Zarobki doświadczonego inżyniera już po trzech latach wynoszą powyżej 3500 zł, a stawka sięga często nawet 6000 zł brutto miesięcznie.

Najniższe zarobki odnotują inżynierowie pracujący dla instytucji państwowych. Tu nie otrzymają bowiem więcej niż 2500 zł brutto miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)