Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach informatycznych

0
Podziel się:

Absolwenci studiów informatycznych to jedni z najczęściej poszukiwanych specjalistów na polskim rynku pracy. Pracownicy branży IT mogą liczyć również na najwyższe w kraju zarobki.

Studia informatyczne dają jedne z największych szans na zatrudnienie w zawodzie
Studia informatyczne dają jedne z największych szans na zatrudnienie w zawodzie (bowie15/iStockphoto)

Branża IT to jedna z najlepiej rozwijających się branż w Polsce. Mimo że boom na przedsiębiorstwa bazujące na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych trwa już od wielu lat, w dalszym ciągu istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników związanych z informatyką. Specjalistów IT zatrudniają bowiem nie tylko firmy z branży, ale też urzędy i instytucje państwowe.

Kompetencje absolwenta studiów informatycznych

Studia informatyczne dostępne są na kilkudziesięciu państwowych uniwersytetach i prywatnych uczelniach wyższych w całej Polsce. Kandydat powinien wykazywać się zdolnością analitycznego myślenia, umysłem ścisłym oraz zamiłowaniem do pracy z komputerem.

Podczas licencjackich studiów informatycznych student zdobywa wiedzę na temat działania systemów operacyjnych, baz danych, sieci komputerowych, a także zaznajamia się z inżynierią oprogramowania. Studia inżynierskie wzbogacone są natomiast o zajęcia z grafiki komputerowej, a także ćwiczenia dotyczące budowy komputerów oraz powiązanych z nimi urządzeń. Poza tym studenci informatyki uczą się o komunikacji między komputerem a człowiekiem, zaznajamiają się również z zagadnieniem sztucznej inteligencji.* Drugi stopień studiów informatycznych* powinien wykształcić w przyszłym specjaliście IT umiejętność negocjacji, pracy w zespole, a także dyskusji ze specjalistami i osobami niezwiązanymi z branżą.

Charakter pracy będzie się różnił w zależności od tego, jaką specjalizację wybierze absolwent studiów informatycznych. Rynek pracy proponuje bowiem zatrudnienie na stanowisku inżyniera telekomunikacji, administratora baz danych czy sieci informatycznej i systemów, a także analityka systemów informatycznych. Programiści mogą spełnić się w dwóch dziedzinach: jako webdeveloper lub webmaster. Jedni ze specjalistów, jak administrator baz danych czy webdeveloper, będą pracować raczej z narzędziem lub jedynie w niewielkich zespołach. Pracownik helpdesku to osoba, która najczęściej ma kontakt z większością współpracowników, a więc wymaga się od niej komunikatywności. Najwięcej do czynienia z osobami trzecimi ma webmaster, nazywany też programistą front-end. Zajmuje się on bowiem pracą z klientem, ustala z nim szczegóły, prezentuje koncepcje, a na koniec utworzony produkt. Dlatego wśród cech dobrego webmastera często
wymienia się elokwencję, cierpliwość i komunikatywność.

Osoby chcące pracować w branży informatycznej powinny mieć na uwadze, że dziedzina ta bazuje na języku angielskim, dlatego jego znajomość jest u pracownika IT bardzo pożądana.

Gdzie można pracować po studiach informatycznych?

Absolwenci studiów informatycznych nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem pracy, ponieważ specjalistów IT potrzebuje zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. Administratorzy IT poszukiwani są do pracy w urzędach i instytucjach państwowych, a także wszelkich przedsiębiorstwach niezwiązanych stricte z nowymi technologiami, a które mimo wszystko na ich podstawie funkcjonują. Miejsca pracy dla programistów oferują najczęściej firmy działające w branży IT, zajmujące się tworzeniem aplikacji czy programów komputerowych różnego wykorzystania.

Na absolwenta studiów informatycznych praca czeka w urzędach miast, gmin czy powiatów, a także administracji rządowej w większych ośrodkach miejskich. Firmy informatyczne posiadają siedziby w metropoliach takich, jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk, a także dużych, ale wolniej rozwijających się miastach, na przykład Lublinie, Rzeszowie czy Szczecinie.

Zarobki po studiach informatycznych

Specjaliści IT znajdują się w czołówce najlepiej opłacanych pracowników na polskim rynku pracy. Obok nich wymienić można osoby zatrudnione w sektorze finansowym i telekomunikacyjnym. Według badań przeprowadzonych przez agencję doradczą Sedlak&Sedlak wynagrodzenie informatyka już na start może wynosić 3200 zł brutto miesięcznie. Zarobki początkującego grafika komputerowego są nieco niższe (2500 zł brutto), a programisty – wyższe (nawet 4500 zł brutto). Wysokość pensji absolwenta studiów informatycznych zależy nie tylko od specjalizacji, ale też od wielkości miejscowości oraz rodzaju firmy, w której dana osoba pracuje.

Szacuje się, że zarobki doświadczonego programisty z wieloletnim stażem zatrudnionego w renomowanym, międzynarodowym przedsiębiorstwie mogą wynosić około 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie. To jednak wymaga nieustannego rozwoju i podążania za trendami na rynku pracy oraz nowinkami ze świata technologii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)