Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach historycznych

1
Podziel się:

Studia historyczne obejmują kierunki takie jak archeologia, archiwistyka, krajoznawstwo i turystyka historyczna lub po prostu historia. Dlatego właśnie ich absolwenci mają wiele możliwości rozwoju zawodowego.

Absolwenci studiów historycznych mogą podjąć pracę w archiwum lub muzeum
Absolwenci studiów historycznych mogą podjąć pracę w archiwum lub muzeum (Lin Pernille Photography/cc/flickr)

Studia historyczne to ogólne określenie kierunków związanych bezpośrednio lub w znacznym stopniu z historią. Obejmują m.in. archeologię, archiwistykę czy kulturoznawstwo. Absolwenci kierunków historycznych pracę znaleźć mogą w archiwach, muzeach, instytucjach kultury czy oświaty.

Kompetencje absolwenta studiów historycznych

Studia historyczne to pojęcie o szerokim znaczeniu. Zawiera się w nim zarówno kierunek ogólny – historia, jak i mu pośrednie, spośród których wyróżnić można historię sztuki, filozofię, archeologię, antropologię, etnologię, ochronę dóbr kultury, archiwistykę, krajoznawstwo i turystykę historyczną, a także kulturoznawstwo. Każdy z tych kierunków bazuje na wiedzy historycznej, jednak ostatecznie skupia się na danym jej obszarze.

Absolwenci historii posiadają szeroką wiedzę na temat historii Polski oraz powszedniej, rozumieją i potrafią analizować zjawiska historyczne w skali światowej, państwowej i lokalnej, a także są przygotowani merytorycznie do prowadzenia warsztatów i badań z zakresu historii. Studentów historii uczy się ponadto myślenia według schematu przyczynowo-skutkowego, a także wyciągania logicznych wniosków.

Kolejne kierunki bazujące na historii wzbogacają studenta o dodatkową wiedzę i umiejętności praktyczne. W ten sposób student archeologii oprócz wiedzy na temat wydarzeń historycznych zaznajamia się z metodologią pracy z tekstami źródłowymi, metodami badań archeologicznych, konserwacji wykopalisk oraz zabytków, a także prowadzenia dokumentacji na ich temat. Z kolei osoba studiująca krajoznawstwo i turystykę historyczną zapoznaje się z zagadnieniami z zakresu turystyki, obsługi ruchu turystycznego oraz pracy przewodnika. Poza tym jej studia obejmują wiedzę geograficzną i etnograficzną.

Gdzie można pracować po studiach historycznych?

Pierwszym miejscem pracy, które przychodzi na myśl w kwestii studiów historycznych, jest szkoła lub uczelnia wyższa. Jak się okazuje, osoby, które chcą mieć jak najściślejszy związek z historią, wybierają właśnie tę ścieżkę. Nie to jednak jedyna możliwość znalezienia zatrudnienia po studiach historycznych.

Absolwenci zarówno archiwistyki, jak i samej historii mogą ubiegać się o pracę w archiwach instytucji państwowych oraz prywatnych przedsiębiorstw. Studia historyczne to także doskonała podstawa do podjęcia pracy w mediach – w prasie, telewizji czy portalach internetowych. Historycy znający języki obce, a w szczególności łacinę lub grekę, mogą zająć się tłumaczeniem tekstów źródłowych, a absolwenci archeologii lub ochrony dóbr kultury z powodzeniem zatrudnienie znajdą w muzeach oraz instytutach badawczych.

Osoby posiadające szeroką wiedzę historyczną mogą być również doskonałymi przewodnikami turystycznymi, specjalistami do spraw marketingu czy urzędnikami.

Zarobki po historii – na ile można liczyć?

Wynagrodzenie historyka niezależnie od miejsca pracy nie będzie należało do najwyższych. Według firmy audytorskiej Sedlak&Sedlak zarobki archiwisty wynoszą niewiele ponad 2600 zł brutto miesięcznie, choć w niektórych miejscach stawki zaczynają się nawet od 2100 zł brutto miesięcznie. Natomiast przewodnik turystyczny posiadający wiedzę historyczną, a także posługujący się biegle przynajmniej jednym językiem obcym może zarobić ponad 3500 zł brutto miesięcznie.

Wynagrodzenie nauczyciela historii w szkole średniej wynosi około 2700 zł brutto, a nauczyciela mianowanego nawet 4100 zł brutto. Podobnie będzie z osobą uczącą w szkole historii sztuki. Absolwenci studiów historycznych, którzy podejmą się pracy w instytutach badawczych lub na uczelniach mogą liczyć na podobne stawki jak nauczyciele w szkołach niższego szczebla, z tą różnicą, że wraz z podwyższaniem kwalifikacji mogą dostać także znaczną podwyżkę.

Najlepsze zarobki wśród absolwentów studiów historycznych dotyczyć będą tych, których praca powiązana jest luźno z historią, czyli tłumaczy źródeł historycznych, marketingowców, pracowników służb cywilnych oraz osób związanych z polityką. Tu wynagrodzenia będą wyższe niż 3500 zł brutto, sięgając nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Maria
6 miesięcy temu
Po ukończonych studiach z historii zostałam nauczycielką, bardzo lubię swój zawód ale ostatnio pomyślałam o zmianie. Zapisałam się na studia podyplomowe w WSKZ na historię stuki. Muszę przyznać że bardzo mi się podoba ten kierunek i ta tematyka :) Cieszę się, że mam możliwość poszerzenia swojej wiedzy i mam nadzieje że po skończonych studiach będę prowadziła również zajęcia z tej tematyki.