Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach geograficznych

1
Podziel się:

Studia geograficzne to pojęcie obejmujące geologię, demografię czy turystykę i rekreację . Na absolwentów tych kierunków czeka praca w ośrodkach badawczych, instytucjach rządowych i pozarządowych oraz biurach podróży.

Abolwenci studiów geograficznych mogą pracować jako piloci wycieczek
Abolwenci studiów geograficznych mogą pracować jako piloci wycieczek (fotolia.com)

Studia geograficzne kształcą z jednej strony geologów, hydrologów, meteorologów, z drugiej zaś przewodników turystycznych, demografów czy nauczycieli geografii. Pracę po kierunkach geograficznych można znaleźć w różnego rodzaju ośrodkach badawczych, przedsiębiorstwach wydobywczych i energetycznych lub administracji państwowej.

Kompetencje absolwenta studiów geograficznych

Studia geograficzne to szerokie pojęcie określające kilka kierunków z zakresu nauk o Ziemi. Każdy z nich specjalizuje studenta w innej dziedzinie. Absolwenci geografii w ujęciu ogólnym posiadają szeroką wiedzę na temat zjawisk zachodzących w przyrodzie, gospodarce i społeczeństwie. Ich wykształcenie obejmuje zagadnienia ze wszystkich dziedzin geografii: geologii, hydrologii, klimatologii, astronomii, demografii, planowania przestrzennego oraz turystyki. Ogólna wiedza, jaką posiada osoba, która ukończyła geografię na uczelni wyższej wraz z wykształceniem pedagogicznym, pozwala na podjęcie pracy nauczyciela w szkole lub wykładowcy na uczelni.

W dziedzinie geografii zawiera się turystyka i rekreacja. Absolwenci tego kierunku wykazują się wiedzą na temat obsługi ruchu turystycznego, działania jednostek organizujących podróże indywidualne i grupowe, a także znajomością regionów turystycznych pod kątem historii, architektury, geografii i kultury.

Osoby, które ukończyły studia dotyczące nauk o Ziemi, czyli meteorologię czy geologię i hydrologię znają budowę kuli ziemskiej, potrafią interpretować zjawiska na niej zachodzące, a wiedzę przenieść na realne rozwiązania mające na celu zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa ludności w skali lokalnej i kosmopolitycznej. Demografia to natomiast kierunek interdyscyplinarny, czerpiący z nauk takich jak geografia, socjologia, historia oraz statystyka. Jej absolwenci potrafią analizować zjawiska zachodzące w sferze społecznej, łączyć je ze zmianami geopolitycznymi, a także prognozować zmiany struktury społeczeństw w przyszłości.

Ciekawym kierunkiem z zakresu studiów geograficznych jest geoinformatyka. Łączy ona bowiem rozwiązania informatyczne oraz wiedzę z zakresu geografii. Absolwenci geoinformatyki potrafią gromadzić i interpretować dane dotyczące klimatu oraz budowy Ziemi na podstawie nowych technologii.

Praca po geografii – gdzie jej szukać?

Wydaje się, że studiowanie nauk o Ziemi może doprowadzić jedynie do pracy w szkole. Faktycznie, jest to jedna ze ścieżek kariery, ale nie jedyna. Na absolwentów geografii i kierunków jej pokrewnych praca czeka w instytutach naukowo-badawczych, państwowych organizacjach zarządzania kryzysowego, a także ministerstwach i organach samorządowych, zajmujących się planowaniem przestrzennym, gospodarką wodną i wydobywczą.

Poza tym osoby posiadające wiedzę geograficzną mogą zatrudnić się w turystyce jako przewodnicy i piloci czy chociażby rezydenci biur podróży w zagranicznych hotelach. Dobrą propozycją pracy dla absolwentów studiów geograficznych jest także dziennikarstwo ukierunkowane na podróże, geografię, antropologię, kulturoznawstwo i krajoznawstwo.

Absolwenci geologii są potrzebni w sztabach eksperckich kopalni, platform wiertniczych oraz innych przedsiębiorstw wydobywczych. Hydrolodzy czy meteorolodzy mogą zatrudnić się w organizacjach ochrony środowiska. Natomiast wszystkie te specjalizacje potencjalnie kształcą specjalistów do spraw pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.

Zarobki po studiach geograficznych

Wiedza z zakresu geografii to źródło dochodów niewysokich, ale raczej satysfakcjonujących. Wynagrodzenia absolwentów studiów geograficznych różnią się w zależności od wybranej specjalizacji. Najwięcej zarobić mogą specjaliści meteorologii i demografii, ponieważ ich pensje oscylują od 4000 zł do 4700 zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenie geologa lub hydrologa w prywatnym przedsiębiorstwie wynosić może 3500- 4500 zł, a w instytucjach państwowych około 2900 zł brutto w skali miesięcznej. Zarobki przewodnika turystycznego mieszczą się w zakresie od 2700 zł do 4900 zł brutto, choć według danych przedstawionych przez agencję Sedlak&Sedlak największa grupa pracowników deklaruje pensję wynoszącą średnio 3600 zł brutto miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Kasia
rok temu
Zawsze marzyłam o pracy nauczyciela, a geografia to moja wielka pasja:) skończyłam dwa kierunki studiów na wskz, geografię i przygotowanie pedagogiczne i zostałam nauczycielem geografii :) świetna szkoła polecam każdemu :)