Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach ekonomicznych

1
Podziel się:

Finanse to jeden z działów gospodarki, który skupia najwięcej firm i pracowników. Ekonomiści otrzymują natomiast jedne z najwyższych wynagrodzeń.

Po studiach ekonomicznych można zatrudnić się w domu maklerskim
Po studiach ekonomicznych można zatrudnić się w domu maklerskim (Fotolia)

Studia ekonomiczne to jedne z najchętniej wybieranych kierunków w ostatnich latach. Ich ukończenie pozwala na rozpoczęcie pracy w finansach i bankowości. Ekonomiści to jedni z najlepiej opłacanych pracowników w Polsce, obok specjalistów IT oraz osób pracujących w konsultingu.

Studia ekonomiczne a rynek pracy

Studia ekonomiczne to szerokie pojęcie obejmujące kilka kierunków studiów związanych z bankowością i finansami. W Polsce istnieje aż 77 państwowych uczelni o profilu ekonomicznym, które rokrocznie kończy ponad 100 tysięcy osób. Grupa ta stanowi 1/4 wszystkich absolwentów szkół wyższych. To właśnie dlatego mówi się, że studia ekonomiczne to jedne z kierunków, które są popularne, ale produkują bezrobotnych. Czy faktycznie tak jest?

Jak się okazuje niekoniecznie. Branża finansowa i bankowa to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin rynku pracy w Polsce. To także źródło najwyższych zarobków, zaraz po branży IT. Tymczasem problematyczne jest to, że uczelnie nie dostosowują programu studiów do aktualnych potrzeb rynku pracy. Absolwenci uniwersytetów ekonomicznych przygotowywani są do przeprowadzania analiz kredytowych, a tymczasem istnieje zapotrzebowanie na umiejętną kompleksową obsługę klienta indywidualnego.

Wielu absolwentów studiów ekonomicznych za preferencyjne zajęcie uważają bankowość inwestycyjną. Zdecydowana większość zatrudnia się w firmach audytowych, ewentualnie zajmuje się obsługą finansową przedsiębiorstw lub analizą rynku.

Wiedza i kompetencje po studiach ekonomicznych

To jaką konkretnie wiedzę i jakie kompetencje nabędzie absolwent studiów ekonomicznych, zależy od kierunku, który ukończy. W pojęciu „studia ekonomiczne” mieści się bowiem szeroka gama specjalizacji: ekonomia, ekonometria, analiza gospodarcza, finanse i inwestycje, finanse i rachunkowość czy towaroznawstwo. Wszystkie jednak sprowadzają się do tego samego ogólnego zakresu wiedzy obejmującej zagadnienia produkcji, dystrybucji i konsumpcji dóbr. Oznacza to, że absolwent studiów ekonomicznych w swojej pracy zajmuje się gospodarowaniem zasobami ludzkimi, materialnymi, a także finansowymi.

Według uczelni osoba, która ukończyła jeden z kierunków o profilu ekonomicznym, posiada szeroką wiedzę na temat ekonomii, a także potrafi przeprowadzać analizy w jej zakresie tak, aby na ich podstawie podjąć korzystne decyzje. Poza tym jest w stanie zdiagnozować skomplikowane problemy ekonomiczne i gospodarcze, a w konsekwencji reagować metodycznie na drodze ich rozwiązania. Absolwenci ekonomii z założenia posiadają wiedzę pomagającą im założyć i prowadzić z powodzeniem własną działalność gospodarczą.

Ekonomiści posiadają także umiejętności badania zjawisk i procesów ekonomiczno-gospodarczych na podstawie zaawansowanych metod analitycznych, a także przekładania ich na skalę mikroekonomiczną i makroekonomiczną. W swojej pracy absolwenci studiów ekonomicznych wykorzystują również umiejętności opracowywania planów finansowych oraz świadczenia usług doradczych klientom z sektora zarówno prywatnego, jak i publicznego.

Miejsca pracy po studiach ekonomicznych

Absolwenci studiów ekonomicznych mogą wybrać jedną z wielu ścieżek kariery. Wiedza ekonomiczna przydaje się bowiem w pracy agenta ubezpieczeniowego, rzeczoznawcy majątkowego, doradcy inwestycyjnego, pośrednika w obrocie nieruchomościami, egzekutora lub inspektora kontroli w urzędzie skarbowym czy chociażby maklera giełdowego.

Dlatego właśnie praca po studiach ekonomicznych czeka na absolwentów w korporacjach finansowych, audytowych i konsultingowych czy bankach zarówno w obsłudze klienta, jak i analizowaniu ryzyka kredytowego lub inwestycyjnego. Poza tym osoby po studiach ekonomicznych mogą szukać zatrudnienia w urzędach i instytucjach państwowych związanych z gospodarką, finansami i budżetowaniem.

Zarobki w pracy po studniach ekonomicznych

Sektor finansowy, bankowy i consultingowy to jeden z najlepiej rozwiniętych na polskim rynku gospodarczym, dlatego spodziewać się tu można wysokich pensji. Oczywiście najlepsze zarobki otrzymają zatrudnieni w najpopularniejszych korporacjach z siedzibami w większych ośrodkach miejskich.

Według badań firmy konsultingowej Sedlak&Sedlak już na sam start liczyć można na zarobki wysokości 3500 zł brutto miesięcznie. Najniższą stawką jest 2700 zł brutto, a najwyższą 4600 zł brutto. Pensje w sektorze finansowym rosną zazwyczaj wraz z doświadczeniem i stażem pracy. Średnia pensja pracownika firmy audytowej z kilkuletnim doświadczeniem sięga bowiem według szacunków 6000 zł brutto miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Jj
2 lata temu
Fgg