Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach administracyjnych

1
Podziel się:

Studia administracyjne kształcą w kierunku prawa, socjologii i ekonomii. Pracę po nich podjąć można w lokalnych urzędach czy biurach partii politycznych.

Pracę po studiach administracyjnych można dostać w lokalnym urzędzie
Pracę po studiach administracyjnych można dostać w lokalnym urzędzie
Absolwenci studiów administracyjnych posiadają wiedzę z zakresu prawa i administracji. Mogą liczyć na zatrudnienie w organizacjach rządowych, samorządowych, pozarządowych oraz w komórkach administracyjnych firm prywatnych.

Wiedza i kompetencje po studiach administracyjnych

Administracja oraz kierunki z nią związane także w toku studiów, takie jak cyfryzacja, zarządzanie czy polityka publiczna, mają za zadanie wykształcić w studentach pewne umiejętności, takie jak organizacja pracy własnej oraz w grupie czy zarządzanie czasem, a także przekazać wiedzę z zakresu organizacji administracyjnych.

Według uczelni oferujących studia na kierunku administracja jego absolwenci posiadają szeroką wiedzę z zakresu nauk o prawie i administracji oraz podstawową na temat dziedziny ekonomii. Studentom wpajane są także zasady etyki zawodowej, komunikacji ze współpracownikami oraz pracy w grupach i nadzorowania niewielkich zespołów.

Poza tym studia te mają przygotowywać do pracy zarówno w jednostkach administracji rządowej, jak i samorządowej, a dodatkowo do wykorzystania wiedzy prawniczej w strukturach instytucji i przedsiębiorstw prywatnych. Niektóre z przedmiotów wpisanych w program studiów administracyjnych mają przygotowywać także na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Ze studiami na administracji wiążą się ponadto pojęcia takie jak budżetowanie, zarządzanie czy organizacje i prawo międzynarodowe.

Praca po administracji – gdzie jej szukać?

Praca po studiach administracyjnych czeka przede wszystkim w strukturach rządowych i pozarządowych. Absolwenci administracji mogą zasilać między innymi szeregi służby cywilnej. Jest to grupa ludzi, której zadaniem jest bezstronne i profesjonalne pełnienie funkcji urzędniczych w organach administracji państwowej. Osoby takie powinny być neutralne politycznie i rzetelne w wykonywaniu swoich zadań. Służba cywilna zatrudniana jest w kancelarii premiera, poszczególnych urzędach ministerstw oraz przewodniczących komitetów wchodzących w skład rządu, centralnych urzędach organów rządowych oraz urzędach wojewódzkich.

Absolwent szukający pracy po studiach administracyjnych może ubiegać się także o stanowisko w strukturach samorządowych: urzędach gmin, powiatów, miast na prawach powiatu czy urzędach marszałkowskich.

Co więcej, po studiach na kierunku administracja pracować można w biurach partii politycznych oraz biurach poselskich czy chociażby placówkach kulturalnych. Duże szanse na zdobycie pracy z wykształceniem z zakresu administracji mają także osoby kandydujące na stanowiska w instytucjach pozarządowych oraz przedsiębiorstwach prywatnych w dziale administracyjnym.

Ci, którzy oprócz samej wiedzy z zakresu prawa i administracji mogą pochwalić się znajomością jednego lub dwóch języków obcych będą pożądanymi pracownikami w przedsiębiorstwach i instytucjach, które współpracują z organami Unii Europejskiej lub bezpośrednio jej krajami członkowskimi. Absolwenci po administracji ze specjalnością nauczycielską mogą także pracować w szkolnictwie.

Zalety i wady pracy w administracji

Zaletami pracy w administracji, przede wszystkim w strukturach rządowych i samorządowych, jest gwarancja pewnego zatrudnienia. Redukcje etatów zdarzają się tu rzadko. Poza tym zatrudnienie w strukturach administracyjnych wiąże się najczęściej z umową o pracę na czas nieokreślony oraz pełnym pakietem świadczeń socjalnych. Urzędników administracyjnych nie omijają także tak zwane „trzynastki”. Osoby szukające pracy w tej dziedzinie będą mogły liczyć zatem na stabilizację.

Absolwenci uczelni wyższych szukający pracy w administracji muszą liczyć się jednak z relatywnie niewysokimi zarobkami, wahającymi się od 2200 zł do 2700 zł brutto, i małymi szansami na awans czy podwyżkę. Administracja samorządowa, rządowa czy nawet firm prywatnych może zawieść tych, którzy za priorytet biorą rozwój osobisty na miarę współczesnych korporacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
amika1978
rok temu
Moim marzeniem jest praca w urzędzie wojewódzkim, mam nadzieje, ze po skonczonych studiach dostanę moją wymarzoną pracę :) studiuje aktualnie administrację rządową i samorządową na wskz. Bardzo ciekawe studia, przesz co mam jeszcze większą motywacje do zdobycia pracy w urzędzie :)