Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca po studiach administracyjnych

2
Podziel się:

Studia administracyjne kształcą w kierunku prawa, socjologii i ekonomii. Pracę po nich podjąć można w lokalnych urzędach czy biurach partii politycznych.

Pracę po studiach administracyjnych można dostać w lokalnym urzędzie
Pracę po studiach administracyjnych można dostać w lokalnym urzędzie
Absolwenci studiów administracyjnych posiadają wiedzę z zakresu prawa i administracji. Mogą liczyć na zatrudnienie w organizacjach rządowych, samorządowych, pozarządowych oraz w komórkach administracyjnych firm prywatnych.

Wiedza i kompetencje po studiach administracyjnych

Administracja oraz kierunki z nią związane także w toku studiów, takie jak cyfryzacja, zarządzanie czy polityka publiczna, mają za zadanie wykształcić w studentach pewne umiejętności, takie jak organizacja pracy własnej oraz w grupie czy zarządzanie czasem, a także przekazać wiedzę z zakresu organizacji administracyjnych.

Według uczelni oferujących studia na kierunku administracja jego absolwenci posiadają szeroką wiedzę z zakresu nauk o prawie i administracji oraz podstawową na temat dziedziny ekonomii. Studentom wpajane są także zasady etyki zawodowej, komunikacji ze współpracownikami oraz pracy w grupach i nadzorowania niewielkich zespołów.

Poza tym studia te mają przygotowywać do pracy zarówno w jednostkach administracji rządowej, jak i samorządowej, a dodatkowo do wykorzystania wiedzy prawniczej w strukturach instytucji i przedsiębiorstw prywatnych. Niektóre z przedmiotów wpisanych w program studiów administracyjnych mają przygotowywać także na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Ze studiami na administracji wiążą się ponadto pojęcia takie jak budżetowanie, zarządzanie czy organizacje i prawo międzynarodowe.

Praca po administracji – gdzie jej szukać?

Praca po studiach administracyjnych czeka przede wszystkim w strukturach rządowych i pozarządowych. Absolwenci administracji mogą zasilać między innymi szeregi służby cywilnej. Jest to grupa ludzi, której zadaniem jest bezstronne i profesjonalne pełnienie funkcji urzędniczych w organach administracji państwowej. Osoby takie powinny być neutralne politycznie i rzetelne w wykonywaniu swoich zadań. Służba cywilna zatrudniana jest w kancelarii premiera, poszczególnych urzędach ministerstw oraz przewodniczących komitetów wchodzących w skład rządu, centralnych urzędach organów rządowych oraz urzędach wojewódzkich.

Absolwent szukający pracy po studiach administracyjnych może ubiegać się także o stanowisko w strukturach samorządowych: urzędach gmin, powiatów, miast na prawach powiatu czy urzędach marszałkowskich.

Co więcej, po studiach na kierunku administracja pracować można w biurach partii politycznych oraz biurach poselskich czy chociażby placówkach kulturalnych. Duże szanse na zdobycie pracy z wykształceniem z zakresu administracji mają także osoby kandydujące na stanowiska w instytucjach pozarządowych oraz przedsiębiorstwach prywatnych w dziale administracyjnym.

Ci, którzy oprócz samej wiedzy z zakresu prawa i administracji mogą pochwalić się znajomością jednego lub dwóch języków obcych będą pożądanymi pracownikami w przedsiębiorstwach i instytucjach, które współpracują z organami Unii Europejskiej lub bezpośrednio jej krajami członkowskimi. Absolwenci po administracji ze specjalnością nauczycielską mogą także pracować w szkolnictwie.

Zalety i wady pracy w administracji

Zaletami pracy w administracji, przede wszystkim w strukturach rządowych i samorządowych, jest gwarancja pewnego zatrudnienia. Redukcje etatów zdarzają się tu rzadko. Poza tym zatrudnienie w strukturach administracyjnych wiąże się najczęściej z umową o pracę na czas nieokreślony oraz pełnym pakietem świadczeń socjalnych. Urzędników administracyjnych nie omijają także tak zwane „trzynastki”. Osoby szukające pracy w tej dziedzinie będą mogły liczyć zatem na stabilizację.

Absolwenci uczelni wyższych szukający pracy w administracji muszą liczyć się jednak z relatywnie niewysokimi zarobkami, wahającymi się od 2200 zł do 2700 zł brutto, i małymi szansami na awans czy podwyżkę. Administracja samorządowa, rządowa czy nawet firm prywatnych może zawieść tych, którzy za priorytet biorą rozwój osobisty na miarę współczesnych korporacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Amicia
2 lata temu
Ja pracuje w administracji od lat, problemu ze znalezieniem pracy nie miałam. Teraz zdecydowałam się na magisterkę na WSKZ z tego obszaru, bo wiem, że to moja szansa na awans albo zmianę miejsca pracy na lepsze. Osobiście uważam, że kluczem do sukcesu zawodowego jest to, żeby lubić to, co się robi :)
amika1978
3 lata temu
Moim marzeniem jest praca w urzędzie wojewódzkim, mam nadzieje, ze po skonczonych studiach dostanę moją wymarzoną pracę :) studiuje aktualnie administrację rządową i samorządową na wskz. Bardzo ciekawe studia, przesz co mam jeszcze większą motywacje do zdobycia pracy w urzędzie :)