Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca na studiach dziennych - sposoby na to, jak dorobić

0
Podziel się:

Wielu studentów w trybie dziennym chce podjąć pracę. Najlepiej wybrać taką, która oferuje elastyczny grafik i satysfakcjonujące jak na pracę dorywczą pieniądze.

Praca na studiach dziennych powinna opierać się na elastycznym grafiku
Praca na studiach dziennych powinna opierać się na elastycznym grafiku

Studia dzienne i praca – to połączenie wydawałoby się niemożliwe. Tymczasem wcale nie musi tak być. Są osoby, które potrafią pogodzić naukę i pracę dorywczą. Idealną pracą dla studenta dziennego jest telemarketing, udzielanie korepetycji czy po prostu praca zdalna.

Praca na studiach dziennych – czy warto?

Studia to czas, podczas którego wielu młodych ludzi przeprowadza się do innego miasta i rozpoczyna samodzielne życie. Część z nich może liczyć na wsparcie ze strony rodziców, jednak mimo wszystko studencki tryb życia może sprawić, że środki okażą się niewystarczające lub po prostu młodym żakom nie będzie wypadało prosić rodziców o pieniądze. Dlatego właśnie studia to dobry moment na podjęcie pierwszej pracy.

Jakie są zalety pracy podczas studiów? Oprócz kwestii oczywistej, czyli regularnego wpływu środków pieniężnych na konto, to przede wszystkim doskonała okazja na zapoznanie się z kulturą pracy, a także spróbowanie sił w różnych dziedzinach, które być może wskażą studentowi drogę dalszej kariery. Podjęcie pracy na studiach to także świetny sposób na poznanie nowych ludzi, nie tylko studentów, ale też starszych, już ustatkowanych, którzy mogą podzielić się doświadczeniami.

Jak pogodzić pracę i studia dzienne?

Studia dzienne, szczególnie na pierwszym i drugim roku, wymagają dyspozycji studenta. Istnieją co prawda wykłady, na których obecność jest nieobowiązkowa, pozostaje jednak kwestia ćwiczeń, które w planie zajęć mogą znaleźć się w różnych godzinach. Poza tym warto pamiętać, że luty i czerwiec to miesiące, podczas których student wyłączony jest z życia zawodowego i społecznego na rzecz sesji egzaminacyjnej.

To wszystko sprawia, że na pracę pozostaje niewiele czasu. Mimo to warto poszukać zatrudnienia z możliwie najdogodniejszym, elastycznym grafikiem. Praca wieczorem i w weekendy być może nie da sumy godzin odpowiadającej pełnemu etatowi, a więc i wynagrodzenie nie będzie takie samo, ale na pewno warto rozważyć taką możliwość zarobku, która nie będzie kolidować z rozkładem zajęć na uczelni.

Kolejną złotą zasadą w podejmowaniu pracy przy jednoczesnych studiach dziennych jest nienastawianie się na zajęcie, które wpisze się tematycznie w kanon studiów, bo nie zawsze jest to możliwe. Co prawda student stomatologii być może znajdzie dorywczą pracę jako pomoc dentystyczna, ale już przyszłemu prawnikowi ciężko będzie, zwłaszcza w trzech pierwszych latach studiów, znaleźć pracę w kancelarii nie zaniedbując przy tym obowiązków uczelnianych.

Pracując w czasie studiów trzeba także wykazać się cierpliwością. Wielkie sukcesy zawodowe przychodzą często po miesiącach, a nawet latach. Podjęcie dorywczej pracy na studiach dziennych to jednak doskonała okazja, aby obyć się z rynkiem pracy i zapoznać się z trudnościami życia dorosłego.

Oferty pracy dla studenta dziennego

Studiując w trybie dziennym pracy najlepiej szukać w kilku sprawdzonych obszarach. Jednym z nich jest call center. Tu grafik ustalany jest najczęściej przez samych pracowników, a dzięki umowie zlecenia nie ma żadnych wytycznych dotyczących czasu pracy. Im więcej pracujesz, tym więcej zarabiasz. Podobnie, choć bardziej restrykcyjnie, jest w lokalach gastronomicznych.

Doskonałym zajęciem dla osób, które studiują w trybie dziennym, ale chcą podjąć pracę, jest udzielanie korepetycji. Pozwoli to na utrwalenie wiedzy w danej dziedzinie nauki, a przyniesie spore zarobki. Poza tym student ustala plan zajęć według własnej dyspozycyjności i jest zupełnie niezależny od jakiegokolwiek pracodawcy.

Innym zajęciem dobrym dla studenta dziennego jest praca zdalna. W tym przypadku istnieje wiele różnych możliwości. Można bowiem zająć się edytorstwem, pisaniem tekstów reklamowych, grafiką komputerową, telemarketingiem czy odpłatnym prowadzeniem funpage'ów w portalach społecznościowych.

Ile może zarobić student?

Osoba pracująca i jednocześnie podejmująca studia w trybie dziennym najpewniej zarobi mniej niż kolega studiujący zaocznie, a na pierwszym planie stawiający pracę zawodową. Niemniej jednak w większych miastach pracownik call center zarobi od 13 do 25 zł brutto za godzinę, a barman około 12 zł za godzinę. Godzina korepetycji to zysk rzędu około 35 zł – 50 zł, zależnie od wykładanego przedmiotu. Zdalni copywriterzy otrzymają najpewniej stawkę kilku złotych za 1000 znaków, a graficy komputerowi kilkanaście złotych za niewielkie projekty graficzne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)