Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla studenta - Wrocław

0
Podziel się:

Wrocław to duży rynek pracy, na którym zatrudnienie znajdą także studenci. Praca czeka na nich w obsłudze klienta, gastronomii, a także w postaci praktyk w tutejszych korporacjach.

Wrocław to prężnie rozwijający się rynek pracy
Wrocław to prężnie rozwijający się rynek pracy (Jacek Bereźnicki)

Wrocławski rynek pracy to jeden z najbardziej dynamicznych w Polsce. Wrocław nie przestaje cieszyć się uznaniem zagranicznych inwestorów, przez co powstaje tu coraz więcej miejsc pracy. Studenci mogą zatem liczyć na znalezienie zatrudnienia w różnych sektorach, niezależnie od trybu studiów.

Praca dla studenta a rynek pracy we Wrocławiu

Wrocław to jeden z największych rynków pracy w Polsce. Dominuje tu branża IT zarówno pod względem programowania, jak i administracji oraz sektor obsługi klienta i sprzedaży. Wiele miejsc pracy znajda także finansiści i inżynierowie produkcji. Prężnie rozwijającymi się we Wrocławiu branżami są HR oraz marketing. Według portali pośrednictwa pracy we Wrocławiu istnieje również duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych w sektorze budowlanym i na halach produkcyjnych.

We Wrocławiu już kilkanaście lat temu swoje filie otworzyły wielkie korporacje światowe, takie jak Volvo Group, Capgemini czy BNY Mellon. Poza tym znajduje się tu kilkanaście firm z branży IT, na przykład Nokia, Luxoft, IBM czy PGS Software.

Strategiczne położenie Wrocławia w pobliżu granicy z Niemcami i Czechami sprawia, że miasto jest jednym z celów inwestycji zagranicznych. Obecność światowych korporacji sprawia, że ceni się tu znajomość języków obcych.

Propozycje pracy dla studenta we Wrocławiu

Wrocław to trzecie w Polsce miasto pod względem liczby studentów. Znajduje się tu 11 wyższych uczelni państwowych i kilka prywatnych. Najsławniejsze uniwersytety to Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny czy Politechnika Wrocławska. Szacuje się, że tylko na studiach dziennych studiuje tu 150 tysięcy żaków.

W kontekście pracy dla studenta we Wrocławiu warto wspomnieć również o tym, że miasto w 2016 roku pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Z tego powodu między innymi stało się celem turystów z Europy i całego świata. Na ich potrzeby powstało wiele nowych lokali i instytucji, które w konsekwencji utworzyły nowe miejsca pracy.

Studenci w trybie dziennym mogą ubiegać się o pracę dorywczą lub w godzinach popołudniowych w różnego rodzaju lokalach usługowych, między innymi w sklepach usytuowanych w kilku wielkich wrocławskich galeriach handlowych. Poza tym portale pośrednictwa pracy pełne są ogłoszeń dotyczących zatrudnienia w lokalach gastronomicznych, zarówno dla studentów dziennych, jak i zaocznych. Jeśli wrocławskiego żaka nie interesuje praca dorywcza, niezwiązana z jego pasją lub kierunkiem studiów, może próbować sił na stażach i praktykach w dużych wrocławskich firmach. Pracę dla studentów oferują kancelarie adwokackie, biura nieruchomości, firmy z branży IT czy z sektora finansowego. W zdecydowanej większości są to praktyki lub staże płatne, dlatego studenci nie muszą martwić się utrzymanie, a tym samym wystartują ze swoją karierą jeszcze podczas nauki na uniwersytecie.

Doskonałym sposobem na dorobienie i utrwalenie własnej wiedzy jest udzielanie korepetycje. Ten rynek, według ankiety serwisu tablica.pl, rozwija się we Wrocławiu bardzo prężnie.

Zarobki studenta we Wrocławiu

Pensja studenta podejmującego pracę we Wrocławiu różni się w zależności od wybranego zajęcia. Nie są też tak wysokie, jak na przykład w Warszawie. Barman czy kelner pracujący w barze lub restauracji mogą liczyć na stawkę godzinową od 9 zł do 15 zł brutto. Staże i praktyki w większych firmach dadzą miesięczne wynagrodzenie rzędu 2000 zł brutto, choć zdarzają się propozycje wyższe. Osoby udzielające korepetycji, w zależności od przedmiotu, mogą same ustalać stawki. Oficjalnie jednak godzina lekcji we Wrocławiu kosztuje od 35 zł do 50 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)