Szczecin to polskie miasto, w którym rozwija się przede wszystkim gospodarka transportu morskiego. Oprócz tego jest siedzibą wielu firm logistycznych, spedycyjnych i finansowych. Studenci przybywający tu rokrocznie mogą liczyć na zatrudnienie w sprzedaży czy gastronomii, a także w ramach stażu czy praktyk w większych firmach z siedzibą w Szczecinie.
Praca dla studenta a rynek pracy w Szczecinie
Szczecin to miasto portowe, leżące nad jeziorem Dąbie, połączonym z Morzem Bałtyckim tuż przy granicy z Niemcami. To doskonałe miejsce strategiczne, które daje miastu przewagę nad innymi ośrodkami miejskimi Pomorza w kontekście rozwoju transportu morskiego i wymiany handlowej z sąsiadami zza zachodniej granicy. Szczecin położony jest również na szlaku komunikacyjnym, wzdłuż którego odbywa się transport towarów z Austrii i Czech do Skandynawii, pełniąc przy tym funkcję miejsca przeładunku.
Szczególnie prężnie rozwija się tu transport morski. Jednym z najważniejszych przedsiębiorstw szczecińskich jest należąca do Państwa Polska Żegluga Morska PP, która daje szczecinianom niemal 3700 miejsc pracy. Innymi dużymi przedsiębiorstwami z tej branży są prywatne firmy Euroafrica oraz GK OT Logistics. Oprócz transportu morskiego zatrudnienie oferują także dziedziny gospodarki, takie jak produkcja, inżynieria i spedycja. Swoją siedzibę w Szczecinie ma między innymi przedsiębiorstwo Farutex, lider zaopatrzenia w produkty żywnościowe restauracje, hotele i sieci sklepów w skali krajowej. W stolicy województwa zachodniopomorskiego, choć w mniejszym stopniu, inwestują także firmy wiązane z finansami, IT oraz sprzedażą.
Pracę dorywczą dla studenta w Szczecinie znaleźć można w różnego rodzaju lokalach usługowych, między innymi w gastronomii, a także w ramach stażu w instytucjach bankowych, finansowych czy logistycznych. Z racji położenia przy granicy z Niemcami, ogromnym atutem potencjalnego pracownika może okazać się komunikatywna znajomość języka niemieckiego.
Propozycje pracy dla studenta w Szczecinie
W Szczecinie znajduje się niemal 20 szkół wyższych. Najważniejsze z nich to Akademia Morska, Uniwersytet Szczeciński, Pomorski Uniwersytet Medyczny czy Akademia Sztuki. Studiuje tu ponad 55 tysięcy żaków, spośród których coraz większy odsetek stanowią obcokrajowcy.
Studenci, którzy chcą podjąć pracę w trakcie studiów, mogą ubiegać się o jedno z licznych proponowanych przez pracodawców stanowisk w sprzedaży, obsłudze klienta lub gastronomii. W związku z tym, że w branżach tych nieodzowny jest kontakt z klientem, potencjalni pracownicy powinni znać język niemiecki. Będzie miał on również wpływ na zatrudnienie w ramach stażu czy praktyk w firmach transportowych i logistycznych, które współpracują z partnerami biznesowymi zza zachodniej granicy. Staże dla studentów w Szczecinie oferują także banki i instytucje finansowe.
Na postawie ofert zatrudnienia dla osób uczących się w Szczecinie, zamieszczonych na portalach pośrednictwa pracy, zaobserwować można duże zapotrzebowanie na pracowników w ochronie obiektów handlowych oraz na magazynierów. Z drugiej strony poszukiwane są także studentki do dorywczej opieki nad dziećmi.
Jeżeli chodzi o pracę dorywczą dla studenta w Szczecinie, młodzi ludzie mogą aplikować do udziału w inwentaryzacjach magazynów i sklepów. Inną formą zatrudnienia dla osób uczących się może być udzielanie korepetycji. Oprócz zarobków mogą przynieść również korzyści niewymierne takie, jak chociażby utrwalenie wiedzy.
Ile zarobi student w Szczecinie?
Wynagrodzenie na jakie liczyć może student w Szczecinie zależy od rodzaju zajęcia, którego się podjął. Szacuje się, że pensja studenta zatrudnionego w gastronomii w charakterze kelnera lub barmana może wynosić od 12 do 15 zł brutto za godzinę. Podobną stawkę otrzyma pracownik sklepu odzieżowego.
Korepetycje udzielane przez studenta w Szczecinie mogą przynieść zysk od 30 do 50 zł na rękę za godzinę, w zależności od wykładanego przedmiotu. Najpewniej przodować w zarobkach będą osoby uczące języków obcych, w drugiej kolejności wykładający nauki ścisłe.