Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla studenta - Poznań

0
Podziel się:

Poznań to jeden z najbardziej dynamicznych rynków pracy w Polsce. Przyciąga także licznych studentów, którzy mają szansę podjąć dorywczą pracę w sprzedaży lub obsłudze klienta.

Poznań od wielu lat przyciąga inwestorów polskich i zagranicznych
Poznań od wielu lat przyciąga inwestorów polskich i zagranicznych (Hiszpan/CC/Wikipedia)

Poznań to jedno z większych miast Polski, w którym rynek pracy przedstawia duże zapotrzebowanie na pracowników zarówno umysłowych, jak i fizycznych. To także duży ośrodek uniwersytecki. Studenci z Poznania pracę znajdą przede wszystkim w postaci staży i praktyka, a także w sektorze sprzedaży i obsługi klienta.

Praca dla studenta a rynek pracy w Poznaniu

Poznański rynek pracy to jeden z najprężniej rozwijających się w Polsce. Jest drugim miastem w kraju, po Warszawie, pod względem obecności dużych firm. Znajdują się tu bowiem siedziby 15 wielkich przedsiębiorstw zarówno rodzimych, jak i zagranicznych, drugie tyle natomiast znajduje się w miejscowościach ościennych Poznania.

W samym Poznaniu siedzibę mają: Enea S.A., GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A., Selgros Sp. z o.o., Piotr i Paweł S.A., BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., Bridgestone Poznań Sp. z o.o., Komputronik S.A., Kamapnia Piwowarska S.A., Żabka Polska S.A. czy Volkswagen Poznań Sp. z o.o. Większość tych firm organizuje staże, praktyki i programy szkoleniowe dla studentów i absolwentów uczelni wyższych.

Poznański rynek pracy jako jeden z niewielu w Polsce zachowuje równowagę między przemysłem a sektorem usług. Zazwyczaj ten drugi jest dominujący w ośrodkach miejskich. Stąd zatem wiele ofert pracy dla studentów w Poznaniu, zarówno w charakterze pracownika biurowego, jak i fizycznego.

Oferty pracy dla studenta w Poznaniu

Poznań to miasto przyciągające studentów od wielu lat. Znajduje się tu 8 uczelni publicznych i 20 niepublicznych. Najbardziej znane uniwersytety o wysokim prestiżu w skali krajowej to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, a także Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego. Szacuje się, że podczas roku akademickiego Poznań zamieszkuje 130 tysięcy studentów.

Tak duża liczba żaków wpływa na kształtowanie się rynku pracy w Poznaniu. Pojawia się wiele ofert staży i praktyk w dużych firmach, które następnie stają się miejscami stałej pracy. To jednak nie wszystko. Student w trybie dziennym szukający pracy dorywczej znajdzie ją z pewnością w sektorze sprzedaży lub obsługi klienta.

Portale internetowe zajmujące się publikacją ofert ze strony pracodawcy pełne są ogłoszeń pracy dla studentów w sklepach odzieżowych, salonach sprzedaży RTV i AGD czy recepcjach hotelu lub klubów fitness. Poza tym w Poznaniu studentów zatrudnia się dorywczo na stanowisko asystentów lub pomocy w poszczególnych działach firm, na przykład human resources czy marketingu. Inną branżą, która oferuje studentom wiele miejsc pracy, jest gastronomia. Tu znajda pracę jako barmani i kelnerzy.

Ile zarobi student w Poznaniu?

Wynagrodzenie studenta w Poznaniu zależy od wykonywanej przez niego pracy. Student w trybie zaocznym podejmujący pracę na pełnym etacie w dużej firmie może zarobić na początku od 2200 zł nawet do 3500 zł brutto. Asystent przy stanowisku pracujący dorywczo może liczyć na najniższą krajową, natomiast* studenci pracujący na podstawie umowy zlecenia* w sprzedaży i usługach dostaną najpewniej stawkę godzinową wahającą się między 10 zł a 15 zł brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)